Bugün 19 Temmuz 2019 Cuma
 • Antalya25 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  261,940
  %0.30
 • Dolar
  5,6804
  %-0.10
 • Euro
  6,3745
  %-0.15

Aysel Öner

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Aysel Öner

Basın çalışanları anlaşılamıyor

11 Mart 2019 Pazartesi 07:56

Herkesin duyduğu gördüğü şahit olduğu bir konu aslında basına şiddet… İşimizi yapıyorken anlamsız tepkiler görüyoruz. Haber yapmaya çalışırken sözlü veya fiziki şiddetle karşılaşabiliyoruz.

Ben gazetecilik sektöründe yeniyim. İşe ilk başladığımda güzel şeyler hayal ediyordum. Mesela işimi özgürce yapabileceğim bir ortam. Ortam derken dışarıdan bahsediyorum. Her geçen gün başka şeylere şahit oluyorum. İşe ilk başladığım zamanlarda bindiğim otobüste fenalaşan bir yolcunun haberini yapmak istedim. İnsanlar ilgilendi ben de elimden geldiği kadar yardımcı oldum. Yapılacak her şey yapılmıştı zaten. Haber yapayım derken birkaç tahammülsüz insanın tepkisine maruz kaldım. ‘’Adam canıyla uğraşıyor senin düşündüğün şeye bak’’ diyerek tepki gösterdiler. Üstüme yürüyerek…Oysaki gerekeni bende yaptım. Sonraki işim haber yapmaktı… İnsanları işimin haber yazmak olduğuna ikna edemedim. Haber yapmak kötü bir şey gibi algılanıyor. Biz gördüklerimizi yazmazsak buna izin vermezseniz nereden alacaksınız haberleri? Biz gazeteciler işimizi yaparsak kamuoyu bilgilenir. Tedbirler bu haberler vasıtasıyla alınır. Yaptığın haber sayesinde var olan eksiklik görülür ve tedbir alınır. Neden olmasın?

Başka bir tepki de gittiğim bir etkinlikten. Müzik dinletisinde resim çekip açıklama beklerken basın mensupları olarak insanların tepkisiyle karşılaştık. İnsanlar, “Gazetecileri görmek istemiyoruz” diyerek ağır kelimeler kullandılar. Bir kişini bağırmasıyla kalabalıktan da yavaş yavaş destek çıkan oldu ve büyük bir tepkiye neden oldu. Ortada bir şey yokken o şekilde davranmalarını bir mantığa oturtamadık haliyle. Mesele sonradan kendini gösterdi. Sebep müzik dinlemelerine mani olmamız değil sosyal medyada yaptıkları canlı yayınlarda bizim görünmemiz. Ee görüntü kirliliği yapıyoruz! Bu yüzden dışarı çıkarmak istediler kabul etmeyince arka taraflara göndermek geldi akıllarına. Basit gibi düşünülebilir fakat büyük bir saygısızlık var ortada. Her şeyden öte insanların tahammülü yok bir başkasına. Bize hakaret edilmeden de söylenebilirdi fakat ağır kelimeler kullanmayı yakıştırdılar kendilerine. Bunlar basın mensuplarının yaşadığının binde biri bile değildir. Duyduğum onca şeyden sonra bu kadarı ile olayların içerisinden çıktığıma şükür edebilirim. Artık daha dikkatli davranıyorum. Sözlü veya fiziki şiddete maruz kalmak kaçınılmazken özgürce haber yapmak zor gibi görünüyor.

Sebep bizim bir şey yapmamız değil insanlar artık tahammülsüzleşti. Birbirimize tahammül edersek dünya güzelleşecek. Herkesin yapması gereken bir işi var. Biraz daha hoşgörülü olmanın kimseye zararı olmaz diye düşünüyorum!

Bu yazı toplam 10808 defa okunmuştur.
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim