Bugün 07 Haziran 2020 Pazar
 • Antalya21 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  366,939
  %-1.49
 • Dolar
  6,7790
  %0.27
 • Euro
  7,6701
  %0.14
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Antalya’da 200 bin fidan toprakla buluşacak
08 Kasım 2019 Cuma 16:26

Antalya’da 200 bin fidan toprakla buluşacak

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ‘Geleceğe Nefes’ adıyla düzenlenen ağaçlandırma seferberliği kapsamında 11 Kasım Pazartesi günü 81 ildeki 2023 noktada 11 milyon fidan toprakla buluşturulacak. Antalya’da ise 200 bin 35 fidan dikilecek.

Tarım ve Orman Bakanlığı ile Orman Genel Müdürlüğü işbirliğinde yurt genelinde ağaçlandırma seferberliği düzenleniyor. ‘Geleceğe Nefes’ adıyla düzenlenen ağaçlandırma seferberliği kapsamında 81 ildeki 2023 noktada 11 Kasım Pazartesi günü saat 11.11'den itibaren 11 milyon fidan toprakla buluşturulacak. Daha yeşil bir Türkiye için düzenlenen seferberliğe gönüllü olarak herkes katılabiliyor. 11 milyon ağacın geleceğe miras bırakılacağı seferberlikle, dünya rekoruna da koşulacak. Türkiye'yi Guinness Rekorlar Kitabı'na taşıyacak ağaçlandırma seferberliğine Antalya’dan 200 bin 35 fidan toprakla buluşturularak destek verilecek.

 gelecege-nefes-ol-vitrin1.jpeg

GELECEGENEFES.COM’DAN FİDANINIZI SAHİPLENİN

Yurt genelinde gerçekleştirilecek ağaçlandırma seferberliği için hem yurt içindeki hem de yurt dışındaki vatandaşlar fidan sahiplenebiliyor ya da bağışta bulunabiliyorlar. Kampanyaya katılmak isteyenlerin tek yapması gereken gelecegenefes.com internet sayfası üzerinden Türkiye'nin istediği bölgesinde dikilecek 5 kadar ağacı kendisi veya aile bireylerinin isimlerini vererek fidan sahiplenmek ya da bağışta bulunmak.

 

13 MİLYONDAN FAZLA FİDAN SAHİPLENİLDİ

Pazartesi günü gerçekleştirilecek olan ağaçlandırma seferberliğinde 11 milyon 47 bin 430 fidanın sahiplendirilmesi hedefleniyordu. Beklenenin üzerinde olan ilgiyle bugün itibariyle yüzde 120 sahiplenme gerçekleşti. Sahiplenilen fidan sayısı hedeflenenin üzerine çıkarak 13 milyonu geçti.

 untitled-1-copy.jpg

FİDAN SAHİPLENME DEVAM EDİYOR

Pazartesi günkü seferberliğe katılmak için sahiplenilecek olan fidan sayısına ulaşılarak geçilse de fidan sahiplenme kampanyası devam ediyor. Sahiplenilecek veya bağışlanacak olan fazladan fidanlar, 11 Kasım Pazartesi’den sonra toprakla buluşturulmaya devam edecek.

 

ANTALYA’DA HEDEF 200 BİNDİ, 228 BİNİ GEÇTİ

Ağaçlandırma seferberliği çerçevesinde Antalya’da hedeflenen sahiplenme sayısı ise 200 bin 35 fidan olarak belirlendi. Türkiye ortalamasına yakın bir oranda yaşanan artışla Antalya’da fidan sahiplenme oranı yüzde 114’ü bularak bugün itibariyle 228 bin 438 fidan sahiplenildi.

 

YOĞUN TALEP SEVİNDİRDİ

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından Türkiye genelinde başlatılan kampanyaya olan yoğun ilgiden duyduğu memnuniyeti dile getiren Antalya Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Özen, “Geleceğe Nefes projesiyle 11 milyon fidan, 11.11.2019 tarihi saat 11.11’de toprakla buluşacak. Ormanların ülkemiz için neden önemli olduğunu anlatmamıza gerek yok. İnşallah bu organizasyonla daha yeşil bir Türkiye olacak. Şuan, hedeflenenin üzerinde bir talep var. Bunun için çok mutluyuz” dedi.   

 sam_1058.jpg

“ANTALYA’DA DİKİLECEK OLAN FİDANLAR HAZIR”

Antalya’da dikilecek olan 200 bin fidanın hazır olduğunu bildiren Özen, “İnsanlarımızın ilgisi ve teveccühünden inanıyorum ki bir 200 bin fidan daha olsa tamamlanırdı diye düşünüyorum. 11 Kasım Pazartesi günü Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüze bağlı 19 ilçemizdeki bütün müdürlüklerimiz ve personelimizle birlikte sahada olacağız” diye konuştu.

 

“ORMAN ENVALİ FİDANLAR DİKİLECEK”

Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Orman Fidanlığı tarafından yetiştirilen orman envali fidanların toprakla buluşturulacağını kaydeden Özen, “Tamamı orman envali fidanlar dikilecek. Ağırlıklı olarak çam fidanı olacak. Bu bir gönüllülük projesi. Gönüllü olan herkes, kurum veya kişi olarak fidanlığımızdan adını yazdırarak fidanını alabilir. Vatandaşlarımız, gelecegenefes.com sitesinden de kendi adlarına veya yakınlarına fidan sahiplenebilirler” ifadelerini kullandı.

 

“FİDANLARIN DİKİLECEĞİ ALANLAR BELLİ”

Fidanların dikileceği alanların da belirlendiğini kaydeden Özen, “Her ağacı her yere dikemiyorsunuz. Her ağacın yetiştiği bir yükseklik ve coğrafi yapı var. Hangi coğrafi yapıya hangi ağacın uygun olduğuna Orman Bölge Müdürlüğümüz karar veriyor. Antalya’da dikimin hangi lokasyonlarda olacağı Orman Bölge Müdürlüğümüz tarafından belirleniyor ve ilan ediliyor. Seferberlik kapsamında hangi lokasyonlara dikim yapılacağı da belli” şeklinde konuştu.

 

“REKORLAR KİTABINA GİRMEYİ HAK ETMİŞ OLACAĞIZ”

2023 noktada 11 milyon fidanın toprakla buluşturulmasının çok ciddi bir rakam olduğunun altını çizen Özen, Guinness Rekorlar Kitabı'na girilmesinin de hak edilmiş olacağını söyledi.

   

ANTALYA’DAKİ TÖREN LARA TRT KAMPI YANINDA

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ‘Geleceğe Nefes’ adıyla düzenlenen ağaçlandırma seferberliği kapsamında Antalya’daki tören, Pazartesi günü Lara TRT Kampı yanında saat 11.11’de gerçekleştirilecek. HABER: YUSUF KATRAĞ

Bu haber toplam 1104 defa okunmuştur
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim