Bugün 18 Aralık 2017 Pazartesi
 • Antalya17 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  155,771
  %-0.08
 • Dolar
  3,8638
  %-0.70
 • Euro
  4,5501
  %-0.72

Deniz Karataş

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Deniz Karataş

Eylül sonunda bitecek desteklerin sürmesini istiyoruz

11 Eylül 2017 Pazartesi 02:58

GAYRİMENKUL SEKTÖRÜNDE, EYLÜL SONUNDA BİTECEK DESTEKLERİN SÜRMESİNİ İSTİYORUZ!

 

2016 yılında başlayan ve inşaat sektörüne ivme kazandıran devlet desteklerinin Eylül ayında sona ereceği ve bu desteklerin kesilmesinin sektörü olumsuz etkileyebileceği gerçeği ile karşı karşıyayız.

Bu haftaki köşe yazımızda hem hafızalarımızı tazeleyelim istedik hem de; bu vesile ile yetkililere bu konuda da seslenmek…

Öncelikle; sektörümüzün geleceği için destekler belirleyici olacağından; bu desteklerin sürmesi yönünde talep ve beklentilerimiz olduğunu ifade etmek isterim. Hükümetimizin desteklerinin sürmesi sektördeki iş aktivitesi açısından önemli ölçüde belirleyici olacaktır.

2016 yılında; KDV indirimleri, konut kredi faizlerinin yüzde 1’e çekilmesi, harçlardaki indirimler, sektörde yaşanan olumsuz etkilerin azalmasını ve sektörün yeniden canlanmasını sağladı. 30 Eylül 2017’de sona erecek KDV indirimi uygulamasının, konut sektöründeki stokların önemli ölçüde erimesinde etkili olduğunu gördük. Tapu harçlarındaki indirimlerin de gayrimenkul sektöründe canlılık sağladığı, tüketicilerin satın almalarında, KDV indirimi ile birlikte fiyatlarda yüzde 9-10 arasında gerileme yaratmıştı. Aynı dönemde sektör tarafından uygulanan fiyat indirimi ve ödeme kolaylıklarını kapsayan kampanyaların etkisinin ise artık en aza indiği gözlemlendi. Bu çerçevede sektör aktörleri olarak; KDV ve harçlardaki indirimlerin sürmesi, ilave olarak ofisler ve perakende binaları gibi ticari alanlarda uygulanan KDV oranının da yüzde 8’e indirilmesi ve inşaatlardaki arsalar üzerinde yer alan yüzde 18 KDV’nin de yüzde 1’e indirilmesi gibi içinde bulunduğumuz Eylül Ayı bitmeden taleplerimiz arasındadır.

Belediyeler tarafından verilen yapı ruhsatlarında bugüne kadar;  2017 yılının ilk 6 ayında bir önceki yıla göre, bina sayısı yüzde 7,6, yüzölçümü yüzde 16,3, değeri yüzde 35,3, daire sayısı yüzde 21,6 oranında arttı. Yılın ikinci çeyreğinde alınan yapı ruhsatlarında önemli bir artış yaşandı. Yapı ruhsatı verilen binaların 2017 yılı Ocak-Haziran ayları toplamında; yapıların toplam yüzölçümü 123,8 milyon metrekare olurken, bunun 69,9 milyon metrekaresi konut, 26,9 milyon metrekaresi konut dışı ve 26,9 milyon metrekaresi ise ortak kullanım alanı olarak gerçekleşti. Bununla birlikte; İnşaat sektörü istihdamının mayıs-eylül aylarında en yüksek seviyelerine çıktığını gözlemledik. 2017 yılı Mayıs ayı itibariyle; inşaat sektöründe istihdam 2 milyon 146 bin kişi ile yine en yüksek seviyelerinden birine çıktı ve geçen yılın mayıs ayı istihdamının üzerinde gerçekleşti. İnşaat sektöründe mayıs ayındaki istihdam seviyesi inşaat faaliyetlerinin de yüksek gerçekleşmiş olduğunu gösteriyor. Ayrıca inşaat sektöründe, istihdamın teşviklerden çok etkilenmediği ve kendi dinamikleri ile hareket ettiği görülüyor.

Buradan hareketle; konut satışlarında temmuz ayında, yılın en yüksek aylık artışı gerçekleşerek; geçen yılın aynı ayına göre konut satışları, yüzde 42,4 artışla 115 bin 869 adet oldu.

Rakamlar böyle…

15 Temmuz 2016 gecesi yaşanan, ülkenin siyasi ve ekonomik geleceğinin rotasını değiştirmeye yönelik hain darbe yüzkarasının ardından; Türkiye, siyasi ve ekonomik olarak tarihinin en önemli dönemeçlerinden birini geçti.  O günlerde yaptığımız açıklamalarda; “istikrarlı yatırım ortamının sürmesi için, türbülanstan çıkmak için yatırım teşvik düzenlemeleri ve adımları olmazsa olmazdır” dedik ve hükümetimizin aldığı kararları destekledik ve bugünümüze geldik. “OHAL'in olumsuz etkisi olamaz, gelin beraber yatırım yapalım” dedik, çağrılarda bulunduk. Akabinde Antalya İnşaat Müteahhitleri Derneği olarak üzerimize düşen görevimizi; ülkemizde sektörel anlamda bir ilki gerçekleştirmek suretiyle yaptık. “İNŞAATLARIMIZ  %100 YERLİ MALI” sloganıyla başlattığımız “YERLİ PARAM, YERLİ MALIM” kampanyamız; aslında bir anlamda hem bir sosyal sorumluluk projesiydi; hem de o günlerde; hepimizin ihtiyacı olan, geleceğe güvenle bakmak duygusundan hareketle; ekonominin siyaset üstü olduğunu vurgulamak adına çıktığımız yoldu…  

Özetle; son yazılarımızda üzerinde ısrarla durduğumuz artık slogan hale gelmiş “Elimizde Klan Son Kale İnşaat Sektörü” sözümüzü tekrar hatırlatalım ve diyelim ki:

Ülkece yaşadığımız tüm zorluklara rağmen; millet olarak, iktidarıyla, muhalefetiyle ve biz sivil toplum örgütleriyle hep birlikte kenetlenerek; kaybedecek vaktimizin olmadığının bilinci içinde hareket etmeliyiz…

Saygılarımla,

Deniz KARATAŞ

İnşaat Mühendisi

Tüm İnşaat Müteahhitleri Federasyonu Genel Başkan Vekili

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Meclis Üyesi

Antalya İnşaat Müteahhitleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

 

 

Bu yazı toplam 300 defa okunmuştur.
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim