Bugün 23 Temmuz 2018 Pazartesi
 • Antalya35 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  188,568
  %-0.71
 • Dolar
  4,7630
  %-1.19
 • Euro
  5,5895
  %-0.11
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İğne korkusu tarih oluyor
12 Ekim 2017 Perşembe 11:23

İğne korkusu tarih oluyor

İğne korkusunun tıbbi iğnelere özgü bir korku olduğunu belirten Uzman Psikolog Yasemin Aydoğdu, hipnoterapi yöntemiyle iğne korkusunun tarih olduğunu...

İğne korkusunun tıbbi iğnelere özgü bir korku olduğunu belirten Uzman Psikolog Yasemin Aydoğdu, hipnoterapi yöntemiyle iğne korkusunun tarih olduğunu söyledi.

Endorfin Estetik Ve Yaşam Merkezinden Uzman Psikolog Yasemin Aydoğdu, " Vücudun herhangi bir bölgesine yapılması söz konusu bir iğneden ve dolayısıyla acı çekmekten korkma şeklinde ortaya çıkan bir korkudur. Bazı kişilerde de iğne korkusu, vücuda yabancı bir cismin gireceğinin korkusudur. Bazı kişilerde ise deriye yabancı bir cismin girip bir şey alacağı ya da vereceği korkusu şeklindedir. Yakın akraba çevresinde de aynı korkuya sahip olan bireyler vardır, bazı bireylerde bu şekilde öğrenilmiş korku biçiminde de olabilir" dedi.

İğne yapılacağı bilinciyle diş hekimine, hastane veya eczane yoluna çıkıldığında kalp çarpıntısı, terleme, bayılma, huzursuzluk, baş dönmesi, mide bulantısı gibi belirtilerin yaşanabildiğini ifade eden Aydoğdu, "İğne yapılmasının ardından tansiyonun düşmesi, kasların gevşemesi, gözlerin kararması ve yüzün bembeyaz olması durumları yaşanabilir. İğnenin batmasına gerek yoktur, bireyin üzerine gelmesi ve batacağını düşünmek yeterlidir. Bu kişiler bir başkasına iğne yapılırken bile bakmaya dayanamaz, iğne yapılacak diye ameliyat olamaz, diş hekimine gidemezler" diye konuştu.

"Film seyrederken iğne gördüklerinde bile rahatsız olabilirler"

İğne korkusu sorununun, çözülmesi gereken bir durum olduğunu kaydeden Aydoğdu, "Çünkü insanları hayatının çeşitli dönemlerinde ihtiyacı olacak olan tıbbi bakımdan uzaklaştırır, diş hekimine ve hastaneye gidemez. Çocukluğunda iğne ile korkutulan bireylerde iğne korkusu başlayabilir, bu korku yetişkinlikte de devam edebilir. Çocukluğunda iğne yapıldığında ilacın etken maddesine olan alerjisi dolayısıyla bayılan birey, sonrasında bunu "iğne yapılırsa bayılırım" cümlesiyle kodlamış olabilir ve yetişkinliğinde her türlü iğne yapılma durumundan korkmaya başlar, oysa bayılmasına sebep olan durum iğne değil de ilacın etken maddesine olan alerjisidir" ifadelerini kullandı.

"Hipnoterapi ile iğne korkusuna son"

Bireyin çocukluğunda iğne yapıldıktan sonra kan çıktığını görmesi bile iğne korkusuna neden olabildiğine dikkat çeken Aydoğdu, "Bu düşünceler hipnoterapi yöntemi ile bilinçaltı düzeyde değiştirilerek anlamlandırılıp çözümlendiği zaman birey korkusunu yenecektir. Eğer bireyin geçmişinde herhangi bir olay ya da cümle bulunmuyorsa, iğne korkusu hipnoterapi yöntemiyle telkinlerle çözümlenir" açıklamalarında bulundu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 2191 defa okunmuştur
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim