Bugün 17 Temmuz 2018 Salı
 • Antalya28 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  193,389
  %-0.27
 • Dolar
  4,8352
  %-0.20
 • Euro
  5,6600
  %0.08

Ayşegül Alpat

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ayşegül Alpat

Modada Etiklik Mümkün mü?

08 Temmuz 2017 Cumartesi 09:16

Modada Etiklik Mümkün mü?: Sürdürülebilir Moda
Ben sloganı sevdim,
WHY TURKEY?..
Gerçek hayatta da en çok sorduğumuz ve ayırtediciliği net biçimde ortaya koyan doğru soru.

Bu sene Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) 10. İstanbul Moda Konferansını 11-12 Ekim Çırağan Kempinski Hotel’de  ‘Why Turkiye - Neden Türkiye ‘ teması ile gerçekleştirecek. 

Moda ve tasarımda sürdürülebilirlik anlayışı vurgulanacak. Bir taraftan yabancı hazır giyim  devleri ağırlanırken bir taraftan da  çok sayıda iş anlaşmasına ortam hazırlanacak. 

Temel hedef, Türkiye’nin  hazır giyim alanında gücünü ve vazgeçilmezliğini dünyaya duyurmak.
Biliyorsunuz dünya çapında bir marka çıkaramamak bizim kanayan yaralarımızdan. 
Moda denildiğinde aklımıza ilk gelen genellikle kıyafetlerdir ama Fransız moda tasarımcısı Coco Chanel, bu dünyaya daha geniş bir açıdan bakar. Chanel’e göre; “Moda sadece giysilerde var olan bir şey değildir. Moda gökyüzündedir, sokaktadır, moda düşüncelerimizle, yaşam tarzımızla oluşturulanlardır.”
Moda haftaları beraberinde devrimsel haberlerle geldi. Bunlardan  biri Paris'in asi çocuğu ve bazılarımızın favorisi Vetements'in 'see now, buy now' kararı. Türkçe tabirle ‘şimdi gör, hemen satın al’?

Modelin adına fast fashion- hızlı moda dendi... Öncülerinden biri İspanyol Zara markasıydı... Bir sezonda pek çok modeli, sınırlı adetlerle, mağazalara hızla ulaştırmak önemliydi. Tabii moda ve trend tasarımlarla birlikte... Lojistik başarı ve moda trendlerini yakalamak ve sürekli yeni model üretmek burada kilit nokta.
Moda evrensel bir dil aslında ve farklı coğrafyalarda çok farklı karşılıkları da olabiliyor. Farklı bölgelerde farklı müşteri ihtiyaçlarını anlamak çok önemli... 
Her şeyde olduğu gibi, bir konudaki başarının sürdürülebilir olması, bir “kültür” haline getirilmesi gerekiyor. Aynı girişimcilikte ya da inovasyonda olduğu gibi... 
Moda ve trend kavramlarının ayağını yere sağlam basması için, modada etiklik, sürdürülebilirlik, sağduyulu tasarım, dişil yaratıcılık, tasarımda zanaat, eski giysilerin etik moda anlayışındaki yeri, giysilerin bize kazandırdığı kültürel miras ve etik tüketim temaları olması gerekiyor.Aslında tüm bunların arasında, kültür anlamında özgürlükçü bir ortam hazırlamaya çalışılması gerekir. 
Ne demek bu? Yeniliklere açık, cesaret edebilen bir kültür yaratmak için çalışmak gerekir. Öyle bir ekosistem olmalı ki, yenilikler karşısında cesaretli olanı denemekten korkmayan en yeni akımlara bile ‘Gelin bunu deneyelim’ diyebilen bir kültür.
Yükselen çağ çok çabuk tüketiyor. Tüketici davranışını değiştirmek zaman alabilir ama insanlar bıktı. Artık eskisi gibi ‘ünlü modellere, celebrity’lere bir açlık yok. İnsanlar kendi gibi, gerçek yüzleri görmek istiyorlar . 
Moda da Iyi bir yorum ve ifadenin, Türkiye’deki modanın etiklik ve sürdürülebilirlik konularını aydınlatan bir el feneri görevi göreceğine ben çok inanıyorum.”
Takipte kalalım. Bakalım dünyaya tasarım ihraç edebilecekmiyiz?
Sanat, moda, gezi, keyif dolu bir yaz geçirmeniz dileklerimle gelecek köşe yazımda görüşmek üzere.

Çağdaş Pratik öneriler: Güzel bir tişört ve şort giyin. İstanbul Caz Festivalini kaçırmayın. Avakadoyu masanızdan eksik etmeyin. Şekeri hayatınızdan çıkarın. Doşa Tarzı beslenin. Tabi ki Tarkan dinleyin Bol kitap okuyun, Şıklık yoldaşınız olsun

Ayşegül ALPAT
aysegulalpat@gmail.com

 

Bu yazı toplam 491 defa okunmuştur.
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim