Bugün 12 Kasım 2019 Salı
 • Antalya27 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  269,994
  %-0.04
 • Dolar
  5,7700
  %-0.10
 • Euro
  6,3617
  %-0.23
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“MEB, eğitim öğretimi taşeronlara havale ediyor”
11 Haziran 2019 Salı 16:24

“MEB, eğitim öğretimi taşeronlara havale ediyor”

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 4-6 yaş arası çocuklara dini eğitim verilmesi amacıyla başlattığı programın durdurulması ve iptal edilmesi için Eğitim-İş tarafından Danıştay'a dava açıldı. Konu ile ilgili Eğitim-İş Antalya Şube Başkanı Fatin Iltar yaptığı

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 4-6 yaş arası çocuklara dini eğitim verilmesi amacıyla başlattığı programın durdurulması ve iptal edilmesi için Eğitim-İş tarafından Danıştay'a dava açıldı. Konu ile ilgili Eğitim-İş Antalya Şube Başkanı Fatin Iltar yaptığı açıklamada Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) son yıllarda eğitim öğretim sürecini kendine yakın gördüğü taşeronlara havale ettiğini iddia etti.

Eğitim-İş Antalya Şubesinde yapılan açıklamada Eğitim-İş Antalya Şube Başkanı Fatin Iltar Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Ensar Vakfı Antalya Şubesi arasında işbirliği protokolü ile Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda eğitim gören öğrencilere sosyal, kültürel, mesleki kurslar düzenlenmesine ve vakfın okullarda faaliyet göstermesine yönelik düzenlediği protokolün iptali ve durdurulması konusunda da idare mahkemesine dava açtıklarını ekledi.

“DEVLETİN EĞİTİM ÖĞRETİM İŞLERİ HİÇBİR ŞEKİLDE DEVREDİLEMEZ”

Eğitim-İş Antalya Şube Başkanı Fatin Iltar; “MEB son yıllarda eğitim öğretim sürecini kendine yakın gördüğü taşeronlara havale etmeye devam ediyor. Bütün yargı kararlarında devletin eğitim öğretim işlerinin hiçbir şekilde devredemeyeceği yer aldığı halde MEB bu uygulamadaki ısrarından vazgeçmiyor. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın asli görevi olmayan Anayasa’da yer alan laik ve sosyal hukuk devleti ilkesine aykırı olan en önemli uygulamalarından biri de 4-6 yaş grubu çocukların Kur’an kursu eğitimi adı altında yürüttüğü faaliyetlerdir. Bu faaliyetler Anayasa’ya, yasalara ve yargı kararlarına aykırı olmakla beraber geleceğimiz olan çocuklarımızı, yani geleceğimizi ipotek altına alacak niteliktedir" dedi.

“KAYITSIZ KALINDIĞI İÇİN DAVA AÇILDI”

Iltar; “MEB, bu tarz uygulamalara karşı çıkması gerekirken destekler nitelikte tavır sergiliyor. 4-6 yaş grubu çocuklarımız okul öncesi eğitim çağında, laik, bilimsel, demokratik eğitim ilkelerine uygun eğitim görmeleri gerekirken MEB’in devlet adına yürüttüğü bu görevi devredercesine hareket etmesi kabul edilemez. Bu uygulama Tevhid-i Tedrisat’a, anayasaya ve yasalara aykırı olup hiçbir kurum ya da kuruluş MEB’in görevi olan öğretim programı hazırlamak ya da uygulamak yetkisine sahip değil” diyen Iltar Diyanet İşleri Başkanlığı’na yaptıkları bu eğitimlerden vazgeçmesi, eğitimleri iptal etmesi ve öğretim programının kaldırması yönündeki başvurularına kayıtsız kalınması nedeniyle, 4-6 yaş grubu çocuklar için Diyanet İşleri Başkanlığınca düzenlenen öğretim programının öncelikle yürütmesinin durdurulması ardından iptal edilmesi için Danıştay nezdinde dava açtıklarını söyledi. AYSEL ÖNER’İN HABERİ

Bu haber toplam 4035 defa okunmuştur
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim