Bugün 22 Ağustos 2019 Perşembe
 • Antalya30 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  278,360
  %0.78
 • Dolar
  5,7622
  %0.81
 • Euro
  6,3865
  %0.64
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Alım gücü her geçen gün azalıyor”
01 Şubat 2019 Cuma 07:00

“Alım gücü her geçen gün azalıyor”

Birleşik Kamu İş Görenleri Sendikası Genel Başkanı Mehmet Balık; sendikanın arge birimi KAMUAR'ın ocak ayı enflasyon araştırmasını değerlendirdi.

Ocak ayında gıda fiyatlarında patlama yaşandığını belirten Birleşik Kamu İş Genel Başkanı Mehmet Balık, "Gıda fiyatları bir önceki aya göre yüzde 14,75oranında arttı. Gıda harcamalarındaki yıllık artış ise yüzde 55,3’e ulaştı" dedi.

GIDA FİYATLARI PATLADI

Sebze fiyatlarında yüzde 84,3, meyve fiyatlarında ise yüzde 25,3'lük artışa dikkat çeken Birleşik Kamu İş Genel Başkanı Mehmet Balık,  rakamlarda görülüyorki Ocak ayında gıda fiyatlarında tam anlamıyla patlama yaşandı.  Vatandaşların gıda karşısındaki alım gücü her geçen gün azalıyor. Yüksek enflasyon rakamlarının dar ve sabit gelirliler üzerindeki yüksek fiyat baskısı ağırlaşıyor" diye konuştu.  Birleşik Kamu-İş Konfederasyonun ar-ge birimi KAMUAR’ın, yaptığı araştırmaya göre, Ocak ayındaki gıda harcamalarında bir önceki aya göre yüzde 14,75, geçen yılın ocak ayına göre ise yüzde 55,3 oranında artış gözlendi. "Tüketim harcamaları araştırmaları, en yoksul yüzde 10’luk kesimin harcadığı her 100 liranın 31 lirasını gıda için yaptığını, en zengin yüzde 10’luk kesimin 100 liralık harcaması içerisinde gıdanın aldığı payın ise 13 lirada kaldığını gösteriyor. Dolayısıyla gıda fiyatlarında yaşanan artış ve azalışlar yoksulların bütçesini zenginlere göre çok daha derinden etkiliyor" diyen Birleşik Kamu İş Genel Başkanı Balık;  ailelerin gıdaya harcadıkları her 100 liranın 17,9 lirasını pirinç, ekmek, bulgur, buğday unu, makarna ve şehriye gibi ürünlere harcadığını söyledi.

ZENGİNLER ET VE BALIK YİYOR

Et ve balık ürünlerine yapılan  harcamalarının, gıda harcamalarının  yüzde 22'sini oluşturduğunu aktaran Balık, "Diğer ülkelere göre miktar olarak çok az tüketilmesine rağmen, dünyanın belki de en yüksek fiyatlarının geçerli olması nedeniyle et ve balık için yapılan harcamalar ise gıda harcamalarının yüzde 22,4’ünü oluşturuyor. Süt, peynir, tereyağı ve diğer süt ürünleri ile yumurtanın gıda harcamaları içerisindeki payı ise yüzde 13, 4’ü buluyor. Türkiye’de gıda için harcanan her 100 liranın 5,5 lirası tereyağı dışındaki yağlara,10,8 lirası meyveye, 15,1 lirası sebzeye, 6,1 lirası şeker, reçel, bal gibi gıda ürünlerine, 3,1 lirası çay ve kahveye, 3,6 lirası alkolsüz içeceklere, 2,2 lirası ise diğer gıda maddelerine ayrılıyor. Bu arada TÜİK’in araştırmalarına göre yoksullar gıda harcamalarının büyük bölümünü ekmek, tahıl ve sebzeye ayırırken, zenginlerin gıda harcamalarının büyük bölümünü et balık ve deniz ürünleri meydana getiriyor" ifadelerini kullandı.

"YOKSUL KESİM ENFLASYONA KARŞI SAVUNMASIZ"

Gelirinin büyük bir bölümünü gıdaya ayıran yoksul kesimin, enflasyona karşı korunmasız ve savunmasız bırakıldığını aktaran Balık,  şöyle devam etti: "Türkiye’de başta hayvancılık olmak üzere tarım sektörünün üretimindeki artışın, talep artışının gerisinde kalması, bazı ürünlerde üretimin azalması, üreticiyle tüketici arasındaki zincirde yer alan aracıların yüksek kar oranları ve diğer nedenlerle gıda fiyatlarında yaşanan yükselişten en büyük zararı, gelirinin büyük bölümünü gıdaya ayırmak zorunda olan ve enflasyona karşı herhangi bir koruması bulunmayan yoksul kesimler görüyor. Ocakta, ekmek, un, bulgur, pirinç, makarna fiyatlarında bir önceki aya göre yüzde 0,16 oranında azalış yaşanırken, et ve canlı hayvan ithalatı yapılarak fiyatları kontrol altına alınmaya çalışılan et-balık harcamalarında ise yüzde 0,08 oranında artış kaydedildi"

SÜT VE YUMURTA HARCAMALARI AZALDI

Birleşik Kamu İşgörenleri Sendikası Genel Başkanı Mehmet Balık; süt ve süt ürünleri harcamaları ile ilgili yapılan araştırmanın çarpıcı sonuçlarına da değindi. Ocak ayı içerisinde süt, süt ürünleri ve yumurta harcamalarında yüzde 6,71 azalma gözlendiğini aktaran Balık; "Ocakta süt ve süt ürünleri ile yumurta harcamalarında ise yüzde 6,71 oranında azalış yaşanırken, katı ve sıvı yağ fiyatlarında yüzde 1,15 oranında yükseliş oldu.  Meyve harcamalarının yüzde 25,32 oranında arttığı ocak ayında sebze harcamalarında ise bir önceki aya göre yüzde 84,30 oranında artış kaydedildi. Meyve fiyatlarının artmasında elma. Portakal, muz, nar, gibi ürünlerin fiyatlarındaki artış belirleyici olurken,  sebze fiyatlarını ise biber,  kabak, ıspanak, pırasa, patlıcan gibi ürünlerin fiyatlarında gözlenen yüzde,  domates, taze fasulye gibi ürünlerin fiyatlarındaki yüksek oranlı artışlar belirledi" dedi.

MEYVE FİYATLARI YÜZDE 163 ARTTI

Ekmek, un, bulgur, makarna,et-balık,Süt, süt ürünleri, yumurta,yağ, meyve, sebze, bakliyatta ortalama yıllık yüzde 55,3'lük artış olduğuna vurgu yapan Balık; "Bakliyat fiyatları yüzde 4,12 oranında azalırken, salça, zeytin, bal, çay tuz ve benzeri gıda maddelerinden oluşan diğer gıda fiyatlarında da yüzde 0,83 oranında artış gözlendi.Ocak 2019 itibariyle son bir yılda ekmek, un, bulgur, makarna ve benzerlerinin fiyatlarında yüzde 32,7, et-balık fiyatlarında 15, süt ve süt ürünleri ile yumurta fiyatları yüzde 27,7 oranında artış kaydedildi.  Ocak 2018’e göre katı ve sıvı yağ fiyatları yüzde 17,8 oranında arttı. Meyve fiyatları yüzde 163,5 oranında, sebze fiyatları ise yüzde 230,7 oranında artış gösterdi.  Bakliyat fiyatları yüzde 1,7  diğer gıda fiyatları ise yüzde 15 oranında arttı" sözleriyle değerlendirmelerini tamamladı. (Haber: Eyüp Koçak)

 

 

 

Bu haber toplam 3283 defa okunmuştur
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim