Bugün 26 Nisan 2019 Cuma
 • Antalya20 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  245,601
  %0.89
 • Dolar
  5,9292
  %-0.03
 • Euro
  6,6192
  %0.20

Bekir Bülent Özsoy

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bekir Bülent Özsoy

‘Hadi canım sen de!’

28 Aralık 2017 Perşembe 04:13

İsmet İnönü,

 Ne ilginç bir adamdı rahmetli…

Şimdi şu malum KHK çıktı ya, lafın bini bir para…  Zaytung veletlerine iyi malzeme çıkıyor…

Lafı niye bu kadar dolandırdılar anlamadık…

 ‘Bizden olanlar, bizden olmayanları hacamat edebilir!’ deselerdi ya…

Beri yanda şu ‘Cumhuriyet aristokratlarına’ iki satır lafımız var: Ne o ‘İzmir marşı ‘ falan söylerken pek bir heyecanlısınız.. ‘Kubilay’ anma törenlerinde takke düştü kel göründü mü? 2017 senesinde o taptığınız yazarlar, -artık malzeme de bittiği için- büyük bir küstahlıkla ne anlattılar?

 -Devrim şehidinin annesi yokluk içinde yaşamış,

-Devrim şehidinin oğlu karnını zor doyurmuş,

-Torunu daha yeni bulunmuş,

Hani cumhuriyeti koruyan o ‘anlı-şanlı’ kurumlar…

Onca romancısı, dahi müzisyeni, ressamı olan yüce cumhuriyet kültürü neden bu güne dek bir roman, senfoni, tiyatro üretemedi bu konuda…

‘Hadi canım sen de!’

İçi boş ağacı korumak beyhude bir gayrettir….

Neyse gelelim konumuza; Sturm Abteilung ifadesi, dilimize ‘saldırı bölüğü’ olarak çevrilebilir. Nam-ı diğer ‘Kahverengi Gömlekliler’ veya en doğrusu Nazi kabadayıları…

Geçen yazılarımızdan birinde değinmiştik; 1918 sonrası Almanya sıkı bir iç savaş ortamının içine düşmüştü.  Aşırı Sağcılar ve aşırı Solcular memleketin anasını ağlatıyorlardı. Komünist direnişçiler iyi eğitimli, donanımlı ve disiplinli adamlardı, ağızları iyi laf yapardı ,analiz kabiliyetleri çok yüksekti…Savundukları sistem o günlerin aç Almanya’sı için ilaç gibiydi. En önemli kusurları kenefe gitmek için bile Moskova’dan ‘onay’ beklemeleriydi. Epeydir örgütlenmişler ve tepeden tırnağa silahlanmışlardı. Ayrıca kararlı savaşçılardı.

Sağcı ‘arkadaşların’ çoğunu cepheden yeni gelen asker ve subaylar oluşturuyordu, hele önemli bir kısmı 1918 de Büyük Savaş cephelerinin en korkulan birliklerinden terhis olan ‘Sturm Trooper’ ‘Yıldırım Ordusu’ askerleriydi. Her biri yaman savaşçıydı. Kaç cephenin ateşinde takdis edilmiş usta ve tecrübeli askerlerdi. Sağcılar arasında ki fikir ayrılığı aslında derindi, bir kısmı İmparatorun geri gelmesini istiyor diğerleri ‘askeri diktatörlükten’ yana duruyorlardı. Fakat her iki siyasi görüş de Komünizm karşısında ortak hareket ediyordu. (Oysa Komünistler, ‘sen mi daha iyi komünistsin? ben mi?’ tartışması içindeydiler)

  Yıldırım Orduları mensubu erat ve subaylar arasında ki bağ inanılmaz ölçüde güçlüydü.

Ama herhangi bir orta şark ülkesinin komedisi haline düşmeyen Alman ordusu hem hükümete hem de sağcı milislere bir ayar vermekte gecikmeyecekti. Komünist hücreler acımasızca yok edilirken Sağ tabanlı silahlı çeteler kısa zamanda Alman ordusunun içinde eritilmeye başlanmıştı bile.

 Kısaca Ordu şunu diyordu: ‘Arkadaş! bu ülke de silah kullanma yetkisi yalnızca benim!

O kadar!

 İşime karışanın icabına bakarım…

 Devam edelim mi?

Bu yazı toplam 3664 defa okunmuştur.
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim