Bugün 21 Ağustos 2018 Salı
 • Antalya31 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  234,300
  %0.84
 • Dolar
  6,1028
  %1.09
 • Euro
  6,9689
  %1.17

Burçin Torun

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Burçin Torun

Aklımın özgürlüğü

17 Ocak 2018 Çarşamba 04:16

“En değerli hediyeniz şahsınıza ayırdığınız zamandır.”

Çoğu insan zamanın çok hızlı geçmesinden , kaybolup gidiyor olmaktan, sürükleniyor olmaktan yakınır.Zaman tarihe izler bırakır şanslıysanız olumlu izler bırakır değilseniz yaşar gidersiniz.

Bir kitap ,bir çocuk ,bir okul ,bir vakıf ,bir dernek sizden sonrada hatırlanabilir. Adınızı hatırlayan son kişi  öldüğünde yaptığınız pozitif işler hala sürüyor  ise o zaman ölümsüz bir iş yaptınız demektir. Değer verdiğiniz olgu süreklilik arz etmeli. 2017 yılında hayatıma dokunan kitaplar var, birkaçını hala açıp açıp bakıyorum sizlerle de paylaşmak istedim.

Malum hediye mevsimindeyiz.Bu iki kitabı, Ocak ayında elime almıştım,hadi canım diyerek okudum.

Çok iyi bildiğim pek çok şarkının söz yazarının Sezen AKSU olduğunu bilmek oldukça farklı bir hissiyatlı,otobüs yolculuklarım da güzel bir yol arkadaşı oldular.

Osman BALCIGİL kitabı ve karşınızdaki kişi Biyografi seven bir insan ise bu kitabı alın derim,hem çok akıcı hem çok şaşıracağınız bilgiler var. Beni Nazım HİKMET ‘in anne tarafının bürokrat olması ve annesi Celile hanımın NÜ resmim çizen bir ressam olup, gayet zeki  olaması çok etkilemişti.

2017 Mart ayı idi, iş ev arasın dönüp dururken çocuğumuz ile kaliteli zaman geçirmeyi nasıl başarabilirim diye düşünüyordum.Bu arada ben saatlerce konuşuyorum, gün içinde neler yaptığımı bulutları ,gökyüzünü denizi anlatıyorum.

 

Bazen başka şeylerle ilgileniyor gözünün içine bakıp sakin sakin konuşmaya devam ediyorum. Şermin hanımın üç minik çocuğu var ve çok eğlenceli bir yazar okurken neşelendigim çok oluyor.Farklı hayal güçleri ile yaratılmış pek çok oyun var kitabın içinde.

2018 yılında yeni anne olacaklara keyifle hediye olarak alabilirsiniz ,bence baba adaylarına da alın zira çok duyarlı modern babalarımız da var.

****

Çok hızlı okudum bu yazarı Nisan aylarında elime gelmişti,öylesine tesadüfen benimle buluşan kitapları seviyorum.

Sanki anlatacak çok duygusu olan bir insan yanıma oturmuş gibi hissediyorum.

Yazarın ilk kitabı ve bir cinayet romanı,otobüs yolculuklarımda bir solukta okudum bunu da , hadi canım derken kitap bitti.

****

Doğan CÜCELOĞLU ‘nun pek çok kitabı var.Umarım yaşamınız boyunca bir tanesi olsun hayatınıza dokunmuştur.

Güzel bir cümlesi var

” Çocuk aklının özgürlügüne saygı duyulan bir ortam da büyüyorsa ,sorgulamaktan hiç vazgeçmez”

                                                                                                                                                     Albert Eintein

*****

Şermin YAŞAR kitapları güzel bir 2018 yeni yıl hediyesi olur alın okuyun, boşuna kazak almayın güzel insanlar kitap alın en güzel hediye

Bu eser için de mendil alın demeliyim.Bir hikayasesin de ağlıyor bir hikayesin de olur olmaz gülüyorsunuz, konuşma dili ile yazılmış sanki yanınızda koltukta yazar oturuyor hikayesini anlatıyor.

****

Yılının bende ki son kitabı Montessori Etkinlikleri .Bu tekniği çok seviyorum.Odasından bakış açısına kadar her duygu çocuk için, ona oyuncak almıyorsunuz da doğayı ve yaşamı ona dahil ediyorsunuz.

Maria Montessori Roma üniversitesinde mezun ilk kadın doktor.1900 yılında Roma Üniversitesinde Pedagojik Antropoloji dersleri vermeye başlıyor ve diyor ki çocuğun yaşadığı sosyal çevre gelişiminde çok önemli. Çocuk tüm Dünya birdir.

Eğlenerek öğrenmeli

Düzen duygusu olmalı

 Bağımsız olmalı

Saygı duyulmalı

Eğitim sistemine Devrim niteliğininde bir katkı sağlıyor bu sebepten ölümünde elli yıl sonra halen tekniği uygulanıyor.

***

Yolunuz kitaplıklara ,kitap seven yüreklere düşsün.

Oldu Biliyorum

 

 

 

 

 

 

Bu yazı toplam 3811 defa okunmuştur.
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim