Bugün 21 Şubat 2019 Perşembe
 • Antalya15 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  228,438
  %-0.34
 • Dolar
  5,3171
  %-0.06
 • Euro
  6,0371
  %-0.01
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Karayolları işçileri de kadroya alınsın !
18 Ocak 2018 Perşembe 02:41

Karayolları işçileri de kadroya alınsın !

Yol İş Sendikası Antalya 1 No’lu Şube Başkanı Cemil Ünal ve 2’ Nolu Şube Başkanı Adnan Kocabaş; Kamu kurum ve kuruluşlarının taşeronlarının çalıştırdığı işçilerin, 4/B, 4/C kapsamında kadroya geçirilmesini değerlendirdi.

Alınan kararda, karayollarının bütün yükünü çeken  işçilerin kadro kapsamı dışında kaldığını belirten Ünal, kararın yeniden gözden geçirilmesini istedi.

KARAYOLLARI İŞÇİLERİYLA BASIN TOPLANTISI

Yol İş Sendikası Antalya 1 No’lu Şubesi’nde,  taşerondan kadroya geçemeyen karayolları işçilerinin katılımıyla basın toplantısı düzenlendi. Yol İş Sendikası Antalya 1 No’lu Şube Başkanı Cemil Ünal ve 2’ Nolu Şube Başkanı Adnan Kocabaş; taşeron işçilerinin kadroya geçirilmesinden memnuniyet duyduklarını ancak uygulama ciddi bir hata yapıldığını dile getirdi. Karayolları’nın süreklilik arz eden işlerini anahtar teslim üstlenen taşeron işçilerinin kadroya geçememesinden duyduğu rahatsızlığı dile getiren Yol İş Sendikası Antalya 1 No’lu Şube Başkanı Cemil Ünal, hükümete ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a  çağrıda bulundu.

ÇALIŞAN İŞÇİLER ARASINDA AYRIM YARATILMASIN

   Taşeron işçileirnin KHK kapsamında kadroya alınmasını değerlendiren Yol İş Sendikası Antalya 1 No’lu Şube Başkanı Cemil Ünal; “Karayolları Genel müdürlüğünde asıl işin bir parçası olan yol bakım ve yama hizmetleri, karla mücadele hizmetleri gibi süreklilik arz eden işleri anahtar teslimi olarak üstlenen taşeronların yanında çalışan işçilerin, Tünel İşletmeciliğinde tünellerin bakım ve hizmetlerini yapan işçiler ile müşavirlik hizmeti altında tünellerdeki HGS dahil her türlü işleri yapan işçilerin, KİTLER deki taşeronların yanında çalışan işçilerin, Köylere hizmet götürmek için Kanunla kurulmuş Köylere Hizmet Götürme Birliklerinde çalışan işçilerin kapsam dışı bırakılmaları, Özel İdareler’de taşeron yanında çalışan işçilerin kadroya alınmamaları, buralarda 5 ay 29 gün çalışan işçilerimizin ise çalışma sürelerinin 4 ay uzatılma hakkından yoksun bırakılması bu işçi kardeşlerimizi hüsrana uğratmıştır. Kadroya geçişte taşeron yanında çalışan işçiler arsında ayrım yaratılması tüm çalışanları aileleri ile birlikte üzmüştür” diye konuştu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A SESLENDİLER

Taşeron işçiler arasında  ayrım yapılmamasını isteyen  Yol İş Sendikası Antalya 1 No’lu Şube Başkanı Cemil Ünal ve 2’ Nolu Şube Başkanı Adnan Kocabaş; adil olmadığını söyledikleri uygulamanın düzeltilmesini istedi. Sendika binasında basın açıklamasını okuyan Cemil Ünal; “Kararname ile yapılan düzenlemenin yarattığı diğer bir endişede, taşeron işçilerin kadrolarına geçirildikleri kurumun yaptığı asıl işe göre Sosyal Güvenlik Kurumu’nda tescil edilmiş olan dosyadan Kuruma bildirilmeleri yerine, kadroya geçecek her bir işçinin yaptığı işin koluna göre ayrı bir bağımsız işyeri tescil edilerek o dosyadan kuruma bildirilmesidir. Böyle bir uygulamanın gereksiz yere sendikalar arasında sürtüşmelere neden olabileceği gibi, giderek farklı uygulamaların yaratacağı huzursuzlukların çıkmasına ve bu durumun giderek çalışma barışının bozulmasına neden olacağı açıktır. Oysaki Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu, böyle bir ortamın oluşmaması, aynı işyerinde asıl işin yanında birden çok yapılan yardımcı işler için ayrı bağımsız işyerinin tesciline imkan tanımamış, tüm yardımcı işlerde çalışanların ayrımsız olarak asıl iş koluna göre tescil edilen işyeri dosyasından Kurum’a bildirilmesini ve sendikal örgütlenmenin de buna göre oluşmasını hükme bağlamıştır.Taşeron yanında çalışan işçiler arasında ayrımcılık yaratan ve adil olmayan bu düzenlemelerin değiştirilerek, tüm taşeron işçilerinin, başlangıçta Hükümetimiz tarafından açıklandığı gibi kapsama alınması biz işçilerin Başta Sayın Cumhurbaşkanımızdan ve Sayın Başbakanımız ile Hükümetimizden beklentimizdir” diye konuştu.

DÜZENLEME YAPILACAĞINA İNANIYORUZ

Yol İş Sendikası Antalya  2’ Nolu Şube Başkanı Adnan Kocabaş da, haklı taleplerinin yeniden düzenlenerek uygulamaya konulmasını istedi. KİT’lerde, Karayolları Genel Müdürlüğü’nde muvazaalı olarak asıl işin bir parçası olan anahtar teslimi işlerde ve Köye Hizmet Birlikleri’nde, çalışan ve kadroya geçemeyen işçilerin de kadroya alınmasını isteyen Kocabaş; “Taşeron yanında çalışan işçi arkadaşlarımızın kurumlarının kadrolarına geçirileceğine, Özel İdareler’de taşeron yanında çalışan işçilerin şirket marifetiyle değil doğrudan kadroya alınacaklarına, buralarda 5 ay 29 gün çalışan işçilerimizin ise çalışma sürelerinin 4 ay uzatılma hakkından yararlandırılacaklarına ve İlgili kurumların kadrolarına geçirilen işçilerin, kadrolarına geçtikleri kurumların tescilli oldukları asıl işyeri dosyası üzerinden tescillerinin yapılarak buna göre sendikal örgütlenmelerine imkan sağlanıp, çalışma barışını bozulmasını önleyeceği düzenlemenin yapılacağına inancımızı değerli basın mensuplarımızın ve kamuoyunun bilgilerine sunarız” ifadeleriyle açıklamasını sonlandırdı. (Haber: Eyüp KOÇAK)

Bu haber toplam 903 defa okunmuştur
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim