Bugün 26 Ocak 2021 Salı
 • Antalya13 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  438,442
  %-0.83
 • Dolar
  7,3453
  %-0.86
 • Euro
  8,9211
  %-0.78
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Öğretmenler geleceklerinden endişe duyuyor”
30 Kasım 2020 Pazartesi 17:51

“Öğretmenler geleceklerinden endişe duyuyor”

Eğitimin tüm paydaşlarından görüş ve önerilerin alınarak birlikte mutabık kalınan bir Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun kabul edilebilir olduğunu söyleyen Eğitim İş Antalya Şube Başkanı Sadık Acar, “AKP döneminde itibarsızlaştırılan öğretmenler birde gelecek

Eğitimin tüm paydaşlarından görüş ve önerilerin alınarak birlikte mutabık kalınan bir Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun kabul edilebilir olduğunu söyleyen Eğitim İş Antalya Şube Başkanı Sadık Acar, “AKP döneminde itibarsızlaştırılan öğretmenler birde geleceklerinden endişe duymakta” dedi.

 

1 Kasım’da gerçekleştirilen 5’nci olağan kongrede Eğitim İş Antalya Şube Başkanlığına seçilen Sadık Acar ve yönetimi, kent basınıyla ilk buluşmasını gerçekleştirdi. Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık’ın da katıldığı toplantıda, yeni yönetim kurulu üyelerini ve ilçe temsilcilerini tanıtan Acar, “Laik, demokratik, bilimsel, çağdaş, kamusal eğitimi savunan Atatürkçü ve Cumhuriyetçi yöneticileriz” dedi. Eğitim sistemine yönelik eleştirilerde bulunan Acar, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun eğitimin tüm paydaşlarının görüş ve önerileri alınarak hazırlanması gerektiğinin altını çizerek, öğretmenlerin geleceklerinden endişe duyduklarını söyledi.

sam_5099.jpg

“DEMOKRATİK BİR YARIŞ VERDİK”

1 Kasım’da gerçekleştirilen seçimde 2 ayrı liste olarak başkanlık için yarıştıklarını hatırlatan Acar, “Demokratik bir yarış verdik. Fikirsel olarak değil, sadece kurulları belirlemede ayrılık yaşadığımız için 2 ayrı liste oluştu. Bizler örgütün ön plana çıkardığı ilçe yönetiminde çalışan, ülkesi olmayanın sendikası olmaz ilkesi ile yola çıkan, laik, demokratik, bilimsel, çağdaş, kamusal eğitimi savunan Atatürkçü ve Cumhuriyetçi yöneticileriz” diye konuştu.

 

“SORUMLULUK YÖNETİCİLERE BIRAKILDI”

AK Parti döneminde çıkarılan 4+4+4 eğitim sistemin, eğitime ağır tahribat verdiğini söyleyen Acar, şunları söyledi:

“Yapboz haline getirilen sınav sisteminde, bu yıl liseye başlayan çocuklarımız akademik okulların yetersizliğinden, dışarıda kalanlar mahalli yerleştirme ile istemedikleri ve ikili eğitim yapan okullarda derslere başladılar. Pandemi sürecinde önlemler alınırken önce okulların kapatılmasının bilimsel izahı yoktur. Akşam kapatılan okullar sabah ne olduysa, okul öncesi okullar sermayenin de baskısıyla tekrar açıldı. Sorumluluktan kaçan Milli Eğitim Bakanı, vaka sayısı zirvede iken okul öncesinin öğretmenlerin, öğrencilerin ve yöneticilerin sağlığını riske atarak okulların açılmasının sorumluluğunu il, ilçe ve okul yöneticilerine bırakmıştır. Bazı illerimiz okul öncesi eğitime uzaktan devam etme kararı alırken, bazı il ve ilçeler yüz yüze açılmasına karar verdi.”

 

“ÖĞRETMENLER GELECEKLERİNDEN ENDİŞE DUYUYOR”

Çıkarılmak istenen Öğretmenlik Meslek Kanunu’na yönelik de eleştirilerde bulunan Acar, “Sarayın ve yandaşların çıkarmaya çalıştığı Öğretmen Meslek Kanunu kabul edilemez. Eğitim ve öğretim politikaları için oluşturulan kurul işletme mühendislik ve ilahiyat menşei olduğunu hatırlatırız. Ancak eğitimin tüm paydaşlarından görüş ve önerilerin alındığı, birlikte mutabık kalınan bir kanun kabul edilebilir. AKP döneminde itibarsızlaştırılan öğretmenler birde geleceklerinden endişe duymaktadır” ifadelerini kullandı.

sam_5089.jpg

BALIK BAŞARI DİLEDİ

Acar’dan sonra konuşan Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık ise, geçmiş yönetimlere teşekkür ederek yeni seçilenlere başarılar diledi. “Seçilen arkadaşlarımızın hepsi ilçe yönetimlerinde görev almış alanında uzman, okullarında başarılı öğretmenler” diyen Balık, “Sendikamızı çok daha iyi noktalara taşıyacaklarına inanıyorum” açıklamasında bulundu. Balık, Eğitim İş Antalya Şubesi eski Başkanı Fatin Iltar’ın Konfederasyon Antalya İl Temsilcisi olarak görevine devam edeceğini de sözlerine ekledi.

 

ILTAR: “HER ZAMAN YANLARINDA OLACAĞIZ”

Yeni yönetime başarı dileyen Eğitim İş Antalya Şubesi eski Başkanı Fatin Iltar ise, “Hepsi Sendika kurulduğundan bu yana birlikte hareket ettiğimiz arkadaşlarımız. Bu zorlu dönemde başarılar diliyorum. Her zaman yanlarında olacağız” dedi. HABER: YUSUF KATRAĞ

Bu haber toplam 8160 defa okunmuştur
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim