Bugün 29 Eylül 2020 Salı
 • Antalya35 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  476,780
  %0.99
 • Dolar
  7,8206
  %0.72
 • Euro
  9,1803
  %1.42
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bordro yaktılar
15 Ocak 2020 Çarşamba 17:53

Bordro yaktılar

Maaş zamlarını protesto eden Türkiye Kamu Sen üyeleri 81 ilde bordro yakma eylemi gerçekleştirdi. Türk bayrağının açıldığı Antalya’daki eylemde ise ay yıldızlı kırmızı balonlar gökyüzüne bırakılırken sarı balonlar patlatıldı.

Türkiye Kamu Sen, maaş zamlarını protesto ederek ülke genelinde 2020 yılının ilk maaş bordrolarını yaktı. Kamu Sen’e bağlı sendika temsilcileri ve üyelerin katıldığı Antalya’daki eylem Defterdarlık önünde gerçekleştirildi. Eylem öncesi dev Türk bayrağı açan sendika üyeleri, “Türk market neredeyse oradan alışveriş yapalım, Ekmek pahalı emek ucuz, Elektriğe yüzde 18, doğalgaza yüzde 22 memura yüzde 4, Yeniden değerleme yüzde 22.58 memura verilen yüzde 4, Memurun filesi boş, Memur ayakta yetkili konfederasyon firarda” yazılı dövizlerle tepkilerini gösterdi.

sam_2510-003.jpg

SARI BALON PATLATTILAR

“Türkiye sevdamız ekmek için kavgamız” sloganıyla yanlarında getirdikleri ay yıldızlı kırmızı balonları havaya bırakan Kamu Sen’liler, sözleşme masasında yetkili olan Memur Sen’e de sarı balonlarla tepki gösterdi. Yetkili sendika tarafından verilen vaadlerin yazılı olduğu 9 sarı balonu patlatan Kamu Sen’liler, refah payının, yüzde 15 zammın, 3600 ek göstergenin, 200 lira taban aylığı zammının, 350 lira sözleşme ikramiyesinin, giyecek yardımının, bayram ikramiyesinin, aile yardımı ödeneğinin ve 2020 yılı için refah payının ne olduğunu sordu. Türk Eğitim Sen Antalya 1 Nolu Şube Başkanı Oğuz Öztürk, verilen vaadleri balonlara sığdıramadıklarını söyledi.

sam_2516.jpgoguz-ozturk.jpg

“ACI GERÇEKLE YÜZ YÜZEYİZ”

Türkiye Kamu Sen üyeleri adına açıklama yapan Antalya İl Temsilcisi Hasan Yılmaz Uluhan ise, 3 milyon kamu görevlisi ve 2 milyon emeklinin 2 yıl sürecek çileli geçim mücadelesinin başladığını söyledi. Kamu görevlilerinin 2020 yılı ilk bordrolarıyla Ağustos ayındaki toplu sözleşmesinin acı gerçeğiyle yüz yüze kaldığını belirten Uluhan, “Buna göre memurlar ortalama 160 lira, emekliler ise 100 lira zamla 6 ay boyunca idare etmek zorunda kalacaklar” dedi.

 

“MİLLET ENFLASYON CANAVARINA TESLİM EDİLDİ”

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) rakamlarına göre geçtiğimiz yıl gıda fiyatları ortalama yüzde 10.9 artarken, mutfak tüpü yüzde 17.6, doğalgaz  yüzde 22, elektrik yüzde 18.3 zamlanırken maaşlara yüzde 4 zam yapmanın memur ve emeklilerle alay etmek olduğunu dile getiren Uluhan, şunları söyledi:

“Ekonomi iyi yolda, istikrar sürüyor, enflasyon düşüyor masalı, çarşı pazardaki gerçek fiyatlarla kabusa dönüşmüştür. Yetkililer hedef enflasyonu bilinçli olarak düşük göstererek memurlarımızı düşük ücret artışına mahkum ederken, milletimizi zorunlu harcamalarında dahi enflasyon canavarına teslim etmektedir. İktidar 2019’daki ilk enflasyon hedefine göre maaşlara toplam yüzde 9.2 zam yapmıştır. 2019 yılında gerçekleşen resmi enflasyon ise yüzde 11.84 olmuştur. Buna göre memur maaşları enflasyonun gerisinden gelmektedir. Kaldı ki, bu oran TÜİK’in enflasyon sepetindeki, çoğunu halkın tüketmediği 418 madde 895 çeşit ürünün ortalama artışını göstermektedir. Milletimizin tüketmek zorunda olduğu gıda, temizlik, sağlık, ulaşım, haberleşme, ısınma, kira gibi ürünlerdeki fiyat artışları ise 2019’da gerçekleştiği ilan edilen, resmi enflasyonun kat be kat üzerindedir. Eğitim, sağlık, ulaşım gibi harcamalar enflasyonun üzerinde zamlanmıştır. Bir zamanlar fakirin yemeği olan kuru fasulye, pilav lüks gıda maddesi haline gelmiştir. Kırmızı etin yalnızca adı kalmıştır.  Sebze, meyve el yakmaktadır. İlaca yüzde 46, giyime yüzde 33, gazeteye yüzde 28, dergiye yüzde 51 zam gelmiş memurun, emeklinin beli iyiden iyiye bükülmüştür. Ekmeğimiz bile yüzde 13.5 zamlanmıştır.”

hasan-yilmaz-uluhan.jpg

“TÜİK MARKET AÇSIN”

Memurlara 2020 yılı için yüzde 4+4, 2021 için ise yüzde 3+3 zam yapılmasının öngörüldüğünü hatırlatan Uluhan, “Adeta ekonomi ile maaş zamlarının ilişkisi tamamen kesilmiştir. TÜİK’in bu rakamları aldığı yerleri merak ediyoruz. Eğer TÜİK’in rakamları gerçekse TÜİK bir market açsın, hepimiz oradan alışveriş yapalım, bizim de enflasyonumuz TÜİK’in enflasyonu ile eşitlensin” diye konuştu.

 

“VİCDAN VE ADALETLE BAĞDAŞMIYOR”

Yeniden değerleme oranları yüzde 22.58 olarak belirlenirken memur maaşlarına yüzde 4+4 zam yapmanın vicdanla ve adalet anlayışıyla bağdaşmadığını ifade eden Uluhan, “Gerçekler ortadayken çocuk parası, aile yardımı, doğum, ölüm yardımları, ek ödemeler, ek dersler, fazla mesai ücretleri ve tazminatlara da ayrıca bir artış yapılmamıştır Duruma bakıldığında bu yılda maaşların eriyeceği, alım gücünün düşeceği açıktır. Toplu sözleşme tiyatrosuyla memurlarımız, 2021 yılı sonuna kadar devreden çıkarılmıştır. Memurların ekonomik ateşin ortasına atıldığı şu günlerde dahi malum konfederasyon memurların haklarını korumayı akıl edememekte, başını kuma gömmekte” şeklinde konuştu.

 

“MEMUR PAKETİ HAZIRLANMASINI İSTİYORUZ”

2020 yılının ilk maaşını alan memurların acı gerçekle yüzleştiklerini kaydeden Uluhan, “Türkiye Kamu Sen olarak sürekli gerçekleri dile getiriyor, maaş zamlarının yetersiz olduğunu, verilen sözlerin tutulmadığını ifade ediyor ve acil çözüm bekleyen sorunlar için bir memur paketi hazırlanmasını istiyoruz. Malum konfederasyon durumdan hoşnut olacak ki, eriyen maaşlara, unutulan 3600 ek gösterge vaadine, yardımcı hizmetlilere, haksızlıkların kaynağı mülakata, sözleşmelilerin kadroya geçirilmesine, gelir vergisi mağduriyetine, bayram ikramiyesine ve emekli maaşlarına dair tek bir kelime etmiyor” dedi. 

 

“GELECEĞİMİZ İÇİN MÜCADELE EDİYORUZ”

Memur ve emeklilerin 730 gününün heba olduğunu ileri süren Uluhan, “Kamu çalışanları ve emekliler bu 2 yılı da bin bir güçlük içinde, biraz daha borç batağına saplanarak, kredi kartına yüklenerek, yediğinden, içtiğinden keserek, çocuğunun harçlığından kısarak, soğukta üşüyerek geçirmesinler. Geçtiğimiz yıl, bizleri yüzde 4+5’e mahkum edenler, bu yıl da yüzde 4+4’e mahkum ediyorlar. Memurları, emeklileri enflasyonun altında ezdiniz. Biliniz ki, memurlar bir darbeyi daha kaldıramaz. Hak mücadelesi kutlu bir mücadeledir. Biz, yalnızca memurlarımız ve emeklilerimiz için değil, gelecek nesillerimiz, beşikteki bebeklerimiz, genç kuşaklarımız için de mücadele yürütüyoruz” diye konuştu.

sam_2544.jpg

BORDROLAR YAKILDI

Açıklamanın ardından maaşların yoksulluk sınırının altında kaldığını gösteren dev boyuttaki temsili maaş bordrosu yakıldı. Ardından üyeler yanlarında getirdikleri kendi bordrolarını Defterdarlık önüne konan kovaların içinde yaktı. HABER: YUSUF KATRAĞ

sam_2550.jpg

Bu haber toplam 1506 defa okunmuştur
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim