Bugün 30 Ekim 2020 Cuma
 • Antalya17 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  501,823
  %0.78
 • Dolar
  8,2591
  %1.27
 • Euro
  9,6937
  %0.50
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Durgun: “Kınıyorum”
30 Eylül 2020 Çarşamba 17:09

Durgun: “Kınıyorum”

CHP Antalya İl Başkanı Nusret Bayar’ın, HDP ziyaretine tepki gösteren MHP Antalya İl Başkanı Hilmi Durgun, “Bayar’ın gayrı resmi ittifak ortaklarına yaptığı ziyaretini ve bu süreçteki beyanlarını kınıyorum” diyerek çeşitli sorular yöneltti.

CHP Antalya İl Başkanı Nusret Bayar’ın, Kobani olayları olarak bilinen eylemlere ilişkin yapılan gözaltılar sonrasında hafta sonu HDP Antalya İl Başkanlığı’nı ziyaret etmesinin yankıları sürüyor. AK Parti Antalya İl Başkanı İbrahim Ethem Taş’tan sonra bir tepki de MHP Antalya İl Başkanı Hilmi Durgun’dan geldi. Yaptığı sert açıklamayla tepki gösteren Durgun, “CHP Antalya İl Başkanı Nusret Bayar’ın, gayrı resmi ittifak ortaklarına yaptığı ziyaretini ve bu süreçteki beyanlarını kınıyorum” dedi.

 

“BİZLERİ ŞAŞIRTMADI”

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan MHP Antalya İl Başkanı Hilmi Durgun, “Sizlerin de bildiği üzere CHP Antalya İl Başkanı Nusret Bayar, millet ittifakının gayrı resmi ortağı olan HDP’nin Antalya İl Başkanlığını birkaç gün önce ziyaret etti. Basına yansıdığı kadarıyla, gayrı resmi ortakları ile görüştükleri konulardan birisi de, kendilerinin ifadesiyle ‘demokrasi ve adalet kavramlarına aykırı gözaltı kararları’ymış. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında, gözaltına alınan şahıslara ilişkin ilk tepkilerden biri CHP Antalya İl Başkanı Nusret Bayar’dan gelmiştir. Kendilerinin genel merkez odaklı ve kurumsal referanslı söylemleri ve icraatları bizleri şaşırtmasa da konuya ilişkin bir açıklama yapmak zarureti doğmuştur” dedi.

 

“GENEL ZİHNİYETLERİ DEĞİŞMİYOR”

Geçmişi hatırlatan Durgun, “Bundan 1 sene önce Kepez Belediyesi’nin CHP’li Belediye Meclis Üyelerinden Mustafa İlhan ‘İlçemizde cadde ve sokak isimleri verilirken öncelikle şehit sıfatının kullanılmasını toplumsal psikolojiyi olumsuz etkileyeceğinden şerh koyuyorum’ diyerek bir caddeye şehidimizin isminin konulmasına şerhini koymuştu. O süreçte, güncel gelişmeler ve açıklamalar doğrultusunda gerek ilgili İlçe Teşkilatımız gerekse İl Başkanlığımız adına gerekli açıklamaları yapmıştık. Fakat görüyoruz ki, CHP Antalya İl Örgütünde isimler değişse de devam eden süreçte yaklaşım tarzları ve genel zihniyet adına en ufak bir değişme olmuyor. Nusret Bayar ise yaklaşım tarzı, tercihleri ve temasları noktasında selefinin izinden gidiyor” açıklamasında bulundu.

 

SORULAR SORDU

“Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma, savcılık kaynaklarından edinilen bilgiye göre ‘Kobani Olayları’ olarak bilinen terör amaçlı eylemlere ilişkin olup yapılan gözaltılar da halkı sokaklara döküp terör eylemleri gerçekleştirmeleri yönünde yapılan çağrılar sebebiyle meydana gelmiştir” diyen Durgun, Bayar’a şu soruları yöneltti:

“Geçmişte selefine sorduğum sorular gibi CHP Antalya İl Başkanı Nusret Bayar’a da birkaç soru sormak istiyorum. Terör örgütünün ağzından konuşup sokağa çıkma çağrısı yapan HDP yöneticilerinin gözaltına alınması noktasındaki özel hassasiyetiniz neyden kaynaklanmaktadır? Bu soruşturma kapsamında ki gözaltına alınmalarda hukuka aykırı bulduğunuz hususlar nelerdir? Adını millet koyduğunuz ittifakın devlet ve millet düşmanı gayrı resmi ortağına her fırsatta destek olmanızdan kendi tabanınız dahi rahatsız olmakla birlikte oturduğunuz koltuğun hakkını bu söylemlerinizle mi verdiğinizi düşünüyorsunuz?”

 

CHP SEÇMENİNE SESLENDİ

Soruları kamuoyu adına sorarken cevap gelirse cevapların niteliğini ve takdirini milletin vicdanına bıraktığını belirten Durgun, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Buradan özellikle CHP’ye oy vermiş ve milli değerlerine bağlı hemşerilerime seslenmek istiyorum. Cennet mekan Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet Halk Partisi’nin İl Başkanının Türk düşmanları ile hareket etmesi kabul edilebilir mi? Oy verdiğiniz partinin il başkanı sizlerin oylarını günübirlik siyaset uğruna istismar ederken bu duruma daha ne kadar katlanılabilir? Ay yıldızlı al bayrağımızın sistematik olarak ülkenin değişik noktalarında yakıldığı, devletimizin kurucusu olan aziz Atatürk’ün büstlerinin sistematik olarak hedef alındığı ‘Kobani Olayları’na ilişkin gözaltına alınanlar noktasında ‘hukuksuzluk’ iddiasında bulunan CHP Antalya İl Başkanı Nusret Bayar, safını net olarak ortaya koymuştur. Bununla birlikte buradan ifade etmek isterim ki bizim de safımız dün olduğu gibi bugün de bellidir. Sayın Genel Başkanımız Devlet Bahçeli Bey’in malum olaylara ilişkin 14 Ekim 2014 tarihinde TBMM Grup Toplantısında yapmış oldukları konuşmada ‘Bayrak yakılıyorsa, bayrak saldırı ve hakaret görüyorsa sağduyulu ve vatansever kardeşlerimin ellerini vicdanlarına koyup düşünme zamanı gelmiş demektir. Cumhuriyet tarihinin hiçbir döneminde bağımsızlığımızın sembolü Ay Yıldızlı Al Bayrağımız bu kadar düşmanlık görmemiş, bu kadar hücuma uğramamıştır. Türk milleti bunu hak etmemektedir’ şeklinde ifade ettiği görüşleri bugün için de göz önünde bulundurulmalıdır.”

 

“KINIYORUM”

Son olarak kimsenin Türkiye’yi sahipsiz sanmaması gerektiğini vurgulayan Durgun, “Nitekim bu hususta biz de diyoruz ki, kimse Türkiye’yi sahipsiz sanmasın. Bizler ne teröre, ne bölücülerin hain emellerine ne de terör propagandalarına hiçbir şekilde teslim olmayacağız. Bu sebeple CHP Antalya İl Başkanı Nusret Bayar’ın, gayrı resmi ittifak ortaklarına yaptığı ziyaretini ve bu süreçteki beyanlarını kınıyorum” ifadelerini kullandı. (HABER MERKEZİ)

Bu haber toplam 1428 defa okunmuştur
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim