Bugün 19 Şubat 2019 Salı
 • Antalya18 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  226,866
  %-0.50
 • Dolar
  5,3045
  %0.04
 • Euro
  5,9849
  %-0.23
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ege Teknopark’tan Dünyaya Açıldılar
08 Şubat 2018 Perşembe 10:43

Ege Teknopark’tan Dünyaya Açıldılar

Ege Teknopark 2 genç girişimcinin kurduğu firma, ürettiği akıllı teknolojiler ile Türkiye sınırlarını aşarak dünya piyasasına açıldı.

Ege Teknopark 2 genç girişimcinin kurduğu firma, ürettiği akıllı teknolojiler ile Türkiye sınırlarını aşarak dünya piyasasına açıldı.

Ege Üniversitesi Teknoparkında (Ege Teknopark) 2 genç girişimci tarafından kurulan Skysens firması ürettiği akıllı teknolojiler ile Türkiye sınırlarını aşarak dünyaya açıldı. Küresel bir marka olma yolunda hızla ilerleyen şirket, Teknolojinin Ticaretleştirilmesi Fonundan (ACT Ventures Partners) 680 bin euroluk yatırım alarak büyük bir hamle yaptı.

Ege Üniversitesi Makine Mühendisliği Yüksek Lisans öğrencisi Emrah Mercan ve Uzay Mühendisi Burak Polat tarafından 2016 yılında kurulan Skysens'in geliştirdiği yeni teknoloji; bir kalem pil ile 10 yıl boyunca çalışabilen sensörler ve 15 kilometreden haberleşilebilen uç birimler yapmayı mümkün kılıyor.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, genç girişimcileri Ege Teknopark'ta bulunan ofislerinde ziyaret ederek destek verdi. Çok düşük enerji tüketen, kullanımı kolay teknolojiler oluşturmak amacı ile yola çıktıklarını belirten Skysens CTO'su Emrah Mercan, "Makinelerin birbirleriyle haberleşmesi için gerekli olan kablosuz bir teknoloji üretiyoruz. Bu teknoloji, IOT olarak adlandırılan en uygun maliyetle en az enerji sarf ederek makineleri birbirine bağlayan bir teknoloji. Bu teknolojinin ismi Lorawan olarak adlandırılıyor. Şu anda Lorawan'ın Türkiye'deki tek temsilcisi biziz. Bu teknolojinin tüm mühendislik yazılımını burada milli olarak üretiyoruz. Teknolojimizin temelinde bir kablosuz teknoloji var. Bu teknoloji ile ileride akıllı çöp kutuları, park sensörleri, akıllı aydınlatmalar gibi çevremizdeki her nesneyi internete en uygun ve en ucuz bir şekilde bağlayabileceğiz" dedi.

Geliştirdikleri yeni teknolojiyi Ege Üniversitesi Kampüsünde de aktif hale getirmek istediklerini ifade eden Mercan, "Ege Üniversitesi kampüsünde, geleceğin akıllı kampüs kavramına uygun altyapıları test ederek, bu tür sistemleri kurmak ve denemek öncelikli amaçlarımızdan biri. Ege Üniversitesi kampüsünü bir test yatağı olarak kullanıp burada akıllı kampüs projesini hayata geçirmeyi ülkemize örnek bir kampüs oluşturmayı düşünüyoruz. Ayrıca kullanacağımız teknolojiler ile üniversite ekosistemi içerisinde öğrencilere yeni teknolojileri tanıtmayı da hedefliyoruz" şeklinde konuştu.

"Devletimize bilim, eğitim ve teknoloji alanlarında destek olmalıyız"

Genç girişimcileri Ege Teknoparkta bulunan ofislerinde ziyaret eden Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, "Ege Teknoparkımızda doluluk oranı yüzde 98 ve firmalardan yeni talepler gelmeye devam ediyor. Ve ikinci bir teknoparkı daha 2018 yılında hizmete açmayı planlıyoruz. Hem teknoparkımızın genişlemesini hem de üniversitemizin bölge ekosistemine yapacağı katkıları aktarmak üzere Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Dr. Faruk Özlü'yü üniversitemizde ağırlayacağız. Teknoparkımızda tabi çok ciddi başarı hikayeleri var. Onlardan bir tanesi de yine sensor teknolojisiyle ilgili faaliyet gösteren Skysens firması. Buradaki genç girişimci arkadaşlarımız yerli bir yazılım geliştirerek büyük bir başarıya imza attılar. Kendilerini kutluyorum ve bu tür başarı öykülerinin artmasını temenni ediyorum" şeklinde konuştu.

Ege Üniversitesi olarak yeni Ar-Ge ve inovasyon projelerinin belirlenmesinde bakanlıkların öncelikli alanları doğrultusunda çalışmalarını yoğunlaştırdıklarını belirten Rektör Budak, "Ülkemiz ekonomik olarak dünya ile ciddi bir rekabet içerisinde ve bu konuda açıkcası yalnız bir ülke konumundayız. Bu nedenle üniversiteler olarak devletimize bilim, eğitim ve teknoloji alanlarında destek olmalıyız. Özellikle üniversitelerin bünyesinde bulunan teknopark alanlarında yerli ve milli ürünlere ekstra destek vermemiz gerekiyor. Devletin de hükümetin de bizden beklentisi bu. Onun için de bu tür başarı hikayelerini Ege Üniversitesi rektörü olarak destekliyorum ve burada geliştirilen ürünlerin piyasada yer bulması için elimden geleni yapmaya çalışıyorum" dedi.

Ege Teknopark’tan Dünyaya Açıldılar

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 389 defa okunmuştur
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim