Bugün 27 Ocak 2021 Çarşamba
 • Antalya11 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  436,651
  %-0.11
 • Dolar
  7,3521
  %-0.77
 • Euro
  8,9384
  %-0.59

Adem Vural / SON HABER

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Adem Vural / SON HABER

Haşere ile mücadele

30 Kasım 2020 Pazartesi 06:41

        Bu sene hava sıcaklığı mevsim normallerinin üstünde gidiyor ve haşere mücadelesi bu anlamda daha da önem taşımakta.

        Antalya ve ilçelerini bir bütün olarak değerlendirmek lazım. Her ne kadar Antalya’nın ilçelerindeki sorunlar farklılık gösterse de ortak sorun haşere sorunu.

        Çünkü her sene aralıksız bu mücadelenin devam etmesi, bilhassa foseptiklerin, falezlerin, durgun su alanlarının, bataklıkların, devamlı olarak ilaçlanması lazım.

 

        Bu manada Antalya Büyükşehir Belediyesi, merkez ve ilçelerde uçkun ve haşereyle mücadele çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği Elmalı, Korkuteli ve Demre’de sinek popülâsyonunda meydana gelebilecek artışa karşı önlemler alan ekipler çalışmalarını yoğunlaştırdı.

 
    Antalya Büyükşehir Belediyesi Çevre Sağlığı Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ekipleri, Elmalı merkezinde ve 60 mahallesinde periyodik olarak sivrisinek, karasinek, hamamböceği gibi zararlılara karşı biyolojik, kimyasal ve kültürel mücadele yapılıyor. Çöp bidonları, fosseptikler, umumi tuvaletler, rögarlar, hayvan barınakları, park ve bahçeler periyodik olarak ilaçlanıyor. Korkuteli merkezinde ve 58 mahallesinde sivrisinek ve karasinekle mücadele hız kesmiyor. Ekipler, bataklıklar, süs havuzları, akışı olmayan arklar, arıtma tesisi gibi üreme alanlarını ilaçlıyor. Bunun yanında vatandaşlardan gelen şikâyetlerle ilgili durumlarda söz konusu adrese gidilerek anında müdahale ediliyor.

    Manavgat’ta da bilinçsizce doğaya atılan ve sivrisinek yuvası haline gelen araç lastikleri toplandı. Yüzlerce lastik geri dönüşüme gönderildi. Demre’nin turistik Üçağız (Kekova) Mahallesi’nde de vatandaşlardan gelen talep üzerine, karasinek, sivrisinek ve haşere ilaçlaması yapıldı. Öte yandan Finike, Kumluca, Demre, Kaş, Elmalı, Korkuteli ve Kemer hizmet birimlerinde görev yapan 230 ilaçlama personeline iş sağlığı ve güvenliği kanunu çerçevesinde sağlık taraması gerçekleştirildi. 

         Kış ayına yaklaştığımız şu günlerde sinek ve sivrisinekle mücadelenin aralıksız devam etmesi önem taşımakta.

         Esenlikler diliyorum.

 

Bu yazı toplam 371 defa okunmuştur.
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim