Bugün 17 Haziran 2019 Pazartesi
 • Antalya23 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  253,008
  %-0.56
 • Dolar
  5,8690
  %-0.17
 • Euro
  6,5917
  %0.05

Pınar Aksoy

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Pınar Aksoy

ÇÖZÜM BÜKÜCÜ

09 Şubat 2019 Cumartesi 01:59

İçinde bulunduğunuz hayatı seçimlerinizle ve tahayyüllerinizle yaşıyorsunuz. Artık bunu biliyorsunuz ve idrak ettiniz! Hiç öyle başkalarını suçlamaya kalkmıyorsunuz artık!

Bunun farkında olmayanlar ve bu konu hakkında hiç fikri olmayanlar sürekli şikâyet ve hayıflanmayla ya da bilinçsiz bir kabullenişle(kadercilikle) hayatlarını geçirip giderler.
Şikâyetçi olanlar, hep birilerini ya da durumları suçlayıp sorumluluk alma noktasına gelince kaçış yolunu seçerler.
Bunu hayatımızın her noktasında örneklendirebiliriz. Çalıştığınız iş, yaşadığınız ev, yediğiniz yemek, giydiğiniz kıyafet, eğitiminiz, arkadaşlarınız, ülkenizin yönetimi, eşiniz… Şu anda hayatınızı oluşturan her şeyi siz seçtiniz.
Karar verme hakkına sahip olduğumuz andan itibaren hayatımızı şekillendirmeye başlıyoruz. Yaşamınızın her bir noktasına dönüp bir bakın. Seçim anına geldiğinizde bir diğerinden vaz geçmiş oluyorsunuz. İradenizi, yani seçim hakkınızı kullanıp hayatınızı şekillendiriyorsunuz.
Öyleyse özgür seçim gezegeninde olmanın dayanılmaz hafifliği(!)bu olmalı öyle değil mi?
Seçimler sonrası sorumluluğu kabul etmek.
Ne büyük lütuftur o!
Kararlar alıp hayatımızı şekillendirme özgürlüğü! Bazen “Başka seçeneğim(başka şansım ) yoktu!” deyip yine sonuçlardan ortaya çıkan sorumluluktan kaçmak isteriz.
Hayır vardı! Hep vardır!
Seçmek bunu gerektirir. Seçmenin doğasında hep bir alternatif vardır. Yoksa dualite olmazdı.
Her bir durumla ilgili birçok seçenek sunar evren bize her zaman.
Seçeneklerinizin olduğunu fark ettiğinizde ve bunu kabullendiğinizde, suçlayacak kimse bulamadığınızda o zaman her şey daha kolay olur. İşte o zaman kabullenişe geçmiş, “nasıl çözerim, bu durumundan nasıl çıkarım” sorularıyla hayatınıza başka başka alternatifler, çözüm noktaları çağırmış olursunuz. Çözüm odaklı bir bakış açısına sahip olmaya başlarsınız. Çözüm bükücü olursunuz!

Tüm bunların yanında birkaç noktaya daha değinmekte fayda var:
Seçtiğiniz her ne ise, hayatınızı şekillendirdiğiniz seçenek her ne ise; iyi ya da kötü değildir. Doğru ya da yanlış değildir.
Bu seçeneğin hayatınıza getirdiği sonuç size ne öğretti? Neyi fark etmenizi sağladı? Bilincinize, bakış açınıza ne katkı sağladı? Bu sonucun öğretisi nedir? Deneyim dediğimiz nokta burada başlar ve deneyimin manası da budur.
Kabulleniş; kişiler ya da olaylar karşısında boynunu bükmek değildir. Kadercilik oynamak hiç değildir. Kabulleniş, geleni karşılamak ve çözüm odaklı olarak, dinginliğini, sükûnetini korumaktır. Nötrleşmektir.
Evrene, Yaratıcıya, kendine, diğer herkese sorular sorun. Sorun! Sorun ve yine sorun. Artık soru sormaktan korkmayın!
Ve böylece farkındalığınızı tetikleyin! Bir başladı mı oh! Değmesinler keyfinize!
Sevgiler.

Bu yazı toplam 16786 defa okunmuştur.
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim