Bugün 19 Temmuz 2019 Cuma
 • Antalya26 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  261,264
  %0.04
 • Dolar
  5,6804
  %-0.10
 • Euro
  6,3745
  %-0.15

Bekir Bülent Özsoy

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bekir Bülent Özsoy

Hediye almanın ahlakı…

08 Kasım 2018 Perşembe 02:24
Bu gün birkaç farklı güncel konuya değineceğiz;
Önce şahsi bir anı;
Yaz aylarıydı,  günlük alışveriş yaptığım yerin önünde şu çöp toplayıcılardan birini görmüştüm, orta yaşlarını geçmiş bir adam ve yanında 7 yada 8 yaşında küçük bir kız çocuğu, baktım kızın elinde bir gofret ambalajı, malum sıcak erimiş, çocuk da ambalajı yalıyor…Haliyle içim acıdı.. 
Birkaç gün sonra aynı alışveriş yerinde kasaya onlarca gofret yığmışlar, indirimli imiş, içinde 15-20 tane olan bir kutuyu aldım, ve kasiyerlere rica ettim ki o çocukla o adamı görürlerse her gün birkaç gofreti versinler diye…
Aradan bir hafta falan geçti.. tekrar aynı yere birkaç şey almaya gittiğimde beni tanıyan kasiyer hanım şöyle dedi: ‘Hocam gofretleri vermek istedik, ama yaşlı amca dedi ki ben bu çocuğun boğazından haram geçirmem, kimden olduğunu bilmediğim bir hediyeyi de alamam, almam. Sağ olsunlar!’
İşte hanımlar beyler hediye almanın ahlakı budur ve bu kadar basittir. Ve biz bu moral mirası israf edercesine yaşıyoruz.. Her kademe de, her yerde…
O adamcağız ile o küçük kız çocuğunu o gün bugün bir daha görmedim.
‘Canım, adamlar bizi sevmiş hediye etmişler, almayalım mı?’ diye kostak-kostak dolaşanlara duyurulur.
Şu anıt meselesi ve Murat Paşa belediyesi… Bir süre önce Aydınlık gazetesinde bir yazı çıkmıştı, köşe yazarı diye geçinen adamın ismini yazmaya gerek yok.. gerek yok çünkü o kadar değerli biri değil..
Antalya da şu kıymetini daha sonra sivil bir tarihçi olan Mustafa Aydemir bey vasıtası ile(yüz küsur amiral dururken) öğrendiğimiz kahramanımız Mustafa Ertuğrul ile ilgili bir anıt yapılması lazım falan diye yazmış… ben de bir düzeltme verdim ; dedim ki ANSİAD, (Antalya Sanayici ve İş Adamları Derneği)  o kahramanın  değerini çok önceden bilmiş ve ta 2006 senesinde Atatürk parkına bir heykelini, o dönemin başkanı sevgili Hilmi Ünsal’ın liderliğinde ve çabasıyla dikmişti. Adam, güya yazar ya, cevap vermediği gibi bir düzeltme de yapmadı, zamanın il başkanı Ahmet Özbay beyden beyden rica ettim, onu da dinlememiş.. okumadan yazar olursan böyle oluyor işte..
Geçen gün yerel gazetelerde okudum, şimdi Murat Paşa belediyesi kahramanımız anısına bir anıt  açılışı yapmış, e sağ olsun birden fazla anıtın bir sakıncası yok tabi ki..
Ama belediyenin kültür işlerine bakan arkadaşların kendi ilçelerinde ki heykellerin sayısından ve kime ait olduğundan haberi olması icap etmez mi..
(Şimdi koca Murat Paşa ilçesi biz nerden bilelim nerde ne heykeli olduğunu diyorsanız , o daha da ayıp çünkü bizim heykel Atatürk parkında ana yaya girişinde ki merdivenlerin hemen sağ tarafında kalıyor)
O anıt açılışında bir iki satır ile o günlerin ANSİAD başkanı Hilmi Ünsal’ı davet etmek ve  bir teşekkür etmek yakışmaz mıydı?
 Tiyatro sahnelerinde aktörlerin ‘sahne çalmak’ diye bir tabirleri var, hani diğer oyuncuyu gölgelemek istercesine göze batan hareketler veya yüksek sesle ‘sahne çalmak’….
Bu yazı toplam 3339 defa okunmuştur.
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim