Bugün 26 Nisan 2019 Cuma
 • Antalya20 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  245,861
  %1.00
 • Dolar
  5,9305
  %-0.01
 • Euro
  6,6214
  %0.23

Bekir Bülent Özsoy

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bekir Bülent Özsoy

Ekim ayı (2) kriz ayı…

02 Kasım 2017 Perşembe 02:35

 Küba krizi denen ve dünyayı 13 gün boyunca nükleer bir felaketin eşiğine getirecek olan kriz başlamıştı. Bir tarafta Sovyetlerin tecrübeli ve yaşlı lideri Kruçev, diğer yandan iki yıldan beri ABD nin başkanı olan 40 lı yaşlarında ki Kennedy.. Rus, rakibini bir çocuk olarak görüyordu.

Ne bilirdi ki?

Kim oluyordu?

 Demokrasi denen soytarılığın bir sonucu olarak seçimle ABD Başkanı oluvermişti.

 Edindiği bilgilere göre zengin bir zamparadan başka bir şey değildi. Oysa kendisi Stalin denen Gürcü eşkıyanın tezgahında yetişmiş ve yalnızca sağ kalmakla yetinmemiş aynı zamanda onun koltuğuna oturmayı bile başarmış kurt bir politikacıydı. JFK, haddini bilmeliydi..

Kruçev sanıyordu ki 1942-43 kışında  o, Stalingrad da bir yandan Alman ordusu bir yanda Stalin’in cellatlarıyla boğuşurken. Kennedy 12 yıllık bourbonu yudumluyor ve hatun peşinde koşuyordu.

Doğruydu bu teşhis.. ama bir yere kadar.

Liderlik pazarda satılmaz parayla da alınmaz.. Aristokrasi gibidir, hangi sınıftan olursan ol (kapitalist-komünist) mavi kanlı olanlar lider olabilir. Süslü laflar, ucuz kabadayılık, adamı lider yapmaz en fazla ‘manager’ veya ‘çete reisi’ yapar.

Lider olabilmek için bir olayın içinden geçmek gerekir, o an yaşanan ve hayati tehlikesi olan bir olay…

Yani senaryosu dangalak danışman ordusu tarafından değil bizzat kader tarafından yazılmış olan bir hadise…

Kennedy ailesi Amerika’nın hatırı sayılır zenginlerindendi.  Baba Kennedy 30 lu yıllarda ki ‘içki yasağı’ sayesinde kaçak içki satarak çok para kazanmıştı. Ne Mafianın içindeydi ve fakat ne de dışında..

Tehdit etmeyi de, edilmeyi de sevmezdi. En büyük hayali oğullarından birinin ABD de her dediğini yapacak güce kavuşmasıydı. Para iyi idi çok şeyi satın alabiliyordun ama her şeyi de alamıyordun.. sadakat gibi, cesaret gibi…Tüm umudu ilk oğlan Joeph idi, yakışıklı, zeki, bir delikanlıydı. Koyu Katolik idi, iki numara Jack gibi aklı karı-kız muhabbetinde değildi. Ondan harika bir New York valisi olurdu, hatta senatör ve

Neden olmasın

ABD BAŞKANI..

Başkan Roosevelt’i milyon dolar sarf ederek desteklemişti, e bir karşılığı olsundu, zaten çok parası vardı ihale falan onu kesmezdi, derdi bir unvandı.. mesela ‘sayın büyükelçim’ ne kadar güzel ses veriyordu. Roosevelt, adamı mı kıracaktı Londra büyükelçisi oluversindi.. Baba Kennedy, (İrlanda kökenliydi, kadim bir İngiliz düşmanıydı) alt kadrosunun tüm uyarılarını kulak ardı eden sonradan olma büyükelçi, 1939 senesinde patlayan İkinci Dünya savaşında Almanya’nın galip çıkacağını iddia ediyordu. Çoğu şımarık zenginin düştüğü tuzağa düşmüş ve tahmin ile temenniyi karıştırmıştı.

Ama Joseph başarabilirdi, madem dünyada bir savaş vardı, madem adamın hası savaş çarklarının içinden çıkıyordu, bu adamlardan biri neden Joeph olmasındı..

1944 senesinde savaşın gidişatı artık belli olmuştu, Almanya kaybedecekti bu yalnızca bir zaman meselesiydi. Joseph Kennedy Hava kuvvetlerinde bir pilottu, oğlan babasının tüm beklentilerini yerine getirebilecek gibiydi. Şimdiden ünlü bir savaş kahramanıydı Almanların gizli silahlarının üretildiği bir tesise ölümcül bir taarruz planlanıyordu Joseph bu akında başrol oyuncularından biriydi. Her şey hazırdı tüm planlar itina ile hazırlanmış defalarca test edilmişti. Risk çok fazlaydı ama oğlan bu sınavı da geçer ve Amerika’ya sağ ve tek parça hailinde geri dönerse.. Baba Kennedy parayı oluk gibi akıtacak, muhteşem bir PR yürüterek oğlunu 1960 larda ki başkanlık seçimlerine sokacaktı.

Ama dedik ya, lider olabilmek için senaryonun kader tarafından yazılması gerekir..

 Joseph Kennedy o akında şehit olmuştu…

Elde kala kala zampik ikinci oğlan kalmıştı…

 

Bu yazı toplam 5628 defa okunmuştur.
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim