Bugün 17 Ağustos 2019 Cumartesi
 • Antalya29 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  271,249
  %-0.54
 • Dolar
  5,5633
  %0.14
 • Euro
  6,1703
  %0.05
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ameliyat Olamayan Hasta Bölgesel Anesteziyle Sağlığına Kavuştu
07 Şubat 2019 Perşembe 11:53

Ameliyat Olamayan Hasta Bölgesel Anesteziyle Sağlığına Kavuştu

Safra kesesi taşı nedeniyle ameliyat olması gereken ancak uzun süredir diğer sağlık sorunları yüzünden genel anestezi altında ameliyat olamayan 85 yaşındaki...

Safra kesesi taşı nedeniyle ameliyat olması gereken ancak uzun süredir diğer sağlık sorunları yüzünden genel anestezi altında ameliyat olamayan 85 yaşındaki hasta, halk dilinde belden aşağı uyuşturma olarak bilinen spinal anestezi ile ameliyat olarak sağlığına kavuştu.

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi Başhekimi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mehmet Bayrak, genel anestezi alması hayati sorun teşkil edecek hastaların uygun olması durumunda spinal anestezi ile ameliyatlarını gerçekleştirdiklerini belirterek, "85 yaşındaki hastamız Bedia Yıldız'ın uzun zamandır safra kesesi taşı ameliyatı olması gerekiyormuş. Ancak KOAH (kronik obstrüktif akciğer hastalığı), diyabet (şeker), hipertansiyon rahatsızlıkları da bulunan hastamız genel anestezi alması riskli olduğu için ameliyat olamamış" dedi.

Sohbet ederek ameliyat oldu

Op. Dr. Mehmet Bayrak, hasta ve hasta yakınlarının araştırmaları sonucu kendisine ulaştıklarını ifade ederek, "Hastamız Hatay'dan geldiğinde safra kesesi taşı şikayetleri çok fazlaydı. Hastamıza spinal anestezi ile ameliyatını gerçekleştirebileceğimizi anlattık. Ameliyata aldığımız hastamıza spinal anestezi altında sohbet ederek başarılı bir laparoskopik (kapalı) safra kesesi operasyonu gerçekleştirdik" diye konuştu.

Hasta Bedia Yıldız, sağlık sorunları nedeniyle uzun süredir ameliyat olamadığını ve safra kesesi taşı şikayetlerinden dolayı büyük acı çektiğini belirterek, "Çok şükür doktorumuz Mehmet beyi bulduk. Allah ondan razı olsun, konuşa konuşa ameliyat oldum, kendisine ve Ortadoğu Hastanesi'ne çok teşekkür ediyorum" dedi.

6 binden fazla laparoskopik ameliyat

Geçtiğimiz yıl 6 bin laparoskopik (kapalı) safra kesesi ameliyatı barajını geçen Op. Dr. Mehmet Bayrak, safra kesesi taşlarının enfeksiyona yol açabileceğini, safra kanalına düşerek tıkanmaya, sarılığa neden olabileceğini hatta uzun süre tedavi edilmezse safra kesesi kanserine neden olabileceğinin altını çizerek, sözlerine şöyle devam etti:

"Safra kesesi ameliyatları günümüzde laparoskopik yani kapalı dediğimiz yöntemle gerçekleştiriliyor. Laparoskopik ameliyatlarda hastalarımızın vücutlarında her hangi bir yara izi kalmıyor ve bunun yanında normal yaşamlarına dönmeleri yani iyileşme süreçleri hızlanıyor. Sabah ameliyat olan bir hasta ertesi gün iş hayatına dönebiliyor."

Bu haber toplam 7497 defa okunmuştur
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim