Bugün 25 Ağustos 2019 Pazar
 • Antalya38 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  282,758
  %1.75
 • Dolar
  5,7454
  %-0.29
 • Euro
  6,3899
  %0.05
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ortaokul Öğrencisi Üst Geçit Kazalarını Önleyen Proje Hazırladı
16 Mayıs 2019 Perşembe 10:13

Ortaokul Öğrencisi Üst Geçit Kazalarını Önleyen Proje Hazırladı

ANTALYA'da 6'ncı sınıf öğrencisi Egemen Doğan Canpolat (12), Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu'nun (TÜBİTAK) 13. Ortaokul Öğrencileri...

ANTALYA'da 6'ncı sınıf öğrencisi Egemen Doğan Canpolat (12), Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu'nun (TÜBİTAK) 13. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Final Yarışması'nda Teknolojik Tasarım alanında , "Kara Yollarında Yüksek Araçları Önceden Tespit Eden Üst Geçit Kazalarını Önleyen Sistem" projesiyle Türkiye 3'üncüsü oldu.

TÜBİTAK tarafından 5, 6, 7 ve 8'inci sınıf öğrencilerine yönelik düzenlenen 13. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Final Yarışması, Elazığ'da Fırat Üniversitesi'nde yapıldı. Türkiye genelinden 500 ortaokul öğrencisinin 180 projeyle katıldığı yarışmada farklı kategorilerde dereceye giren 90 proje sahibi ödüllendirildi. Yarışmaya "Kara Yollarında Yüksek Araçları Önceden Tespit Eden Üst Geçit Kazalarını Önleyen Sistem" projesiyle katılan Konyaaltı Bahçeşehir Koleji 6'ncı sınıf öğrencisi Egemen Doğan Canpolat, Teknolojik Tasarım alanında Türkiye 3'üncüsü oldu.

SÜRÜCÜLERİ ERKENDEN UYARACAK

'Kara Yollarında Yüksek Araçları Önceden Tespit Eden Üst Geçit Kazalarını Önleyen Sistem" projesi hakkında bilgi veren Egemen Doğan Canpolat, trafik kazalarının etkilerinin, hem bireysel hem toplumsal hem de ekonomik olması nedeniyle çok büyük problem olduğunu, geçici önemler yerine kalıcı ve köklü tedbirler alınmasına yönelik bu projeyi geliştirdiğini anlattı. Projede Arduino kart kullandığını ve C dilinde kod yazılarak erken uyarı sisteminin prototipinin tasarlandığını anlatan Canpolat, erken uyarı sistemi geliştirdiğini, kızılötesi sensörlerle yazılım gerçekleştirdiğini söyledi. Canpolat, "Sistemimiz içerisine kurulan devre elemanları ele alındığında 20 metre genişliğe kadar gerçek boyutta bir yolda da yeterli olmaktadır. Geliştirdiğimiz sistem, karayollarında hareket halinde olan yüksek araçların, üst geçitlere veya tünellere çarpma durumunu önceden fark edip, sürücüleri erkenden uyararak kazaların önüne geçebilecek kapasitede" dedi.

PROJEYİ HAYATA GEÇİRMEK İSTİYOR

Mart ayında yapılan TÜBİTAK 13. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Konya Bölge yarışmasında birinci olan Egemen Doğan Canpolat, yarışmanın finali için projesini geliştirdi. Projenin işlevini artırdığını, artık hayata geçirmek istediğini anlatan Canpolat, "Daha çok işlevsel olması amacıyla projeye LCD ekran koydum. Sürücüleri hem görsel hem de işitsel olarak uyarıyoruz. Gördüğünüz tüm aletler normalde alttan kabloyla bağlıydı. Ancak ben bunu final yarışmasına gitmeden önce monte edilebilir hale getirdim. Projenin önemli bir kısmı sokak lambalarıdır. Sokak lambaları üzerindeki yuvarlak aygıtlar kızılötesi bariyer sensörüdür. Bunlar karşı karşıya geldiğinde kızılötesi bir alan yaratılıyor. Eğer bu alanın içinden kamyon gibi büyük bir cisim geçerse uyarı sistemi sürücüye bildirmek amaçlı hemen devreye giriyor. Bir kuşun uçarak geçmesi veya kar ve dolu yağması gibi olaylarda sistem kesinlikle devreye girmiyor. Ben kızılötesi bariyer sensörüne boş bir silindir ekleyerek sadece doğru durumlarda sistemin çalışmasını sağladım" diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 244 defa okunmuştur
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim