Bugün 21 Kasım 2017 Salı
 • Antalya13 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  162,714
  %0.94
 • Dolar
  3,9518
  %0.73
 • Euro
  4,6376
  %0.68

Deniz Karataş

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Deniz Karataş

Krizin ayak sesleri mi?

30 Ekim 2017 Pazartesi 01:31

 İnşaat sektöründeki durgunluğu maalesef İstanbul piyasası ve sektörün en büyükleri de dillendirmeye başladı. Her noktası beton haline gelen başta Büyükşehirler olmak üzere, sektörün nabzını tutan illerimizde, konut satışları eskisi gibi iyi ilerlemiyor. Özellikle markalı konutların satışında düzenlenen kampanyalar bile işe yaramıyor.

Aşırı değişken döviz kurları, yüksek faizler, şişen fiyatlar, arz fazlası, kredi borçlularının hacze uğrayan daireleri, nakite sıkışan inşaat firmaları, kira vergilerinde götürü oranın düşmesi, beyaz yakalıların dahi alım gücünün orta bir daireye yetmemesi, işsizlik, mevduat fazileri vs bu unsurları alt alta topladığımızda;

İnşaat sektörü krizi kapıda mıdır?

Emlak Konut Gyo ve büyük inşaat projelerinde satışlar %30’dan daha fazla düşmüş durumda. Butik projelerde ise, geçen senelerde 1 milyon TL civarında satışı yapılan daireler, 700-800 bine dahi düşük satışlarla duyurulan fiyatların aksine, el altından satılmakta. Yatırımcılar ve üretici şirketler açısından durum kötüye gitmekle birlikte, yatırım amaçlı ev almayı düşünenler fiyatların daha da düşmesi taraftarı ve beklemekte. Yükselen faizler ve şişen aşırı fiyatlardan dolayı, mevcut ekonomik alım gücünün de düşmesi, ev alma olanağını malesef düşük hale getirmiştir. İşin matematiği de kalmamıştır. Birçok bölgede, kira çarpanları 300 ü geçmiştir. Sıkışıp da satan arayışları sıkıntılı tezi doğrulamaktadır.

Öte yandan; gayrimenkulü sadece finansal bakış açısı ile anlayamayız. Dış göçler, iç göçler, evlenenler, boşananlar, son zamanlarda % 30 indirimlerle büyük projelerden tek seferde 100-200 daire alan Arap yatırımcılar var. Bugün 30.Ekim.2017. yaşarsak 30.Ekim.2027'de; gayrimenkulün ne kadar kazandırdığını hep beraber göreceğiz.

Diğer taraftan da;  biz bu filmin benzerini 1999 ve 2014 yılında görmüştük. Yanlış yapanı piyasalar uzun vadede eliyor. Doğal ekonomik seleksiyon; içinde bulunduğu ekonomik şartlara uygun olan güçlü firmaların ayakta kalması demektir, yani tabir-i caizse; Aslan tarafından tehdit edilen sürüde daha hızlı koşabilenlerin hayatta kalabilmesi gibi… Geçmişte müşteriyle kazancı paylaşmak yerine bankalarla paylaşmayı tercih eden patronlar ve profesyonel bu hatalarının bedelini ödüyor. Yapılan imalat, satış ve pazarlama hataları da işin tuzu biberi. Bu tabloda, bazen gayrimenkul sektörünün krizi, kendinden de kaynaklanıyor.

Sıkışıp satanlar olmadığı sürece emlak fiyatlarında düşüş olmaz, olamaz aksi halde firma ayakta kalamaz, diğer esnaf tabiri ile “Sattığını, yerine koyamaz”. Emlak uzun vadeli düşünmeyi gerektiren bir yatırım enstrümanıdır. Kısa vadeli düşünenlerin para ve sermaye piyasalarına yönelmesi daha doğru olur. Fiyatlar düşeceği beklentisi ile alımı öteleyen ciddi bir kesim var. Biz enseyi karartmamak adına, bu kesimin eninde sonunda alım yapacağını düşünüyoruz.

Özetle; şu an piyasalarda yaşanılan durgunluğu, uzun vadede sağlıklı bir piyasa gelişmesi adına normal görmek, yaşananlarıda dengelenme süreci olarak isimlendirmek istiyoruz.

Saygılarımla,

Deniz KARATAŞ

İnşaat Mühendisi

Tüm İnşaat Müteahhitleri Federasyonu Genel Başkan Vekili

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Meclis Üyesi

Antalya İnşaat Müteahhitleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

 

Bu yazı toplam 10432 defa okunmuştur.
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim