Bugün 03 Haziran 2020 Çarşamba
 • Antalya19 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  367,793
  %-1.38
 • Dolar
  6,7333
  %0.38
 • Euro
  7,5613
  %0.87

Ömer Yetgin / BUGÜNLÜK

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ömer Yetgin / BUGÜNLÜK

Duraliler imar planı

26 Mart 2020 Perşembe 00:05

 

            Antalya’nın hızla gelişen ve değişen mahallelerinden birisi Duraliler mahallesi… Özellikle Batı Çevre Yolu’nun açılması ile birlikte önemi daha da artan mahallenin yıllardan beri süregelen kronik sorunları var.

            Bu sorunların başında bazı alt yapı çalışmalarının tamamlanamamış olması, sosyal donatı alanları eksikliği ve kapalı semt pazarının olmaması başta geliyor.

            Bunun yanında imar planlaması da yıllardan beri ‘’bekleyen’’ sorunlar.

            Geçtiğimiz günlerde Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek  Duraliler mahallesi ile ilgili önemli bir çalışma yaptı.

  Şöyle ki; Antalya Büyükşehir Belediyesi, Kepez İlçesi Duraliler Mahallesi’nde mahkeme kararı ile plansız kalan bölgeyi mahalle sakinlerinin isteklerini de dikkate alarak yeniden planladı.

  Duraliler’de modern ve sağlıklı bir kentleşmeye imkan veren imar planı Büyükşehir  Belediyesi Meclisi tarafından onaylandı. Büyükşehir Belediyesi, yargı iptalleri nedeniyle plansız kalan bölgeyi halkın görüşlerini de alarak yeniden planladı.

  Çalışmada, iptale konu edilen eski planlarda vatandaşlar tarafından dile getirilen şikâyet ve istekler dikkate alındı. Başkan Muhittin Böcek’in “Planlı, kurallı, kimlikli bir kent” söylemine uygun olarak yapılan çalışmalarda, halkın lehine ve esnek bir plan yaklaşımı ile bölge sakinlerini memnun edecek bir imar planı hayata geçirildi.

Aynı şekilde Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan 1/5000 Ölçekli Nazım ve 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planları Antalya Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin 9 Mart Pazartesi günü yapılan toplantısında uygun görülerek yürürlüğe girdi. Bölge halkının çok zaman kaybettiğini söyleyen Başkan Böcek, herkesin hemfikir olduğu bir planlamayı hayata geçirmek için büyük bir özen gösterdiklerini söyledi. Başkan Böcek, Duraliler planlarının bölge halkına hayırlı olmasını diledi.

  Bu bağlamda Meclis tarafından onaylanan imar planı brüt 120 hektarlık (1200 dönüm) alanı kapsıyor. Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan imar planlarında alanın güneyinden geçen Hürriyet Caddesi’ne cepheli adalarda 180 dönümlük ticaret alanları (18 ha) yer alıyor. İç kısımda 345 dönüm (34.5ha) büyüklüğünde planlanan konut adalarında 8000 kişilik bir nüfusun barınması öngörülüyor. Konut ağırlıklı bu kısımda ticaret zorunlu değil. Halkın lehine ve esnek bir planlama yaklaşımı ile; konut alanlarında ticari kullanımın isteğe bağlı olacak şekilde düşünülmesi genel anlamda Duraliler sakinlerini memnun etti.

Planlama kapsamında 8000 kişilik nüfusun ihtiyacını karşılayacak donatı alanları yer alıyor. Yapılan planlama ile; 2 adet anaokulu, 2 adet ilkokul, 2 adet ortaokul, 2 adet lise, 1 adet kreş gündüz bakımevi, 3 adet sosyal tesis, 2 adet aile sağlık merkezi, 2 adet cami, 1 adet belediye hizmet alanı ve toplamda 80 bin metrekare büyüklüğünde yeşil alanın bölge sakinlerine hizmet etmesi öngörülüyor. Anılan bu donatı alanlarının parselasyon planlarının yapılması ile hemen hayata geçirilmesi mümkün olabilecek. Yapılan imar planları kapsamındaki ulaşım kademelenmesi ve bağlantıları, alanın bütününe kesintisiz bir hizmet verebilecek şekilde tasarlandı. 35, 30 ve 20 metrelik yüksek standartlı geniş trafik yolları ile ticari alanların ve konut alanlarının ulaşım ihtiyacına cevap verildi.

Yapılan çalışmayla Duraliler’de modern ve sağlıklı bir kentleşmeye imkan veren imar planı Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilmiş oldu. Planlama ile ayrıca Antalya Batı Çevreyolu kapsamında ulaşım kararları ve kavşak projelerinin yapılarak en kısa zamanda hizmete açılabilmesi de sağlanmış oldu.

            Duraliler’de bu planlamanın değişime ve gelişime nasıl katkı sunacağını ise hep birlikte görme fırsatı bulacağız.

Bu yazı toplam 1306 defa okunmuştur.
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim