Bugün 22 Şubat 2019 Cuma
 • Antalya11 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  227,055
  %0.30
 • Dolar
  5,3171
  %-0.16
 • Euro
  6,0307
  %-0.12
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ordu’da ‘sıfır atık’ dönemi
08 Şubat 2018 Perşembe 15:58

Ordu’da ‘sıfır atık’ dönemi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın öncülüğünde yürütülen "Sıfır Atık Projesi", Ordu Büyükşehir Belediyesinde uygulanmaya...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın öncülüğünde yürütülen "Sıfır Atık Projesi", Ordu Büyükşehir Belediyesinde uygulanmaya başlandı.

Sıfır Atık Projesi kapsamında, Ordu Büyükşehir Belediyesine ait yerleşkelerdeki her katta atıkları kaynağında ayrı toplamak ve tekrar ekonomiye kazandırmak amacıyla geri dönüşebilen atıkları, organik atıkları, inert atıkları ve atık pilleri ayrı toplama noktaları oluşturuldu. Burada ayrı toplanan atıklar, öncelikle kurulan geçici depolama alanlarında depolanacak ve daha sonra değerlendirilebilir atıklar çevre lisanslı geri kazanım tesislerine, değerlendirilemeyen atıklar ise çevre lisanslı bertaraf tesislerine gönderilecek.

Proje kapsamında, enerji verimliliğini artırmak için yalıtımı zayıf olan hizmet binalarına yalıtım yapılarak, elektrik tüketimini azaltmak amacıyla floresan-akkor lambaların led lambalarla değiştirilmesine başlanıldı. Kısa zamanda binalardaki tüm lambalar led lambaya dönüştürülerek aydınlatmada sensörlü sistemlerin kullanımına özen gösterilecek.

Her personel kendi atığını ayrı toplayacak

Personellerin alışkanlıklarının değiştirilmesi adına projeyle ilgili kazanımları hızlandıracak bilgisayar uygulamaları geliştirileceği gibi ayrı toplama aşamasını kolaylaştırmak üzere her bir çalışanın çöpünü kendi çalışma masasında ikili olarak ayrıştırmasını sağlayacak çöp kutuları yerleştirilecek.

Kâğıt kullanımını azaltmak ve israfı önlemek için Büyükşehir Belediyesinin standart yazışmaları Elektronik Belge Yönetim Sistemi üzerinden yapılıyor. Bunun yanında Elektronik Belge Yönetim Sistemine entegre edilen formlar ile elektronik belge üretim sayısı artırılarak basılı evrak kullanımı azaltılacak. Hizmet binalarında bulunan ve merkezi sisteme bağlanan yazıcılar için her çalışanın yaptığı iş koluna göre basılı evrak yetki tanımı yapılarak gereksiz yazıcı kullanımının önüne geçilecek.

Atık miktarının azaltılması amacıyla ömrünü tamamlamış ürünlerin bakım ve onarımı yapılarak tekrar kullanımı sağlanıyor. Vatandaşların da ulaşabileceği noktalara atık pil ve atık yağ toplama alanları oluşturulmuş olup, atık pil oranının azaltılması için şarj edilebilir pillerin kullanımı yaygınlaştırılacak.

Su tasarrufu için sensörlü sistem

Su tasarrufu sağlamak amacıyla sensörlü sistemler kullanılacak. Büyükşehir tarafından yapılacak yatırımlarda su tasarrufunu artırmak ve içme suyu kullanımını azaltmak amacıyla yağmur suyu hasadı ve gri su kullanım projeleri uygulanacak.

Elektrik ihtiyacını karşılamak amacıyla uzun vadede güneş enerjisinden faydalanmak amacıyla güneş enerji panelleri tüm binalara entegre edilecek. Su ve elektrik tesisatlarının düzenli olarak denetim ve bakıma tabi tutularak olası kaçakların önlenmesi amaçlanıyor. Isınma, doğal gaz altyapısının bulunduğu alanlarda doğal gaz ile sağlanırken merkezi sistemle kontrol ediliyor. Uzun vadede yapılacak enerji çalışmaları ile Büyükşehir Belediyesine ait binalara enerji kimlik belgesinin alınması hedefleniyor.

Büyükşehirin proje öncelikleri arasında Türkiye ve Ordu için son derece önemli olan ve hizmet binalarında uygulanmaya başlanan "Sıfır Atık Projesi"nin kısa zamanda diğer kamu kurumlarına yayılması ve bu konuda, diğer kamu kurum ve kuruluşlarına her türlü desteğin verilmesi yer alıyor.

Ordu’da ‘sıfır atık’ dönemi

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 541 defa okunmuştur
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim