Bugün 21 Ağustos 2018 Salı
 • Antalya28 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  232,999
  %0.28
 • Dolar
  6,1028
  %1.09
 • Euro
  6,9689
  %1.17

Burçin Torun

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Burçin Torun

Öğretmenler!

08 Şubat 2018 Perşembe 00:07

Öğretmenler! Cumhuriyet, fikren, ilmen, fennen, bedenen kuvvetli ve yüksek seciyeli muhafızlar ister. Yeni nesli bu nitelik ve kabiliyete yetiştirmek sizin elinizdedir.

                                     Mustafa Kemal ATATÜRK

***

       Öğretmen emek veren,çocuğa zaman ayıran aslında hayatınızda en değer verdiğiniz yavrunuzu bazen yarım gün,bazen tüm gün emanet ettiğiniz kişi. Ne yazık ki hepsi çok iyi çok sevgi dolu diyemeyeceğim. Her sınıfta elli öğrencisi varsa bir öğretmenin, burası İlköğretim okulu yada Lise ise örneğin, okul muhit olarak daha sorunlu bir bölgedeyse ise öğretmen stresli olur.Bu çocuğu yıpratabilir demek değil ,öğretmen unutulandır demek.

Madalyonun bir yüzü bu bir de diğer yüzü var. Cidden başarılı ve bunu sevgisi ile harmanlayanlar.

Başarılı öğretmen reklam yapmayı pek bilmez, öğrenciyi yetiştirir ,topluma kazandırır bırakır.Öyle kare kare resimleri olmaz onlarla.Aklına gelmez, genellikle zamanı da olmaz.

Devlet okulunda ki öğretmen özel okul gibi düşünmez fark edilmemişliğinin üzüntüsü onda hep vardır.

                  Madalyonun karanlık tarafından veli okula çocuğa para vermez beş lira bile vermez, çocuk cidden yoksundur. Öğretmen cebinden harcama yapar çok zaman. Birde takdir görmüyorsa, koridorlar bağıran öğretmenlerden geçilmez. Öğretmeni öğrenciliğin de yetiştiren kişinin” Öğretmen Okulları “ zamanından “Kurtuluş Kuruluşta” diyen 1930-1950 yılları öğretmen ruhunu taşıması gerekli.

****

                    Öğrenciliğimden anımsadığım öğrencilerini tokatlayan, cetvelle ellerine vuran öğretmenlerim vardı.Ortaokul yıllarımda bir kadın öğretmenin ,bir öğrencisini tokatladığı anı hiç unutamam ,masasından bile kalkmamış tüm sınıfın bakışları altında okkalı bir tokat atmıştı minicik bir kalbe.Seçmeli Sağlık dersiydi, öğrencinin annesi yeni ölmüştü , nüfus kağıdına kan grubunu yazmıştı tükenmez kalemle .Çocuğun adı Gülizar hala hatırlarım.Resmi evrak ile nasıl oynarsın diye vurmuştu ona, oysa çocuk üzgündü aslında…

***

                      Bu yazı şunu der sayın okuyucu öğretmen öğrencisine vuramaz .Hatta hayatında daha derin izler bırakabilecek Psikolojik şiddette uygulayamaz.Gerekirse ceza almalı. Öğrenci gencim ergenim delikanlıyım diye öğretmenine vuramaz.

***

                    İzmir’in Ödemiş İlçesinde Kaymakçı çok programlı Anadolu Lisesi Müdürü Ayhan KÖKMEN iki öğrencisi tarafında tüfekle vurularak öldürülüyor. Bazı sorularım var okula tüfek nasıl giriyor? Eline bir kutu mermi alıp gelse öğrenci ve bütün okulu tarasaydı ne yapacaktınız? Burası Amerika mı? Genelde onların haber bültenlerinde oluyor bu tarz durumlar.

****

 

Bu yazı toplam 7613 defa okunmuştur.
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim