Bugün 16 Temmuz 2018 Pazartesi
 • Antalya28 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  193,587
  %-0.17
 • Dolar
  4,8448
  %0.23
 • Euro
  5,6556
  %0.16

Ayşegül Alpat

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ayşegül Alpat

Merhaba Şehirli Şovalye

17 Haziran 2017 Cumartesi 00:14

 Antalya’nın günlük Son Haber Gazetesinde ilk yazımla huzurlarınızdayım. Sadece erkek okurlara yönelik hazırladığım stil köşesinde bu sayede heyecanlı bir yolculuğa çıktım.

 Erkekler ne görmek, ne okumak ister diye didik didik araştırdıktan sonra ilham veren isimlere ve hikayelerine, sanattan modaya, dekorasyondan yemeğe, erkekte estetik tüyolarına kadar yelpazeyi geniş tutmaya çalıştım.

 Bu yazımda erkek şıklığını ve stilini yatırdım masaya..

 Gerçek erkek! Yani esprili ve sofistike, alışılmadık şekilde çekici, detaylar hakkında titiz, hayat konusunda tutkulu.. Ve farklı; bazıları seyahat etmeyi sever, bazıları maraton koşar yada teknelerden hoşlanır.Önemli olan, hayattan keyif alır.

 Şıklık şu soruda gizli; Sizden başka kimsenin sizi görmediği zamanlar ne giyiyorsunuz, nasıl yemek yiyorsunuz, nasıl oturuyorsunuz?

 Şıklık bir yaşam biçimidir. Sadece özel anlar için gösterilecek bir çaba değil, hayatınızın her saniyesinde belli bir estetiği hissetme ve onunla bütünleşmenin sonucudur. Günün 24 saatine yansıyan bir içselleşmenin ürünü olan şıklık, sabah uyandığınız andan itibaren gece göz kapaklarınız kapanana değin süren “estetik bir hazzın” adıdır. Hayatı kaliteli yaşamakla ve solumakla ilgili bir şeydir. Yaşamın tüm detaylarına yansıyan bir kavrayıştır. Belki de bir rüya halidir.

 

Roland Barthes in söylediği gibi “ Moda bir işaretler sistemidir”. Bu işaretler sistemi içerisinde farklılıkların taşınabileceği en üst noktada bir iktidar alanı vardır. Bu alan şıklığın ta kendisidir. Bu kavrama ulaşmanın birçok yolu vardır. Ilk adımı; bakımlı ve güncel olmaktır.

 Ikinci bir gösterge; kadına gösterdiği nezaket, kendisine ve çevresine olan saygısıdır.

 Velhasıl total bir marifet, biraz da terbiyedir. Bana gore en şık yapan şey insan olmak. Başkaları değil kendin olmaktır.

 Şıklık; Abartılı olmayan altın ve pırlanta bulunmayan saatlerdir. Sabahları müstahdem, akşamları kral gibi gözükmek değildir. Sabahları da şık olabilmektir. Pijamasıyla, sabahlığıyla, tıraş bıçağıyla, tıraş sabunuyla, havlusuyla, terliğiyle, külotuyla, külotlarının durduğu çekmecesiyle de şık olabilmektir.

 

Şıklık; Ağzında puroyla maç seyretmek değildir. Puroyu üzerindeki etiketle içmek hiç değildir. Ve üzerinde etiketi olan o puroyu o markada pahalı deri bir kaba koymak hiç hiç değildir.

 

Şıklık bir öncekini ve bir sonrakini düşünebilmektir..

Şıklık paylaşabilmektir.

Şıklık aşık olabilmek, aşık edebilmektir.

Şıklık şık savaşabilmek, strateji geliştirebilmektir.

Şıklık ihtiyacı olanlara lojistik verebilmektir.

Şıklık şık bir gelecek sağlayabilmektir.

 Herzaman daha iyisini yapabilirsin…

 Sanat, moda, gezi, keyif dolu bir yaz geçirmeniz dileklerimle gelecek köşe yazımda görüşmek üzere.

 Çağdaş Pratik öneriler: Lacivert beyaz giyin mesela. Bol kitap okuyun, sergilere gidin, film izleyin, güzel müzikler dinleyin, hoş insanlarla sohbet edin. Zaten kafanızın içi şık olacağından bu stilinize de yansıyacaktır.

 

Ayşegül ALPAT

aysegulalpat@gmail.com

Bu yazı toplam 411 defa okunmuştur.
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim