Bugün 20 Ekim 2020 Salı
 • Antalya22 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  482,233
  %-0.08
 • Dolar
  7,8800
  %0.08
 • Euro
  9,2849
  %0.62
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dijital Tarım Pazarı Hayata Geçirildi
29 Eylül 2020 Salı 14:08

Dijital Tarım Pazarı Hayata Geçirildi

Denizli Ticaret Borsası (DTB) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Tefenlili, 3'üncü Tarım Şurası'nda alınan karar neticesinde faaliyete geçen "Dijital Tarım...

Denizli Ticaret Borsası (DTB) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Tefenlili, 3'üncü Tarım Şurası'nda alınan karar neticesinde faaliyete geçen "Dijital Tarım Pazarı" (DİTAP) hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Tarım ve gıda sektörünün tüm paydaşlarının kullanımına açılan sistemle, sözleşmeli üretimin yaygınlaşarak ulusal gıda arzının daha sürdürülebilir olacağını ifade eden Başkan Tefenlili, Dijital Tarım Pazarı (DİTAP) ile alıcı ve üretici arasında doğrudan satışların da gerçekleşebileceğini belirtti. Sözleşmeli üretimle, üretimin, sanayi ve pazarın ihtiyacına göre önceden planlanarak yapılacağını ifade eden Başkan Tefenlili, "Bu sayede üretici ve alıcıların finansal ve operasyonel kabiliyetleri artacak, üretici ve satıcılar fiyat dalgalanmalarına karşı direnç kazanacaktır" dedi.

"Yeni kurulan bu sisteme büyük ölçekli alıcılar da dahil oldu"

Başkan Tefenlili, "İki fazdan oluşan sistemde birinci fazda altyapının ve sistemin kurulacak. İkinci fazda ise üreticinin, alıcının, bankaların, sigortacıların, nakliyecilerin ve her türlü üretim, pazarlama faktörünün bir arada olacağı bir ekosistem olacak. Bu sayede DİTAP ile üretimden sofraya tüm süreç online izlenebilecek. Üretici ve alıcılar www.ditap.gov.tr internet adresinden sisteme kolayca kayıt olabilirler. Kayıt için üreticilerin Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS), alıcıların ise Esnaf ve Sanatkarlar Bilgi Sistemine (ESBİS) ve Merkezi Sicil Kayıt Sistemine (MERSİS) kayıt olmaları gerekmektedir. Yeni kurulan bu sisteme büyük ölçekli alıcılar da dahil oldu. Şu an için 44 bin kayıtlı kullanıcı var. Tarım ve Orman Bakanlığımızın hayata geçirdiği bu sistem tarımda, üretimde reform niteliğinde, sistemin ülkemiz tarımına, üreticilerimize, alıcılarımıza ve tüketicilerimize hayırlı olmasını temenni ediyorum" diye konuştu.

Antalya Son Haber

Bu haber toplam 663 defa okunmuştur
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim