Bugün 26 Ocak 2021 Salı
 • Antalya14 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  439,293
  %-0.63
 • Dolar
  7,3768
  %-0.44
 • Euro
  8,9451
  %-0.51

Adem Vural / SON HABER

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Adem Vural / SON HABER

Atık ilaçlar ve çöp

25 Kasım 2020 Çarşamba 00:10

        Son kullanma tarihi geçmiş, kullanılmayan ilaç ve ilaç atıkları çevre sağlığı ve insan sağlığı açısından zararlı.

            Bu yönü ile atık ilaçlarının uygun şekilde toplanarak bir risk unsuru olmaktan çıkarılması ile alakalı çalışmalar yapılmakta.

            Bilhassa kullanım tarihi geçen tıbbi ilaçların gelişi güzel etrafa atılması hakikaten çevre sağlığı açısından tehlike yaratan bir durum.

            Bununla alakalı bir takım çalışmalar yapılmakta.

            Mesela Kepez Belediyesi, çevre ve insan sağlığını doğrudan etkileyen kullanma süresi dolan ilaç ve ilaç atıklarının çöpe karışmadan kaynağında ayrı toplanarak, taşınmasını ve bertaraf edilmesini sağlayacak.

   Sıfır Atık Projesi kapsamında örnek çalışmalar yürüten Kepez Belediyesi, kullanma süresi dolan ilaç ve ilaç atıklarının çöpe karışmadan imha edilmesi noktasında da yeni bir projeye imza attı. Proje kapsamında; kullanma süresi dolan ilaç ve ilaç atıklarının bilinçsizce çöpe atılması veya lavaboya dökülmesinin engellenmesi amacıyla ilçe genelindeki Aile Sağlığı Merkezlerine "Atık İlaç Toplama Kutusu"  dağıtıldı. Atık İlaç Toplama Kutuları ile kaynağında ayrıştırılan ilaç atıkları çevreye ve toplum sağlığına zarar vermeden bertaraf edilecek. Gelişigüzel atıldığında çevre ve insan sağlığına büyük ölçüde zarar veren atık ilaçlara yönelik başlatılan projeyle, ilaçlar atık olmaktan çıkarılacak.

   Vatandaşlar, kullanım tarihi geçmiş ilaçları kendilerine en yakın Aile Sağlığı Merkezlerinde bulunan “Atık İlaç Toplama Kutusu”na bırakarak, hem doğayı hem de insan sağlığını korumuş olacak. Kepez Belediyesi,  ilaç kumbaralarını ilçedeki Aile Sağlığı Merkezleri, Kepez Belediyesi Ana Hizmet Binası ve Kepez Tıp Merkezi’ne yerleştirdi. Kepez Belediyesi ilaç atıklarının çöpe karışmadan kaynağında ayrı toplanarak, taşınmasını ve bertaraf edilmesini sağlarken, bir yandan da kullanılmayan ilaçları da Halk Eczanesi Projesi ile vatandaşların kullanımına kazandırıyor. Kepez Tıp Merkezi bünyesindeki Halk Eczanesini 7 yıl önce ilçe sakinlerinin hizmetine kazandıran Kepez Belediyesi, kullanılmayan ilaçları da toplayarak, sağlık güvencesi olmayan ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyor.

   Atık ilaçların bilinçsizce atılması, lavabolara dökülmesi çevre ve insan sağlığını doğrudan etkilemekte. Tuvaletlere dökülen ilaçlar da şehir kanalizasyon sistemine ve dolayısıyla arıtma tesislerinden tekrar suya, havaya ve toprağa geçerek evlerimize ulaşmakta.  İlaçların havaya, suya, toprağa geçmesi; yetiştirilen besinler, içilen sularla kişilerde bağışıklık sistemi, üreme sistemi, hormon sistemlerinin ciddi anlamda zarar görmesine neden olmakta.  Evlerde ya da eczanelerde kalan kullanım ömrü dolan kırık veya bozulmuş atık ilaçların kontrollü toplanması hem çevre, hem de toplum sağlığı açısından büyük önem taşımakta.

Bu anlamda yapılan bu çalışmayı faydalı görüyorum.

            Esen kalın.

Bu yazı toplam 244 defa okunmuştur.
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim