Bugün 17 Şubat 2019 Pazar
 • Antalya10 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  223,931
  %0.54
 • Dolar
  5,2843
  %-0.35
 • Euro
  5,9542
  %-0.49
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Adıyaman Kent Konseyi İntihar Vakalarına Dikkat Çekti
08 Şubat 2018 Perşembe 15:03

Adıyaman Kent Konseyi İntihar Vakalarına Dikkat Çekti

Toplumu derinden etkileyen ve infiale sebep olan intihar vakalarına dikkat çekmek amacıyla Adıyaman Kent Konseyi tarafından bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

Toplumu derinden etkileyen ve infiale sebep olan intihar vakalarına dikkat çekmek amacıyla Adıyaman Kent Konseyi tarafından bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

Muhtarlara, sivil toplum kuruluşu başkanlarına ve kurum müdürlerine yönelik olarak düzenlenen programa Adıyaman Belediye Başkanı Fehmi Hüsrev Kutlu da katıldı.

Toplumda yaşanan intihar vakalarına dikkat çekmek için "İnsanın İflası: İntihar" konulu önleme ve farkındalık amaçlı gerçekleştirilen programın açış konuşmasını yapan Kent Konseyi Başkanı Sinan Temel amaçlarının konuşulmaktan ve gündeme getirilmekten çekinilen intihar gerçeğine ve bu anlamda alınabilecek tedbirlere dikkat çekmek olduğunu söyledi.

Sinan Temel, programı insanlarla muhatap olmaları bakımından muhtarlara, STK temsilcilerine ve kurum müdürlerine yönelik yaptıklarını ve bunun devamının geleceğini belirterek, katılımcılara ve sunumu yapacak uzmanlara ayrı ayrı teşekkür etti.

Uzman Psikolojik Danışman Abdulkerim Işık, hangi tür eylemlerin intihar olarak ele alınabileceği konusunda kriterleri sıralayarak, intiharın nedenleri, farkındalık oluşturma ve önleme başlığı altında intiharın olgusu, tanımı, temel boyutları bakımından farklı davranışlardaki kategorileri, risk grubu, süreci, bilinen bazı yanlış ve doğrular, pratik öneriler ve müdahale konularında bilgiler paylaştı.

Psikiyatrist Dr. Sema Sağlam ise, "Adıyaman ilinde intihar ve farkındalık" başlığı ile yaptığı sunumda "İntiharların farklı sıklıklarla da olsa bütün toplumlarda görülen ve toplumları derinden etkileyen bir problemdir. Bu eylem sadece ruhsal süreç olmayıp, aynı zamanda ekonomik, kültürel ve toplumsal yönleri olan bir olgudur. Bireysel, ailesel ve toplumsal düzeydeki olumsuz etkileri ve ne kadar çok kişiyi etkilediği göz önüne alındığında intihar bir halk sağlığı sorunudur ve önlenebilir" ifadelerine yer verdi.

Psikiyatrist Dr. Sema Sağlam, intiharın patolojik bulguları ve Adıyaman örnekleri ve neler yapılabilir sorusunun cevapları üzerinde de durarak verilerle desteklenen bilgileri aktardı.

Dr. Sağlam ayrıca, intihar girişim nedeni olarak, erkeklerde sırasıyla psikolojik bunalım, ekonomik nedenler ve ailesel sorunlar; Kadınlarda ise ailesel sorunlar, psikolojik bunalım, sağlık sorunlarının önemli bulunduğunu ifade etti.

Adıyaman Kent Konseyi İntihar Vakalarına Dikkat Çekti

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 149 defa okunmuştur
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim