Bugün 21 Ekim 2018 Pazar
 • Antalya19 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  222,078
  %0.12
 • Dolar
  5,6626
  %0.67
 • Euro
  6,5275
  %1.16
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Genç mucitler Bakan Elvan’ın elinden ödüllerini aldılar
07 Aralık 2017 Perşembe 15:23

Genç mucitler Bakan Elvan’ın elinden ödüllerini aldılar

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Türkiye İnovasyon ve Girişimcilik Haftası'nın ikinci gününde Geleceğin Mucitleri Yarışması'nda dereceye giren genç mucitlere...

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Türkiye İnovasyon ve Girişimcilik Haftası'nın ikinci gününde Geleceğin Mucitleri Yarışması'nda dereceye giren genç mucitlere ödüllerini takdim etti.

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan Türkiye İnovasyon ve Girişimcilik Haftası'nın ikinci gününe katıldı. Bakan Elvan burada yaptığı açıklamada "Dönemsel olarak bölgesel ve küresel etkilerden kaynaklanan sorunlarımız olabilir. Ancak neye yoğunlaşırsak, enerjimizi ne için harcarsak, sonuç alacağımız nokta da orasıdır. Elbette iç ve dış terörle mücadele edeceğiz. Elbette milli iradenin önündeki engelleri kaldıracağız. Bunları yaparken kalkınmadan, teknolojiye, Ar-Ge'ye, projelere yatırım yapmaktan asla vazgeçmeyeceğiz" dedi.

Şuanda ihracatın içindeki yüksek katma değerli ürünlerin oranının yüzde 4 düzeyinde oldupuna dikkat çeken Elvan, "Bu oran gelişmiş ülkelerin oldukça gerisindedir. Son yıllarda bir artış eğilimine girdik. Yüzde 3'ten yüzde 4'ler bandına geldik. Halen katetmemiz gereken çok önemli mesafeler var" şeklinde konuştu.

Bakan Elvan, araştırma altyapılarını daha etkin ve sürdürülebilir hale getirme amacıyla yasal düzenlemeye gidildiği açıklayarak, "Araştırma altyapılarının kurulması elbette önemli ama bu altyapıların kurulmasının yanında etkin olarak işletilmesi de büyük bir öneme sahip. Bu doğrultuda kurduğumuz araştırma altyapılarını daha etkin ve sürdürülebilir hale getirmek, yurt içi ve yurt dışındaki araştırmacılar için birer çekim merkezi haline dönüştürme amacıyla yasal bir düzenleme yaptık" diye konuştu.

Bakan Elvan yapılan bu yasal düzenleme çerçevesinde üniversitlerin ve araştırma merkezlerinin kendi bütçelerinin kendilerinin yönetebildiği bir yetkiye sahip olacaklarını belirtti.

"4 araştırma merkezi akredite edildi"

Bu araştırma altyapı merkezlerinin şirket kurabilip şirketlere de ortak olabileceklerini söyleyen Elvan, ilk etapta İzmir Biotıp ve Genom Merkezi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mems Merkezi, Sabancı Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi ve Bilkent Üniversitesi Ulusal Nanoteknoloji Araştırma Merkezi altyapılarını sisteme alarak destek süreçlerinin başlatıldığını açıkladı. Bu dört araştırma merkezinin Kalkınma Bakanlığı tarafından akredite edildiğini söyleyen Elvan, "Bu araştırma merkezlerinin ödeneklerini gönderdik. Önümüzdeki dönemden itibaren bu araştırma merkezlerimize daha fazla ödenek tahsis etme imkanımız olacak. Bu araştırma merkezlerinin sayısının her geçen gün daha da artmasını arzu ediyoruz" dedi.

Samsung Geleceğin Mucitleri Yarışması'nda dereceye giren öğrenciler Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan'ın elinden ödüllerini aldılar.

Birincilik "Gaz Alarmında Tam Güvenlik" projesine

Yarışmada doğalgaz kaçaklarının etkilerini ortadan kaldırmak üzere geliştirdiği "Gaz Alarmında Tam Güvenlik" projesiyle birincilik ödülünü genç mucit Ayşenur Çelik kazandı. İkinci sırada otobanlarda hayvan ölümlerine yol açan kazaları önlemek amacıyla doğal atıklarla çalışan güneş pilleriyle tasarladıkları "Güneş Pilleri Farklı Kulvarlarda" adlı projeleriyle Arda Hızır, Boran Kalender kaya, İlker Poyraz Çermik yer alırken, üçüncülük ise başta öğrenci yurtları olmak üzere tüm kapalı mekanlarda görsel ve işitsel alarm verecek yangın kapaklarını otomatik olarak açılmasını sağlayan "hayata Acil Çıkış" projesiyle Beyzanur Çakır ve Yılmaz Enes Girgin'in oldu.

Genç mucitler Bakan Elvan’ın elinden ödüllerini aldılar

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 1286 defa okunmuştur
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim