Bugün 07 Haziran 2020 Pazar
 • Antalya17 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  366,939
  %-1.49
 • Dolar
  6,7790
  %0.27
 • Euro
  7,6701
  %0.14
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Antalyalı Sanatçı, Japonlara Türk eserlerini tanıttı
02 Aralık 2019 Pazartesi 16:28

Antalyalı Sanatçı, Japonlara Türk eserlerini tanıttı

Antalya Devlet Senfoni Orkestrası (ADSO) flüt sanatçısı Lelya Bayramoğulları, Japonya Türk Kültür yılı çerçevesinde Türk bestecilerin eserlerini çaldı.

Antalya Devlet Senfoni Orkestrası (ADSO) flüt sanatçısı Lelya Bayramoğulları, Japonya Türk Kültür yılı çerçevesinde Türk bestecilerin eserlerini çaldı. Bayramoğulları, "Beni etkileyen kısmı, Türk ezgilerimizden oluşan "Üsküdara gider iken" ve Sadi Işılay'ın bestelediği "Sultanı Yegah" eserlerinin ritmine tüm salonun alkışla tempo tutması ve tekrar çalmamızı istemeleriydi" dedi. Ünlü flüt markası Sankyo'nun Türkiye'deki ilk ve tek sanatçısı ve Antalya Devlet Senfoni Orkestrası (ADSO) flüt sanatçısı Doç. Lelya Bayramoğulları, Japonya'da 2019 yılının Türk Kültür yılı olması dolayısıyla, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Antalya Tanıtım Vakfı'nın katkılarıyla Tokyo Yunus Emre Enstitüsü'nde Japon Piyanist Rie Tanaka eşliğinde Türkiye'yi temsil etti.

Antalya Tanıtım Vakfı (ATAV) Başkanı Yeliz Gül Ege, Japonya'da Antalyalı bir sanatçının temsilinin, kentin sanatla anılması yönünde büyük bir önem arz ettiğini söyledi. Gül Ege, "Antalya Tanıtım Vakfı olarak, bu ve benzeri organizasyonlara her zaman destek vererek, kentimizin tanıtımının tüm alanlarda yapılmasına gayret gösteriyoruz. ATAV çatısı altında yer alan Antalya Kadın Müzesi'nin de Antalya'daki rol model kadınları dünyaya tanıtma amacı ile bir Türk kadın sanatçısının bizleri temsili oldukça gururlandırdı" diye konuştu.

Türkiye'de de konser verecekler

ADSO flüt sanatçısı Lelya Bayramoğulları, Japonya'da ülkesinin temsil etmekten onur duyduğunu ifade etti. Bayramoğulları, "Program süresince, Japon Piyanist Rie Tanaka'nın eşliğinde Türk bestecilerimizin eserlerini çaldım. Yaşar Üniversitesi'nden Doç. Dr. Özge Gülbey Usta'nın Japonya Türk Kültür Yılı için yazdığı ve bana ithaf ettiği "Zamanla Yolculuk" adlı eserin dünya prömiyerini de solo flüt ile gerçekleştirdim. Türk ezgilerimizden oluşan "Üsküdara gider iken" ve Sadi Işılay'ın bestelediği "Sultanı Yegah" eserlerinin ritmine tüm salonun alkışla tempo tutması ve tekrar çalmamızı istemeleriydi. Türk kültür yılı kapsamında gerçekleştirilecek bir sonraki konseri, yine Japon Piyanist Rie Tanaka'nın eşliğinde, Türkiye'de İstanbul ya da Antalya'da gerçekleştireceğiz. Tanaka, Japonya'da ilk kez çaldığı Türk bestecilerin eserlerinden oldukça etkilendi, Türkiye'deki konserde bizim bestecilerimizin eserlerini yorumlayacak" dedi.

Lelya Bayramoğulları'nın flüt resitali, Antalya Tanıtım Vakfı'nın katkısı ile 23 Kasım Cumartesi günü Tokyo Yunus Emre Enstitüsü'nde düzenlendi.

Antalya Son Haber

Bu haber toplam 666 defa okunmuştur
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim