Bugün 24 Mayıs 2019 Cuma
 • Antalya25 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  251,655
  %0.02
 • Dolar
  6,0860
  %-0.18
 • Euro
  6,8139
  %-0.06
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Büyükşehir Belediyesi'nden 'Sıfır Atık' Projesi
15 Kasım 2018 Perşembe 13:33

Büyükşehir Belediyesi'nden 'Sıfır Atık' Projesi

ANTALYA Büyükşehir Belediyesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca başlatılan...

ANTALYA Büyükşehir Belediyesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca başlatılan "sıfır atık projesi" kapsamında atıkları kaynağında ayrıştıracak.

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan Sıfır Atık Projesi'ni uygulamak için çalışma başlattı. Proje kapsamında belediye birim müdürlüklerinde görevli personele yönelik Sıfır Atık Projesi uygulama eğitimi düzenlendi. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Bedrullah Erçin'in de katıldığı eğitimde personele projenin detayları tanıtıldı, konuya ilişkin ilk eğitim verildi. Personelin, çalıştığı ortamda kendi çöpünü nasıl ayrıştıracağı slayt ve videolarla anlatıldı.

SIFIR ATIK PROJESİ EĞİTİMİ VERİLDİ

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünde görevli çevre mühendisleri tarafından düzenlenen eğitimde israfın önlenmesi, atıkları geri kazanarak ekonomiye katkı sağlanması, atıkların kaynağında ayrıştırılması, atık miktarının azaltılması, doğal kaynakların verimli kullanılması gibi konu başlıklarına değinildi. Ayrıca Sıfır Atık Projesi kapsamında belediye içerisinde belirlenen noktalara renk skalasına göre geri dönüşüm kutularının yerleştirileceği ve böylece çıkan atıkların kaynağında ayrı toplanacağı da yapılan eğitim sunumunda belirtildi. Toplantıda ayrıştırılan çöplerin ne şekilde dönüştürüleceği hakkında bilgi veren yetkililer, hem doğanın kazanacağı hem de çevre bilincinin aşılanacağını vurguladı.

ADIM ADIM SIFIR ATIK

Büyükşehir olarak israfın önlenmesi, doğal ve kamu kaynaklarının daha verimli kullanılması, atık oluşum sebeplerinin gözden geçirilerek atık oluşumunun engellenmesi veya minimize edilmesi için çalışmalarını her platformda yürüttüklerini dile getiren Genel Sekreter Yardımcısı Bedrullah Erçin, "Yenilenebilir enerji kaynaklarını çöp diye tabir ettiğimiz atıklardan elde ediyoruz. Bu bağlamda Başkanımız Menderes Türel'in hassasiyetleriyle Antalya'ya kazandırdığımız Kızıllı Entegre tesisimizde çöpten günlük 4 megavat elektrik enerjisini üretiyoruz. Ve bu tesislerin çoğalması için çalışmalarımız devam ediyor" dedi.

Doğa ile insan arasında karşılıklı bir ilişkinin olduğunu söyleyen Erçin, "Siz doğaya ne verirseniz aynı şekilde karşılığını alırsınız. Bugün burada başlattığımız yerinde ayrıştırma ile sıfır atık projesini en üst seviyeye getireceğiz. Projenin mimarı Sayın Emine Erdoğan ve emeği geçen herkese teşekkür ederim" diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 634 defa okunmuştur
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim