Bugün 10 Nisan 2021 Cumartesi
 • Antalya15 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  458,144
  %-0.30
 • Dolar
  8,1660
  %0.23
 • Euro
  9,7073
  %-0.09

Ömer Yetgin / BUGÜNLÜK

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ömer Yetgin / BUGÜNLÜK

Keşif Ekibi ve Sufi Yolu…

02 Ekim 2017 Pazartesi 11:00

 

            Keşif Ekibi’nin tarihi ve kültürel değerlerinin önemini anımsatan etkinliklerine uzun zamandır katılamıyordum. Geçtiğimiz günlerde Finike’den Elmalı’ya, Elmalı’dan Korkuteli’ye kadar olan coğrafya’daki “Sufi Yolu Projesi” kapsamındaki geziye katıldım.

Gazetecilerden akademisyenlere, işadamlarından STK temsilcilerine kadar geniş bir yelpazede katılımcının iştirak ettiği kültürel ve tarihi gezide bol bol not tutma imkanı buldum.

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki; tüm özgün ve farklı bir coğrafyada yaşıyoruz.

            Bu güzellikleri anlatabilmek için yaşamak ve “keşfetmek” gerekiyor.

            Tarihi ve kültürel mirasımızın gelecek kuşaklara aktarılması, yaşatılması ve en önemlisi “korunabilmesi”ni çok önemsiyorum.

            Ve önemsemeliyiz de…

            Bu noktadan hareketle Keşif Ekibi’nde yeni katılımcılarla tanışmanın verdiği mutluluk ve tarihi dokuya olan yolculuğun keyfiyle Batı Antalya coğrafyası’nı farklı yönleriyle keşfettim.

            Evet…  Yaklaşık 7 ay önce Batı Antalya’da, Antalya’nın kültürel zenginliğini ve derinliğini ülkemize ve Dünya’ya tanıtmak amacıyla başlatılan Sufi Yolu Projesi, Elmalı’dan Finike’ye, Kumluca’ya ve Korkuteli’ye kadar geniş bir coğrafyadaki  geçmişe uzanan yolu kapsıyor. Bu proje ile sözkonusu yol üzerinde bulunan değerler canlandırılmak ve tarihi dokumuzun zenginliğini günümüze aktarımı ve yarınlara korunarak yaşatılmasını kapsıyor.

İşte bu projeden hareketle, AK Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu, Finike Belediye Başkanı Osman Sarıoğlu, Antalya Keşif ekibi ve bölgeden vatandaşlar ile birlikte ’Sufi yolunda yürüyoruz’ etkinliği çerçevesinde Eroğlu Nuri kabrini, Abdal Kâfi ve Bedir Hazretleri mezarlarını ziyaret etti.
   AK Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu, Alacadağ’ın 2 bin metrelik zirvesinde Kumluca ve Finike ovalarının görüldüğü Eroğlu Nuri’nin kabrinin bulunduğu noktada Sufi Yolu Projesi hakkında bilgi verdi. Finike’den Elmalı’ya uzanan Sufi Yolu Projesi konusunda da çalışmalar yaptıklarını hatırlatan Uslu Batı Antalya ölçekli kültürel, sosyal, tarihi ve ekonomik canlılığın arttırılması hedeflerinin artarak devam edeceğinin de mesajını verdi.

         Keşif Ekibi’nin Sufi Yolu etkinliğinde 2 günlük süreçte gazeteci kimliğimle önemli izlenimler edindim.

                  Batı Antalya ölçekli düşüncenin gelecek aylarda daha da artarak kamuoyunun gündemine yerleşeceğini düşünüyorum.

         AK Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu ile birlikte bu konuları değerlendirirken, Finike başta olmak üzere o coğrafyada “değişimin” hangi hedeflerle örtüşeceğine dair izlenimler edindim.

         Tarihe yolculuk yaparken manevi değerlerin yaşatılması noktasındaki çalışmaların bütünsel olarak tüm değerleri kucaklaması temennisini ve beklentisini içimde yaşatıyorum.

         Bu gezi ile ilgili izlenimlerimi düşündüğümde Finike Alacadağ’ın 2 bin 300 metrelik zirvesindeki farklılıklar ve doğal dokunun benzersizliğini gördüğüm için kendimi şanslı hissediyorum.

         Bu ayrıcalıkları yaşamak gerek…

         Kültürel, tarihi, ve sosyal değerlerimize sarılırken, doğal dokumuzun korunması ve farkındalık yaratılması için  çok daha farklı bir parantez açmamız gerek…

         Gezi boyunca yakın ilgilerini bizlerden esirgemeyen AK Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu’ya, Finike Belediye Başkanı Kaan Osman Sarıoğlu’na,  Elmalı Belediyesi Kültür Müdürü  Durmuş Altan’a ve Keşif Ekibi’nin tüm katılımcılarına, gezi boyunca bizleri bir an olsun yalnız bırakmayan ve yoğun mesai harcayan AK Parti Finike İlçe Teşkilatı’nda görevli Emin Madenci ve Salih Akdeniz’e içtenlikle teşekkür etmek istiyorum.

Bu yazı toplam 708 defa okunmuştur.
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim