Bugün 23 Ekim 2018 Salı
 • Antalya26 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  231,817
  %4.08
 • Dolar
  5,8288
  %2.61
 • Euro
  6,6822
  %2.56

Ayşegül Alpat

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ayşegül Alpat

Leopar Etkisi

03 Ekim 2018 Çarşamba 00:43

 Kadınlar arasında buyuk muamma! Leopar deseni giyebilenler ve giyemeyenler.

Sevenler … sevmeyenler…..

Derin felsefesini idrak etmiş olanlar için ayrıcalıklıdır. Her benek aynı parmak izi gibi farklıdır.

Her kadın gibi.

Bizdeki imajı hala  Ahu Tuğba, Suzan Avcı ve biricik Afroditimiz Banu Alkanla sınırlı olsa da,

 

Mevzuya dair ufak bir girizgah olsun aklınızın bir köşesinde.

 

Leopar deseni moda dünyasına 1920’lerde giriş yaptı. O zamana dek, ya çok lüks segmentte, ya da umarsız rocker’larda gördüğümüz bu desenin iki ayrı yüzü vardı.

 

1937’de Tarzan’a kadın bir rakip geldi: Ormanlar Kraliçesi Sheena! leopar desenli kıyafetiyle tüm ormanı dize getirdi. İkinci Dünya Savaşı kadınların toplumsal hayata her yönüyle katılımını zorunlu kıldı. Bu, sokakta daha güçlü kadınlar demekti haliyle. 1946’da Johnny Weissmüller’in oynadığı Tarzan’, Jane’in canını almaya çalışan; kabilesindeki erkeklerin acımasız lideri Leopar Kadın’la mücadele halindeydi. Her ne kadar Tarzan bu cüretkâr kadını yense de leopar deseninin önündeki engeller kalkmıştı adeta. Vahşi doğa, dünyaca ünlü modacıların elinde ehlileştirilmeye hazırdı. Christian Dior gibi tasarımcılar aynı yıllarda leopar desenini kadın kıyafetlerine hareket verecek bir unsur haline getirirken hızını alamayan Amerikalılar 1950’lerde ondan bikini yapma cesaretini göstermişti. O yıllarda çocuklarına müşfik, erkeğine bakımlı, iyi eğitimli ev kadını modeli ön plandaydı. Oysa bu evcil kadının toplumsal temsilinde belki çıplaklıktan bile daha güçlü bir sembol vardı artık. Kadın bedeni, leoparlar gibi güçlü, atak ve saldırgan olabilirdi! 1950’lerde tüm basının gözdesi ‘kadın gibi kadınlar’ Jane Mansfield, Ava Gardner, Marilyn Monroe desenin ikonik isimleriyken; 1960’lara gelindiğinde Kraliçe Elizabeth’ten, Elizabeth Taylor’a, Jacqueline Kennedy’den Barbra Streisand’a kadar sayısız meşhur isim, özenle tasarlanmış kıyafetler içinde seçkin ve modern dişi leoparlar olarak dolaşıyorlardı.

 

 Doğada gizlenmeye yarayan leopar deseni, insanlığın elinde önce gücün, sonra dikkat çekmenin işaretiyken bugün de hala dünya modasının gözdesi.

 

Leopar modası bitmez!

 

Fakat ince bir çizgisi vardır. Abartıp gerçek bir leopara da dönüşebilirsin, dozunda kullanıp kıyafetinin starı da yapabilirsin.

 

Rezil de eder, vezir de.

 

Sanat, moda, gezi, keyif dolu günler dileklerimle gelecek köşe yazımda görüşmek üzere.

 

 

 

Ayşegül ALPAT

aysegulalpat@gmail.com

 

 

 

Bu yazı toplam 6413 defa okunmuştur.
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim