Bugün 25 Ekim 2020 Pazar
 • Antalya30 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  487,026
  %0.24
 • Dolar
  7,9427
  %0.33
 • Euro
  9,4068
  %0.52
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kırtasiyeciler kara kara düşünüyor
24 Eylül 2020 Perşembe 16:45

Kırtasiyeciler kara kara düşünüyor

Geçtiğimiz yıllar içerisinde Antalya’da arka arkaya açılan AVM’ler ve zincir marketler nedeniyle işleri düşen kırtasiyeciler, Covid-19 salgını da eklenince iş yapamaz hale gelerek ekonomik kriz yaşamaya başladı. Antalya Fotoğrafçılar, Kırtasiyeciler ve Ki

Geçtiğimiz yıllar içerisinde Antalya’da arka arkaya açılan AVM’ler ve zincir marketler nedeniyle işleri düşen kırtasiyeciler, Covid-19 salgını da eklenince iş yapamaz hale gelerek ekonomik kriz yaşamaya başladı. Antalya Fotoğrafçılar, Kırtasiyeciler ve Kitapçılar Esnaf Odası Başkanı Mehmet Bayrak, esnafın kara kara borçlarını nasıl ödeyeceğini düşündüğünü söyledi.

 

Eskiden okulların açılma dönemlerinin kırtasiyeci ve kitapçıların bayram günleri olduğuna dikkat çeken Antalya Fotoğrafçılar, Kırtasiyeciler ve Kitapçılar Esnaf Odası Başkanı Mehmet Bayrak, şimdilerde o günleri çok arar halde geldiklerini belirterek, bayram olarak bekledikleri okul açılma zamanlarının şimdilerde yas gününe dönüştüğünü kaydetti. Covid-19 salgını nedeniyle okulların yüz yüze eğitime bütün kademelerde açılamadığına dikkat çeken Bayrak, “Şuanda yaprak kıpırdamıyor desek olur. Esnafın işleri çok kötü. Türkiye genelinde binlerce esnaf mağdur durumda ve kara kara ödemelerini nasıl yapacağını düşünüyor” dedi. Antalya’da çok fazla sayıda AVM ve zincir mağaza olduğunu vurgulayan Bayrak, her işi yapmamaları gerektiğinin altını çizerek, “Herkes kendi işini yaparsa o zaman esnaf rahatlar” ifadelerini kullandı. AVM ve zincir mağazalar konusunda Ticaret Bakanlığı’nın düzenleme yapmasını isteyen Bayrak, haksız rekabete yol açtıklarına dikkat çekti. Bayrak, sağlıklı ürün konusunda da Antalya’daki bütün kırtasiyecilere kefil olduğunu dile getirdi.

 

“İŞLERİN TAMAMEN KESİLMESİ KRİZ YAŞAMAMIZA NEDEN OLDU”

Antalya’daki kırtasiyecilerin işlerinin geçtiğimiz yıllar içerisinde kentte arka arkaya açılan AVM’lerden dolayı düştüğüne işaret eden Bayrak, “Geçtiğimiz yıllarda AVM’lerden dolayı işlerimizde bir azalma var ama yine de azalmaya rağmen hesaplarımızı yaptığımız işlere göre ayarlıyorduk. Bu yıl pandemiden dolayı tamamen kesilince çok büyük sıkıntı yaşamaya başladık. Pandemi, esnafın kriz yaşamasına neden oldu” açıklamasında bulundu.

 

“ESNAF KARA KARA DÜŞÜNÜYOR”

Esnafın, zamanı gelen ödemelerini nasıl yapacağını düşündüğüne işaret eden Bayrak, “Şuanda yaprak kıpırdamıyor desek olur. Esnafın işleri çok kötü. Türkiye genelinde binlerce esnaf mağdur durumda ve kara kara ödemelerini nasıl yapacağını düşünüyor. Bizde ödemeler genellikle Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık aylarındadır. Okul sezonu açılmadığı için bütün ödemeler aksayacak” dedi.

kirtasiye-kirtasiyeci-kalem-defter-1.jpg

“ÇOK AZ FAYDASI OLDU”

2020 – 2021 eğitim öğretim döneminin okul öncesi ve 1. sınıflar için yüz yüze eğitime açılmasının esnafı kurtaracak kadar etki yapmadığına dikkat çeken Bayrak, “Çok az bir faydası oldu. 10’da 1 oranında faydası ya oldu ya da olmadı. Yüzde 10 civarında bir hareket yaptı ama şuanda o da yok. Bu hareketlilik ancak 1-2 gün sürdü” şeklinde konuştu.

 

“HERKES KENDİ İŞİNİ YAPARSA ESNAF RAHATLAR”

Kırtasiyeci esnafının rahatlayabilmesi için 2020 – 2021 eğitim öğretim döneminin bütün kademelerde yüz yüze açılması gerektiğini kaydeden Bayrak, AVM ve zincir mağazalara dikkat çekti. “Pandemi süresince zincir mağazalar gıda ve temizlik malzemesi dışında hiçbir şey satamaz şeklinde bir karar çıkartılması lazım” diyen Bayrak, “Herkes kendi işini yaparsa o zaman esnaf rahatlar” ifadelerini kullandı.

 

“AVM’LERE DÜZENLEME GETİRİLMELİ, HER İŞİ YAPMASINLAR”

Antalya’da çok fazla sayıda AVM bulunduğunu belirten Bayrak, “Antalya’daki AVM sayısı yeterliden ziyade fazla bile. Yenisinin açılmaması gerekiyor. Mevcut olanlara da düzenleme getirilmeli. Kafalarına göre her işi yapmasınlar” dedi.

 

“BAKANLIĞIN EL ATMASI GEREKİYOR”

AVM’ler ve zincir mağazalar konusunda Ticaret Bakanlığı’nın düzenleme yapması gerektiğini dile getiren Bayrak, şunları dile getirdi:

“Buna Bakanlığın el atması gerekiyor. Belli bir metrekare ve otopark şartı getirmeleri gerekiyor. Belli mesafelerde de açılmaması gerekiyor. Mesela kilometre başına 1 tane olmalı. Mahallesine göre her mahallede şubeleriyle birlikte 10-15 tane adım başı zincir mağaza var. Buna bir kısıtlama getirilmeli.”

 

“HAKSIZ REKABETE YOL AÇIYORLAR”

Zincir marketlerin haksız rekabete yol açtığını da vurgulayan Bayrak, “3 harfli zincir marketlerin yaptıkları haksız rekabete yol açmakta. Hem reklam konusunda hem de kalitesiz ürünleri uygun fiyata satarak da fiyat konusunda ciddi anlamda haksız rekabete neden oluyorlar. Bu da küçük esnafın belini büküyor” ifadelerini kullandı.

 

“KIRTASİYECİLERİN HEPSİNE KEFİLİM”

Kırtasiye ürünlerindeki sağlık konusuna da değinen Bayrak, “Vatandaşlarımıza Antalya’daki kırtasiyecilerden alış veriş yapmalarını, kırtasiyeyi kırtasiyeciden almalarını öneriyorum. Çünkü, biz bu işi 12 ay yaptığımız için devamlı denetleniyoruz. Ürünlerimizin hepsi kaliteli. Antalya’daki kırtasiyecilerin hepsine ben kefilim. Yüzde 100 sağlıklı ürün satıyorlar. Fakat, marketlerdeki ürünlerin sağlıklı olduğuna inanmıyorum. Bazı marketlerde satılan ürünlerde ‘Çocukların sağlığına zararlıdır’ şeklinde ibarelerin olduğu da görülmüştür. Tahta kalemlerinde falan ‘Sağlığa zararlıdır’ ibareleri vardır” diye konuştu. HABER: YUSUF KATRAĞ

Bu haber toplam 1602 defa okunmuştur
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim