Bugün 27 Mayıs 2019 Pazartesi
 • Antalya27 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  250,496
  %-0.31
 • Dolar
  6,0494
  %-0.41
 • Euro
  6,7717
  %-0.53
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Çocuk gelin sayısı artıyor”
13 Mart 2019 Çarşamba 17:16

“Çocuk gelin sayısı artıyor”

8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında Türk Psikologlar Derneği Antalya Şubesi tarafından Altın Portakal Sorumluluk Ödüllü çocuk gelinleri konu alan ‘Halam Geldi’ filmi Atatürk Kültür Merkezi’nde gösterildi..

8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında Türk Psikologlar Derneği Antalya Şubesi tarafından Altın Portakal Sorumluluk Ödüllü çocuk gelinleri konu alan ‘Halam Geldi’ filmi Atatürk Kültür Merkezi’nde gösterildi. Gösterimin ardından konuşan filmin yapımcısı Sami Dündar, film çekildiği dönemde yüzde 14 olan çocuk gelin sayısının aradan geçen 6 yılda yüzde 30'a çıktığını söyledi.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında Türk Psikologlar Derneği Antalya Şubesi, Kadın ve Cinsiyet Çalışmaları Birimi tarafından ‘çocuk gelinler’ gerçeğini beyaz perdeye taşıyan Altın Portakal Sorumluluk Ödüllü ‘Halam Geldi’ filmi Atatürk Kültür Merkezi’nde gösterildi. Kıbrıs adasında geçen filmde; çocuk gelinler, göç, Kıbrıs sorunu, akraba evliliğinin çocuğa yansıyan sorunları gibi konular yer alıyor. Filmin gösterimi sırasında seyirciler gözyaşlarına hakim olamazken yapımcı Sami Dündar’da kendilerinin de her izlediklerinde gözyaşlarını tutamadıklarını söyledi. Gösterimden sonra filmin yapımcısı Sami Dündar, yönetmen Uğur Erhan Kozan ve oyuncu Onuryay Evrentan izleyicilerin sorularını yanıtladı.

“ÇOCUK GELİN 6 YILDA YÜZDE 30'A ÇIKTI”

Filmin konusunun gerçek bir yaşam öyküsünden aldığını söyleyen yapımcı Sami Dündar, filmin senaristi gazeteci Evrim Kanpolat’ın senaryoyu getirdiği zaman filmi çekmek için 7 yıl boyunca uğraş verdiğini söyledi. Dündar; “Evrim Kanpolat’ın haberini yaptığı ve gerçek bir olaydan senaryolaşan film aslında Kıbrıs'ta geçmiyor, ülkemizde geçiyor. 7 yıl boyunca bu filmi çekebilmek için çok uğraştım. Sanırım film yönetmenini arıyordu, nihayetinde yönetmenini buldu. Erhan Kozan senaryoyu gördüğü anda ağlayarak okudu ve severek kabul etti. Filmde mümkün olduğunca bazı şeyleri vermemeye çalıştık, gördüğünüz sahnelerin birçoğu bütün ekibin ağlayarak çektiği sahneler. Film çekildiği dönemde yüzde 14 olan çocuk gelin sayısının aradan geçen 6 yılda yüzde 30'a çıktığını öğrendik. Bizim amacımız toplumsal bilinçlenmeyi sağlamak, film bu maksatla çekildi. Bu olaylar gerçek ve daha da kötüsü yaşanıyor" ifadelerini kullandı.

Filmin 200’ün üzerinde ödül aldığını da belirten Dündar, dünyada da büyük etki gördüğünü söyledi.

“SORUMLULUK ÖNCE KADINDA”

Filmin kendisi için ayrı bir yere sahip olduğunu belirten oyuncu Onuryay Evrentan da; “İlk baştaki hedefimiz Türkiye'de çok ciddi anlamda problem olan ve çözümlenemeyen çocuk gelinler konusuna değinmekti. Sonrasında filmin ilerleyişi içerisinde çok kıymetli bir noktaya geldiğini yoğun bir şekilde hissettik. Ben tiyatro bölümü mezunuyum, tiyatrodan ve dizilerden tanınan bir insanım ama 'Halam Geldi'den beni anımsayıp hatırlayan ve yanıma gelen insanların övgülerinden ayrı bir gurur ve duygu yaşıyorum. Bunu izleyen kişiler anlatılan konuların çoğunlukla ailelerinde çok yaygın bir şekilde yaşandığını ve bu filmin ardından kendilerine bakma ihtiyacı hissettiklerini söylediler. Bir şekilde bu sorunun ortadan kalması gerektiğini düşünüyorum” diyerek sorumluluğun önce kadında olduğunu söyledi.

“KIZIM BÜYÜDÜĞÜNDE BÖYLE BİR SORUNLA KARŞILAŞMASINI İSTEMEDİM”

Kendisinin bir kızı olduğunu ve yapımcıdan senaryoyu aldığında kızının 2 yaşlarında olduğunu belirten filmin yönetmeni Uğur Erhan Kozan; “Akraba evliliği ve çocuk gelin konuları ailemde olmayan ve pek bilmediğim bir konuydu. Ama kızımın gözlerine baktığımda onun büyüdüğünde böyle bir sorunla uğraşmasını istemedim ve o yüzden senaryoyu kabul ettim. Çok korktuğum üstesinden gelemeyeceğini düşündüğüm zamanlar oldu. Hiç konuşulmasına gerek olmadığını düşündüğümüz bir sorun ama mesele gerçekten kadın ve kadınlara toplumda verilen değer. Filmin 3 katmanlı giden bir hikayesi var. Çocuk gelinler var, akraba evliliği ve çocuk gelinlerin akraba evliliği sonucunda dünyaya gelecek çocuklarında başına gelebilecek sorunlar var. Biz elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışarak filmi tamamladık” şeklinde konuştu. HABER: AYSEL ÖNER

Bu haber toplam 1063 defa okunmuştur
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim