Bugün 20 Eylül 2019 Cuma
 • Antalya28 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  277,646
  %0.75
 • Dolar
  5,7344
  %0.63
 • Euro
  6,3129
  %0.20
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Akdeniz Üniversitesi'ne İki Veri Merkezi
21 Mayıs 2019 Salı 12:18

Akdeniz Üniversitesi'ne İki Veri Merkezi

AKDENİZ Üniversitesi Bilgi İşlem Daire başkanlığı tarafından felaket kurtarma senaryoları da düşünülerek iki "Veri Merkezi" kuruldu.

AKDENİZ Üniversitesi Bilgi İşlem Daire başkanlığı tarafından felaket kurtarma senaryoları da düşünülerek iki "Veri Merkezi" kuruldu.

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, öğrenci ve personel sayısındaki artış, yeni oluşan güvenlik riskleri, hizmet sürekliliğinde beklentilerin geldiği seviye ve yeni teknolojileri dikkate alarak son iki yılda bilişim altyapısına ciddi yatırım yaptıklarını söyledi. Rektör Ünal, "Üniversitemizde, Elektronik Belge Yönetim Sistemi (EBYS), E-Kampus Destek Sistemleri, Personel Programı gibi birçok yazılımla verilerimizi aktif olarak bilgisayarlarda tutuyor ve işliyoruz. Bu yazılımların çalıştırıldığı sunucular ve depolama alanlarının düzgün ve sürekli çalışmasının bizler açısından önemi büyük. Bu sistemlerimizin çalışmaması durumunda yaşanacak işgücü ve veri kaybının telafisi bulunmuyor. Bu kapsamda, felaket durumlarını da düşünerek iki farklı konuma yeni veri merkezleri kurduk. Aktif-aktif çalışan bu sistemlerimiz bir sorun durumunda birbirlerini tam olarak yedekleyerek hizmetin kesintisiz devamını sağlıyor. Beraberinde, eski veri merkezinde bulunan sunucuları atıl durumda tutmayarak, veri merkezlerimizin üçüncü bir ayağı gibi çalışması için konumlandırdık. Verilerimizin bir yedeğini oraya da alarak önlemimizi aldık" diye konuştu.

Veri güvenliğinin yanında veri işlem hızının da kendileri açısından son derece önemli olduğunun altını çizen Ünal, "Otomasyonların ve diğer hizmetlerin çalıştığı sunucuların işlemci, bellek ve disk alanlarını artırarak performanslarını üst düzeye çıkarttık. Benzer şekilde iki veri merkezimizi ve üniversitemizin ana internet çıkışını oluşturan omurga ağ altyapımızı yenileyerek hızını 10 kat artırdık ve 10 Gbps'e yükselttik. Yaptığımız yatırımlarla genişleyen depolama alanı kapasitemizi akademisyenlerimizin ve idari personelimizin kullanımına sunarak personelimizin elektronik posta kotasını 5 kat arttırdık. Geçmiş yıllarda yavaşlığından şikayet ettiğimiz Öğrenci Otomasyonumuzun (OBS) bulunduğu donanım altyapısını, 144 işlemci, 512 GB RAM ve SSD disk altyapısına sahip sunucularla tamamen yeniledik. 80 bine yaklaşan öğrencimizin kayıt işlemlerinin sorunsuz yapılabileceği bir seviyeye çıkarttık" ifadelerini kullandı.

Gerek kampüste gerekse kampüs dışı okullarda internete çıkış hızının artırılması ve kablosuz ağın genişletilmesi için çalışmalar yaptıklarını belirten Ünal, "Yeni yatırımlarımızla aynı anda daha çok öğrencimizin daha yüksek hızla internete erişebilmesini, bütün binalarımızda ve sınıflarımızda kablosuz kesintisiz internetin bulunmasını hedefliyoruz. Akdeniz Üniversitesi olarak her alanda olduğu gibi bilişim alanında da en iyisi için çalışıyoruz" dedi.

FOTOĞRAFLI

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 396 defa okunmuştur
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim