Bugün 20 Şubat 2019 Çarşamba
 • Antalya8 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  228,696
  %0.41
 • Dolar
  5,2959
  %-0.12
 • Euro
  5,9997
  %0.01
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Oruç insanı zirveye ulaştırır”
13 Haziran 2018 Çarşamba 18:20

“Oruç insanı zirveye ulaştırır”

Marmara Üniversitesi Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bayraktar Bayraklı, Yörük Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (YÖRSİAD) konuğu oldu. “Ramazan ve Kadir Gecesi’ni Doğru Anlayabilmek” başlıklı bir sunum yapan Bayraklı; oruç, kuran ilişkisi hakkında çarpı

 Programın açılış konuşmasını YÖRSİAD Başkanı Semih Beken yaptı. Bayraktar’ın Türkiye’nin en değerli ilahiyat profesörü olduğunu söyleyen Beken, derneğin Ramazan ayında yaptığı çalışmalar hakkında kısa bilgiler aktardı.  Bir dönem TEAMDER’in de kurucu yönetim kurulu üye ve başkan yardımcılığını yaptığını söyleyen Beken, “TEAMDER ve YÖRSİAD ailesi olarak beraber bir toplantı düzenlemekten dolayı büyük bir mutluluk ve gurur duyuyoruz” ifadelerini kullandı. TEAMDER Başkanı Ali Yılmaz da yaptığı konuşmasında Ramazan ayının önemine değindi. Ramazan ayı ve Kadir gecesinin önemine dikkat çeken Yılmaz, tüm İslam âleminin Ramazan ayı ve Kadir gecesini kutladı.

İSLAM ÂLEMİNİ ABDESTLE MEŞGUL ETTİLER

Açılış konuşmalarının ardından kürsüye ilahiyat profesörü Bayraktar Bayraklı geldi. Ramazan aynın önemi ve Kadir gecesi konusunu ele alan Bayraktar, Allah’ın insana sağladığı kolaylıklar özel vurgu yaptı.  İslam dininde hedefin insanı mutlu etmek olduğuna dikkat çeken Bayraklı; “Allah’u Teâlâ bizi yaratmış; tıpkı bir mühendisin, bir kimyacının ürettiği ilaca yazdığı reçete gibi, insanın reçetesini yazmıştır.  Biz Allah’ın eseriyiz. Bu eser bir fare değil, bu eser bir domuz da değil, bu eser bir insandır. İşte bu yüzden bu insanın reçetesini gönderiyor Allah. Bu da Kuran’dır. Vahiy dediğimiz şey, bu insanın nasıl mutluluğa gideceğini, hangi yolla gideceğini, hangi limanlara uğrayacağını anlatan bir kitap. İnsanı mutluluğa götürecek çeşitli merhaleler vardır. İnsan doğduğu andan itibaren anne karnında gelişme gösterir, doğduktan sonra da gelişme gösterir. Aynen maneviyatta da bu vardır. Biyolojik yapımızda bu gelişim olurken, maneviyatımızda da gelişme olmalı. Bir insan mümin, yani Müslüman, muttaki yani takva sahibi olan, Muhsin ve muhlis, mükerramun bunların hepsi maneviyatta alınan merhalelerdir. Bunlar size Kuran’da anlatılmamış.  Bunların hepsi maneviyatta alınan merhalelerdir. Bize sadece abdestten başka bir şey anlatılmadı. 14 asırdan bu yana İslam âlemini bununla meşgul ettiler” diye konuştu.

İBADETLER TAKVA DENİZİNE AKAR

İnsan hayatındaki gelişim ve düzenin,  Allah’ın gönderdiği Kuran’ı Kerim sayesinde sağlanabileceğinin altını çizen Prof. Dr. Bayraktar Bayraklı,  “Bu reçeteye göre yaşarsan, toplumda mutluluk olur, o ailede mutluluk olur, o insanın kendisinde ve iç âleminde bir mutluluk meydana gelir.  Müslüman adam merhale alırken, takva merhalesine çıkması lazımdır. Takva, elde etmek için ibadetler konmuştur. İslam’da ibadetler, takva denizine akar. Takva denen ruh olgunluğunu, takva denen bilinci, takva denen sakınma duygusu, takva denen Allah’a saygı ve ruh olgunluğu bu ibadetlerle beslenir.  Onun için Allah namazı koymuş, kurbanı koymuş, hacı koymuş, orucu koymuştur. Bunlar gelişi güzel konan ibadetler değildir” diye konuştu. Yapılan ibadetlerin insanı olgunluğa ve mutluluğa eriştirdiğini anlatan Bayraklı;  Allah katında kabul gören ibadetlerin, insanı manen yücelttiğini söyledi.

   “ORUÇ İNSANI ZİRVEYE ULAŞTIRIR”

Marmara Üniversitesi Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bayraktar Bayraklı, Ramazan ayında tutulan oruç ve Kadir Gecesi’nin anlam ve önemine de dikkat çekti.  Oruç’un Arapçada Siyam anlamına geldiğini söyleyen Bayraktar, şöyle devam etti: “Orucun Arapçası Siyamdır. Siyam’ın anlamı ise uzakta durmaktır. Yemeden, içmeden, cinsellikten uzakta durmak anlamına gelir. Siyam denen şey günahlardan, pisliklerden, yanlışlardan durmayı öğretecek bize. Oruç senin ahlakını düzeltecek. Siyam’ın bir anlamı da, güneşin öğle vakti zirvede olduğu andır. Oruç insanı manen zirveye ulaştırıyor. O yüzden orucun adına Siyam denmiştir.  Allah-ü Teâlâ bizim fıtratımıza bir tiksinme fıtratı koymuştur. İbadetlerle biz tiksinme duygusunu takvaya dönüştürmeliyiz. Oruç ibadeti, takva denizini besleyen nehirlerden biridir. Allah’ın orucu koymasının nedeni, fıtratımızdaki tiksinme olayının geliştirmektir. Takva dediğimiz şey, bir aşıdır. İnsana şeytan mikrobu, nefsin irvaları, hastalanmasın diye Allah takva aşısı yapmıştır. Oruç, bu aşılardan bir tanesidir. Takva aynı zamanda bir iç elbisedir. Bilinç, manevi, gönül ve iman elbisesidir. Tuttuğumuz oruçta önemli olan, bu takva elbisesini giymeye yardım etmektir.  Allah, Bakara suresinde Takva’nın manevi bir gıda olduğunu söylüyor. Oruç, ise bu gıdanın bir tanesidir”

KAİNAT, KADİR GECESİNDE YARATILDI

Orucun neden Ramazan ayında tutulduğunun bilgisini de veren Prof. Dr. Bayraktar Bayraklı, bu konuda Kadir Gecesi’nin rolüne dikkat çekti.  Kadir Gecesi’nin Kuran’ı Kerim’in indirildiği gece olduğunu dile getiren Bayraklı,  “Bir takım olayların olduğu yerde bayram yapılır. 23 Nisan bayramı gibi, Kurban bayramı gibi Ramazan ayında da bir olay gerçekleşmiştir. Ramazan ayında Kuran’ı Kerim’in indirilmesi nedeniyle aslında biz oruç tutarken Kuranın gelişinin bayramını kutluyoruz. Tuttuğumuz oruç aslında bayramdır Kuran’ı Kerim indirildiği için. Yüce Allah, Ramazan’a Arapça Ramadan diyor. Ramadan Allah’ın bir ismidir. Ramazan kelimesinin anlamı çok ilginçtir. Rama’dan, Güzin yağan bol yağmur manasına geliyor.  İşte yağmur yağdığında nasıl caddeler temizleniyorsa, Ramazan orucu da insanın günahını ve pisliklerini temizliyor. Ramada fiilinin başka bir anlamı da bir oku mengeneye sıkıştırıp, inceltip, hedefe varmasını temin etmektir. Ramada insan ruhunu Allah’a gidecek şekilde inceltme olayıdır. Kabalığından kurtarmak, onu yontmak, onu eğitmek, ok gibi Allah’a, hedefe varmaktır.  Oruç, insan ruhunu ve insan şahsiyetini inceltiyor.  Ramada fiilinin başka anlamı da şudur. Yalın ayak, çok kızgın kumların üzerinde yürümektir. Veya ateşin ve közün üzerinden yalın ayak yürümektir. Oruç insanı cehennemden alıp götürdüğü için, yakmayacağı için Ramazan ayında tutulmasının sebebi budur. Kadir, kadere hecesinden geliyor. Kadir, kanunlaştırmak demektir. Kadere kelimesi, takdir etmek, değerlendirmek demektir. Bu gecede melekler yeryüzüne iner, dünyanın 1 yıllık kalkınma planını yapar.  1 yılın bir değerlendirmesini, gelecek bir yılın da takdirini ve bağlamasını yapar. Allah’u Teâlâ, Kâinatı kadir gecesinde yaratmıştır.  Onun için Kadir gecesi büyüktür. Kuran gelmesiyle Kadir gecesi olmadı. Ondan evvel de vardı. İşte bu yüzden Kadir gecesinde tövbe istiğfar etmek çok önemlidir” diye konuştu.

İSLAM DÜNYASI KURAN’I ANLAMIYOR

İlahiyat Profesörü Prof. Dr. Bayraktar Bayraklı, konuşmasının sonunu Kuran Müslümanlığı’na ayırdı. Allah’ın Kuran’ı Kerim’de her şeyi açık seçik yazdığını söyleyen Bayraklı, oku emrinin geldiği ilk günden bu yana, bir Müslüman’ın temel görevinin Kuran’ı okuyup anlamak olduğuna dikkat çekti. İslam âleminin Kuran’ın anlamını bilmeden yaşadığını söyleyen Bayraklı, bu yüzden Ortadoğu’da kan ve gözyaşı döküldüğünü söyledi.   Bayraktar’ın yaklaşık 1 saat boyunca verdiği bilgileri iş insanları büyük bir dikkatle dinledi. Program sonunda İlahiyat Profesörü Prof. Dr. Bayraktar Bayraklı iş insanlarının dini konudaki sorularını yanıtladı. YÖRSİAD Başkanı Semih Beken, Prof.Dr. Bayraktar Bayraklı’ya plaket verip teşekkür etti. (Haber: Eyüp KOÇAK)

 

 

 

 

Bu haber toplam 616 defa okunmuştur
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim