Bugün 19 Mayıs 2019 Pazar
 • Antalya23 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  248,760
  %-0.53
 • Dolar
  6,0406
  %0.28
 • Euro
  6,7414
  %0.12

Bekir Bülent Özsoy

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bekir Bülent Özsoy

Asker mantığı… ve ahlakı… ve vicdanı…

04 Aralık 2018 Salı 01:56

İnsan var olduğundan beri savaş var olmuştur, öyle anlara şahit olursunuz ki düne kadar ‘sivil’ sandığınız biri anında askere dönüşüvermiştir. Hem de en hakikisinden… kısaca üniformayı vücut değil ruhlar giyer…

2000 li yılların başında Malta adasında  konferans veriyorum, bir İspanyol iç savaş gazisi ile karşılaştım, oradan ,buradan derken iç savaş anılarını dinledim, adam 80 li yaşların ikinci yarısında ama zihni parlak.. hafızası daha da keskin, ama bana ilginç geleni adamın sağ duyusu olmuştu.

Olayları anlatırken öylesine oturaklı analizler yapıyordu ve kendi safını o kadar net ve eğlenceli şekilde eleştiriyordu ki, o gün bu gün hep düşünürüm, keşke şu Orta Doğulu kabileleri bir dolaşsa da yaşadıklarını bir-bir anlatsa…

Yaşlı adam Franko yanında savaşmış, subaymış.. Aslında monarşi yanlısı imiş sonra sıkı bir Falanjist olmuş. (İspanya iç savaşında sağcı Franko yanlısı askerlere ve paramiliter kuvvetlere verilen ad..)

Uzun , uzun Franko’dan söz etmişti.. namı diğer: Caudillo.. (Reis anlamında) Adamın Kuzey Afrika da ki Fas sömürge savaşlarında gösterdiği cesaret ve maharetten söz ederken emrinde ki askerlerin ona ne kadar sadık ve hayran olduğunu sıkça vurguluyordu. (Franko, gecenin karanlığında beyaz pelerin giyer ve süvarilerinin en başında Faslı isyancıların ortasına sürermiş atını..)

Haliyle ona sadık askerlerin has İspanyollar olduğunu düşünmüştüm… cevabı hayır olmuştu ona en hayran askerler bizzat savaştığı Faslı isyancılar imiş, daha sonra bu isyancılardan oluşan ünlü İspanyol Lejyonunu yaratmış, adamların alayı Müslüman!!

İç savaş başladığında İber yarımadasında ki Hükümet karşıtı birliklerin işi giderek boka sarmaya başlamış, isyan söndü sönecek.. tek şans bu Müslüman askerleri ana kıtaya taşımak ve bir an önce çökmek üzere olan cepheye sürmek, ama o günkü İspanyol deniz kuvvetleri merkezi hükümetin yanında ve isyana karşı..(donanma da ki bazı subaylar bu sağcı darbenin yanında yer almak istemiş ama ast subaylar ve erlerin çoğu onlara itaat etmemiş..) Yani denizden bu askerleri karşıya geçirmek için petka ister…vaziyeti varmış. Franko da dönemin iki ünlü sağcı, Nazi ve Faşist diktatörleri; Hitler ile Mussoloni’ye baş vurmuş.. onlardan uçak istemiş Almanlar 20 kadar JU-52 diye bilinen nakliye uçaklarından yollamışlar, (her biri en fazla 20 asker taşıyabiliyor) Ne var ki ana karaya çıkan ilk birlikler sıcak çatışmalara katılır katılmaz savaşın gidişatını değiştirmeye başlamışlar. Bu sefer Cumhuriyetçi güçler gerilemiş.. Madrid şehri, düştü düşecek.. hani biraz zorlasa iç savaş siyaseten bitecek.. Ama Franko, askerliği hela nöbetinde öğrenen subaylardan değil.. İspanya’nın orta yerinde Toledo şehrinde kuşatılmış bir isyancı birlik var, uzun süreden beri merkezi hükümetin  sayıca ve silahça  üstün, askerleri tarafından kuşatılmış olmasına rağmen direniyor. (Meşhur Alkazar savunması)

 Franko Madrid’i bir tarafa bırakarak bu askerlerini kurtarmaya gitmiş, ve kurtarmış, ama bu arada Madrid savunması güçlenmiş ve bu hikayeyi bana anlatan gaziye göre de iki yıl da uzamış..

Ancak Franko’nun namı da kendi askerleri arasında efsane gibi anılır olmuş…

CAUDİLLO diye de ondan sonra çağrılır olmuş..

Bu savaş gazisinin anlattıkları ile gerçek savaş tarihinin çeliştiği birkaç nokta var ama burada asıl iletmek istediğimiz mesaj şu:

 Asker devlet olmak için değil, devleti korumak için savaşır!!! Savaş , askerin yegane tanrısıdır…

Manzaraya bakar mısınız*? kadim Hıristiyan bir milletin kanlı iç kapışmasında savaşın sonunu tayin eden etkenlerden biri Müslüman kuvvetler… Faslı…. Eski kolonileri.. daha birkaç yıl öncesine kadar efendileri İspanyollara isyan etmişler.. Neden şimdi onların komutasında kendilerini hiç ilgilendirmeyen bir savaşta taraf oldular...Neden???

O da haftaya.. tabii eğer günlük zırvalar duruma müdahil olmaz ise..

Bu yazı toplam 3970 defa okunmuştur.
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim