Bugün 21 Haziran 2018 Perşembe
 • Antalya26 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  192,959
  %0.01
 • Dolar
  4,7484
  %0.22
 • Euro
  5,4789
  %-0.22

Burçin Torun

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Burçin Torun

HAYALLERİ GERÇEK YAPAN EYLEMDİR

28 Şubat 2018 Çarşamba 03:34

 “Cahillik yok edilmedikçe yerimizdeyiz… Yerinde duran bir şeyde geriye gidiyor demektir. Bir taraftan genel olarak cahilliği yok etmeye çalışmakla beraber, diğer taraftan toplumsal yaşamda bizzat faal ve faydalı verimli elemanlar yetiştirmek lazımdır. Bu da  ilk ve orta öğretimin uygulamalı bir şekilde olmasıyla mümkündür. Ancak bu sayede toplumlar iş adamlarına, sanatkârlarına sahip olur. Elbette milli dehamızı geliştirmek, hislerimizi layık olduğu dereceye çıkarmak için yüksek meslek sahiplerini de yetiştireceğiz. Çocuklarımızı da aynı öğretim derecesinden geçirerek yetiştireceğiz”.(1922)

 

                                      MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

 

Bakın ne güzel söylemiş. Cahilden uzak durun, yaşamınızda bilgide hareketi esas alın. Okula ilk başlayan çocuğa önce değerlerini anlatın, sonra mesleki yeterlilikli ara elemanlar yetiştirin,(Endüstri Meslek Liseleri tarzını ve Köy Enstitülerini anlatıyor.)Yeterlilik sahibi elemanlarınız olmalı ve daha fazla eğitim verdikleriniz de olmalı. Çok ilginç değil mi, eylemin gücünden bahsediyor. Hareket diyor.

 

Biz ülkemizde bunu yaptık aslında Endüstri meslek lisesi ve teknik liseli gençlere kapılar açtık. Bütçe destekli kuruluşlar Mühendis kızlar projelerini yaptılar farklı projeler halen devam ediyor.

 

Ülkemizde KÖY ENSTİTÜLERİ UZUN ZAMAN ÖNCE KAPANDI, PEK ÇOK ÖĞRETMEN OKULU KAPANDI HATTA şuan ki kamu personellerinin çoğu taşeron zihniyeti ile işe alınıyor. Haklarından yoksunlar gençlerin ve orta yaşlıların ciddi kararlar alıp akıllı telefonlarına bağımlı olmaktan uzaklaşmaları gerekli hakikaten sohbet etmiyor KONUŞMUYORLAR

 

***

 

İlkokul zamanlarımda süt ve kuru yemiş dağıtırlardı okullarda keyifle yerdik.

Çok sonra öğrenmiştim çoğu dağıtılanın hiç de sağlıklı olmadığını

 

Bu telefon şirketleri ve İnternet bağımlılığı bir durmalı, otobüste “HİDAYETNAME “ okuyan bir kadın gördüm gözlerim doldu. Tabletten de okusanız olur yeter ki örnek olun.

 

 ****

 

Bazen hayat size doğru olanı söyler duyarsanız her zaman kazanırsınız. Atatürk Cumhuriyetin ilk yıllarında söylemiş eğitimle ilgili güzel sözlerini, acaba onu diğer liderlerden farklı kılan neydi?

 

Köşklerde de yaşamıştı, sarayda görmüştü, Frak giymesi bizi hiç rahatsız etmemişti. Babalarınız, eşleriniz 2018 de frak giyebilmişler midir acaba? Maddi temelli ne varsa yolu kitaplardan geçen güzel bir ruhtur Atatürk, Lakin önce insandır. Kanımca onu hiç görmeden ruhen sevmemin sebebi önce ailemin öğretmen olması sonra kadın olmam, kütüphaneleri ve kütüphanemi çok sevmemdir.

 

***

 

Beynimde Atatürk resmi, ilk meclisi kurarken, kaygılı da olsa devam edebilen, başka bir ruhun bebeğini evladı gibi yetiştiren ve salıncakta sallanmaktan çekinmeyen bunu ayıp saymayan bir liderdir.

 

Şuan 40-50 yaşlarda olanlar bir parktan geçerken salıncağa

biniyorlar mı( yetişkinlerin kullandığı parklar da var)Şuan bile bu sayı pek az. Yaşları büyüdükçe ruhlarındaki çocuk heyecanı pek anlamsız azalıyor. Atatürk’te azalmamış, sabırlı ve zarif. Öfkesini daima kontrol edebilmiş, çok gergindim kırdım dememiş hiçbir zaman, doğal bir pozitif ruhu var.

 

Atatürk gibi olmak diye bir deyim bırakıyorum şuraya

Atatürk gibi zarif kalın.

Bu yazı toplam 9101 defa okunmuştur.
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim