Bugün 16 Aralık 2018 Pazar
 • Antalya13 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  213,679
  %0.19
 • Dolar
  5,3738
  %0.65
 • Euro
  6,0725
  %0.16
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Özdoğu ve Boğa Berlin’den ödülle döndü
14 Kasım 2017 Salı 16:28

Özdoğu ve Boğa Berlin’den ödülle döndü

Hematolojik hastalıkların tedavisinde kullanılan kök hücre üzerine yapılan çalışmalarla Türkiye'nin en önemli merkezleri arasında yer alan Başkent...

Hematolojik hastalıkların tedavisinde kullanılan kök hücre üzerine yapılan çalışmalarla Türkiye'nin en önemli merkezleri arasında yer alan Başkent Üniversitesi Adana Dr. Turgut Noyan Uygulama ve Araştırma Merkezi Erişkin Kemik İliği Nakil Merkezi'nin kurucuları Prof. Dr. Hakan Özdoğu ve Prof. Dr. Can Boğa, "Orak Hücre" hastalığının tedavisiyle ilgili yürüttükleri çalışmalarıyla, "En İyi Araştırıcı Ödülü'ne layık görüldü.

Kök Hücre Nakli ve Hücresel Tedavide Bilinmeyenler Toplantısı (COSTEM) Almanya'nın Başkenti Berlin'de gerçekleştirildi. 48 ülkeden çok sayıda uzmanın katıldığı kök hücre nakli ile hücresel tedavide karşılaşılan güçlükler ve çözüm yollarının tartışıldığı toplantıda, Türkiye'yi Başkent Üniversitesi Adana Dr. Turgut Noyan Uygulama ve Araştırma Merkezi Erişkin Kemik İliği Nakil Merkezi'ni kuran Prof. Dr. Hakan Özdoğu ve Prof. Dr. Can Boğa temsil etti.

En iyi araştırıcı ödülü

Toplantıya aktif olarak katılan Prof. Dr. Özdoğu ve Prof. Dr. Boğa, bölgesel bir tıbbi ve sosyal sorun olan "Orak Hücre" hastalığında iyileşme sağlayan çalışmalarının sunumunu yaptı. Prof. Dr. Özdoğu ve Prof. Dr. Boğa, "Orak Hücre Hastalığı'nın tedavisinde alınan olumlu sonuçlar nedeni ile, "En İyi Araştırıcı Ödülü'ne layık görüldüler.

Alanlarında yaptıkları çalışmalarla daha önce de ödül alan Prof. Dr. Özdoğu ve Prof. Dr. Boğa, "Orak Hücre" hastalığının dünyanın en sık ve yaygın görülen genetik hastalıkları arasında yer aldığına dikkat çektiler.

Yetişkinlerde nakil sınırlı

'Orak Hücre" hastalığında tipik ağrılı krizlerin organ hasarına yol açarak, hastaların yaşam kalitesini olumsuz şekilde etkilediğini belirten Prof. Dr. Özdoğu ve Prof. Dr. Boğa, "Çocuklarda tam uyumlu akraba vericiden yapılan kemik iliği nakilleri yetişkin hastalarda organ hasarı ve nakil başarısızlığı nedeni ile yapılamıyor. Dünyada "Orak Hücre" hastası olan yetişkinlerde, kan kök hücresi kullanılarak yapılan nakiller ise çok sınırlı" ifadelerini kullandılar.

Hastalara umut oldular

Prof. Dr. Özdoğu ve Prof. Dr. Boğa, yaptıkları araştırmalar neticesinde, yetişkin "Orak Hücre" hastalarında kan kök hücresi kullanılarak akraba vericiden yapılan nakillerden son derece olumlu ve cesaret verici sonuçlar alıklarını, bu nedenle ödüle layık görüldüklerini dile getirdiler.

Yaptıkları çalışmalar ile "Orak Hücre" hastalarına umut olan Prof. Dr. Özdoğu ve Prof. Dr. Boğa, çalışmalarını daha ileri seviyelere taşıyacaklarını da dile getirdiler.

Özdoğu ve Boğa Berlin’den ödülle döndü

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 2010 defa okunmuştur
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim