Bugün 27 Mayıs 2019 Pazartesi
 • Antalya25 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  250,712
  %-0.22
 • Dolar
  6,0603
  %-0.23
 • Euro
  6,7893
  %-0.27
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AÜ'den çevreyle dost, balık ve sebze üretimi
19 Haziran 2017 Pazartesi 17:28

AÜ'den çevreyle dost, balık ve sebze üretimi

AKDENİZ Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi'nde, akuaponik (topraksız tarım) çevre dostu proje ile balık ve sebze üretimi başlatıldı.

AKDENİZ Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi'nde, akuaponik (topraksız tarım) çevre dostu proje ile balık ve sebze üretimi başlatıldı.

Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi, Su Ürünleri Yetiştiriciliği Bölümü Öğretim Elemanı Uzm. Dr. Türker Bodur, balık ve sebze üretirken az su tüketerek daha fazla ürün elde etmek için çevreyle dost üretim sistemi oluşturduklarını söyledi. Uzm. Dr. Türker Bodur, "Tüm dünyanın topraksız tarım olarak da adlandırdığı akuaponik, sürdürülebilir çevre için kentsel tarım projesini Su Ürünleri Fakültesi bünyesinde örnek proje olarak hayata geçirdik" dedi.

ÇALIŞMALAR BİR YIL SÜRDÜ

Yaklaşık bir yıl üzerinde çalışıp projeyi hayata geçirdiklerini belirten Uzm. Dr. Bodur, "Proje kapsamında Akdeniz Üniversitesi Kampüsü içinde balık ve sebze üretimi için 250 mitrekarelik uygulama alanı oluşturduk. Bu aynı zamanda Türkiye'nin ilk akuaponik üretim merkezi özelliğini de taşıyor. Proje kapsamında oluşturduğumuz örnek modelle bölge halkına, yatırımcılara eğitimler veriyoruz" diye konuştu.

ÇEVREYLE DOST PROJE

Akuaponik sistemin, üretim havuzunda yenmeyen balık yemleri ve balık dışkılarından kaynaklı sudaki azotlu bileşiklerin, bitki ve sebzeler için kullanılması ve azotlu bileşiğin sudan uzaklaştırılarak elde edilen suyun yeniden balık üretim tanklarına aktarılması olduğunu söyleyen Uzm. Dr. Bodur, "Üretim sistemi kapalı devre çalışıyor. Bu şekilde çevreyle dost, az su kullanılarak birim alandan daha fazla ürün elde ediliyor. Bu yeni bir üretim modeli. Proje sayesinde önümüzdeki eğitim öğretim yılından itibaren öğrencilerimize yeni bir uygulama alanı daha oluşturmuş olduk. Tesisimiz halkımıza ve üreticilerimize de açık olacak" dedi.

ZİRAAT FAKÜLTESİ İLE İŞBİRLİĞİ

ABD ve Avrupa'da her geçen gün akuaponik sistemin daha da yaygınlaştığını söyleyen Uzm. Dr. Bodur, "Akuaponik sistemde ülkemiz şartlarına en uygun türler olan sazan, alabalık, tilapia balıkları yetiştirilebiliyor. Sebze üretim bölümünde ise marul, domates ve çilek üretilebilir. Projemizin sebze üretimi bölümünü Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurgül Ercan'ın danışmanlığında yürütüyoruz. Projemizi Antalya ve Akdeniz Bölgesi'nde tarım ve su ürünleri yetiştiriciliği yapanlarla paylaşmaya hazırız. Çevreye duyarlı, sürdürülebilir yetiştiriciliğin geldiği, alanındaki son yeniliktir" diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

AÜ'den çevreyle dost, balık ve sebze üretimi

AÜ'den çevreyle dost, balık ve sebze üretimi

DHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 362 defa okunmuştur
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim