Bugün 17 Haziran 2019 Pazartesi
 • Antalya28 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  251,737
  %-1.06
 • Dolar
  5,8678
  %-0.19
 • Euro
  6,5810
  %-0.12

Yusuf Katrağ

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yusuf Katrağ

İktidara sarı kart, muhalefete büyük şans

08 Nisan 2019 Pazartesi 11:13

Bazı noktalarda sıkıntılar yaşansa da Türkiye bir demokrasi sınavını daha başarıyla verdi.

31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleriyle, yerel yönetimler yeniden şekillendi.
Bazı bölgelerdeki sonuçlar kesinleşirken, itirazların sonuçlarının belli olmasıyla bu hafta içerisinde bütün bölgelerde sonuçlar netleşmiş olacak.
Seçim sonuçlarına baktığımızda, ittifaklara bağlı olarak büyük oranda partizanlığın ortadan kalkmasının bu seçimdeki en büyük kazanım olduğunu söylemek mümkün.
Seçimden önce oluşturulan ittifaklar nedeniyle şimdiye kadar Sol partilere oy vermişlerin ilk defa Sağ partilere oy vermeleri, yine aynı şekilde şimdiye kadar Sağ partilere oy vermiş olanların ilk defa Sol partilere oy vermeleri, Sağ – Sol çizgisinin büyük oranda kaybolması önemli bir gelişme olarak tarihe geçmiştir bu seçimde.
Partizan yaklaşımlardan aday odaklı yaklaşıma geçiş, bu seçimin en büyük kazanımı olmuştur.
Öte yandan, iradesini sandığa yansıtan seçmenlerin iktidara sarı kart gösterirken birçok bölgede muhalefete büyük bir şans verdiğini de görmekteyiz.
Antalya da bu bölgelerden birisi.
Seçmenin iktidara sarı kart göstermesinin, özellikle yıllardır şans isteyen ana muhalefet partisi CHP’ye de büyük bir şans tanımasının bazı nedenleri var.
Bu nedenler arasında ekonomiyi birinci sıraya koyabiliriz.
Son dönemlerde ekonomide yaşanan sıkıntılar, seçmenlerin karar vermesinde önemli derecede etki gösterdi.
Öte yandan, memurların 3600 ek gösterge beklentisi, emeklilikte yaşa takılanların yaşadıkları mağduriyetin giderilmesi beklentisi, işçinin, çiftçinin, farklı kesimlerin değişik beklentileri seçmenlerin karar vermelerinde etkili oldu ve sonuçları belirledi.
Beklentilerin önemli bir bölümü seçimlerden önce karşılanmış olsaydı, bugün İstanbul’da kazanan büyük oranda açık farkla belirlenmiş olacaktı.
8 milyondan fazla oy kullanılmış bir metropolde, aradaki makas bu kadar az olmazdı.
Sonuç çok farklı bir şekilde çıkardı önümüze.
Yine birçok diğer büyükşehirler ve illerde sonuçlar çok daha farklı olurdu.
Seçmenler, ilçe belediyelerinde farklı, Büyükşehir ve diğer il belediyelerinde farklı bir parti sonucu ortaya çıkarma ihtiyacı hissetmezlerdi.
Netice itibariyle vatandaşlarımız, iktidar partisi AK Parti’den beklentileri olduğunu, bu beklentilere karşılık da ana muhalefet partisine geleceğe dönük bir şans tanıdığını ortaya koydu.
AK Parti’nin beklentilere cevap verip veremeyeceğini, CHP’nin ise kendisine tanınan şansı iyi değerlendirip değerlendiremeyeceğini önümüzdeki süreç ortaya koyacak.
Bekleyip göreceğiz.

Bu yazı toplam 1254 defa okunmuştur.
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim