Bugün 17 Temmuz 2019 Çarşamba
 • Antalya26 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  259,988
  %0.71
 • Dolar
  5,6860
  %-0.33
 • Euro
  6,3840
  %-0.23
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
'Özel okullara standart gelmeli, kalite yükselmeli'
17 Ağustos 2018 Cuma 15:53

'Özel okullara standart gelmeli, kalite yükselmeli'

HAS Okulları kurucusu Derya Halil Kaya, özel okullara standart getirilmesi ve kalitenin yükseltilmesi gerektiğini vurguladı.

HAS Okulları kurucusu Derya Halil Kaya, özel okullara standart getirilmesi ve kalitenin yükseltilmesi gerektiğini vurguladı.

Antalya Konyaaltı ilçesinde eğitim veren Özel HAS Okulları'nın kurucusu Derya Halil Kaya, eğitimin 5 yıllık geleceğiyle ilgili açıklamalar yaptı. Yeni sınav sistemi, yerleştirmeler ve özel okullarla ilgili değerlendirmeler yapan Derya Halil Kaya, eğitim dünyasında gelecek 5 yılı değerlendirmek için önce geçen 5 yılın değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Geçen 5 yılın özel okul sayısının günbegün artmasıyla geçtiğine işaret eden Kaya, "Bu süreçte bazı okullar ayakta kalıp kendilerini geliştirirken bazıları da üzücü bir şekilde kapandı. Değişmeyen bir durumsa özel okul ihtiyacının hala devam ediyor olması. Bu demek değildir ki daha çok okul açılmalı. Aksine artık mevcut okulların standartlarının düzenlenmesi ve yüklerinin hafiflemesi gerekli. Standartlardan kastım belli koşulları, örneğin kapasite, donanım ve fiziki koşulları "okul" niteliğinde olmayan yerlerin hizmet vermemesi. Milli Eğitim Bakanlığı'nın da standartlarını sağlayan okulları desteklemesi. Bu şekilde hem özel okul tercihi yapan veliler kaliteli eğitim alacak hem de yeni açılan yerler uzun ömürlü olacaktır" diye konuştu.

SİSTEM DEĞİŞİKLİĞİ NELER GETİRDİ?

Eğitimde geçen 5 yılın en önemli ikinci sonucunun sistemsel değişiklikler olduğunu belirten Kaya, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Liselere girişte, üniversiteye girişte, soru tiplerinden tercih koşullarına kadar her şey birkaç kez değişti. Bu değişiklikler ani ve hazırlıksız olduğu için öğrencilerin ve velilerin sistem değişikliğini özümseyememesi bir yana, okullar dahi programlara entegre olamadı. Örneğin liselere girişte "mahalli yerleştirme'nin getirilmesiyle pek çok öğrenci bir önceki yıla göre başarısız sayıldı. Yani bir önceki yıl 18 bin sınav birincisi varken bu yıl sadece 17 öğrenci Türkiye birincisi oldu. Gelecek 5 yılda ise görünen şudur ki liselere girişte sınavın pek bir önemi olmayacak. Tabii ki zorunlu eğitimin 12 yıl olduğu ülkemizde geçmişte hatırlarsanız ortaokula geçişte bir sınav uygulaması vardı ve kalktı. Şimdi liseye geçişte yapılan bu uygulamanın da kalkacağını ve sadece alan lisesi örneğin mesleki, tarih, fen, sosyal bilimler gibi liselere tercih hakkı olacak, diğer liselerin de yine Anadolu lisesi standardında olacak bakanlığın düzenlenmesinde."

YENİ BAKANIN BİLGİ VE DONANIMI TARTIŞILMAZ

Yeni Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un eğitim konusundaki bilgi ve donanımının tartışılmaz olduğunu vurgulayan Derya Halil Kaya, "Kendisi de bildiğiniz gibi bakan olmadan önce bir özel okul kurucusuydu. Kendisiyle geçen aylarda yaptığım görüşmede bu sorun ve zorlukların fazlasıyla bilincinde olduğunu görmüştüm. Bu sebeple onun daha önce açıkladığı şu görüşlerde belirttiği gibi "Gençlik hayata değil sınava hazırlanıyor." Doğru olan ise tabii ki çocukları hayata hazırlamak. Son yılda sınav sorularında yapılan değişiklik bu yönde. Gelecek 5 yılda eğitimde en çok görülecek değişikliklerse şekli ne olursa olsun sınavlarda yorum, beceri ve bakış açısıyla başarı kazanılacağı. Ezberci anlayışın, test hazırlığının uygulanması yapılmayan eğitim öğretimin başarı getirmeyeceğidir" diye konuştu.

ÇOCUĞUNUZUN EĞİTİMİNE ÖNCELİK VERİN

Kaya, velilere çocuklarıyla ilgili şu önerilerde bulundu:

"İşte tüm bu gerçeklerden yola çıkarak diyebiliriz ki önümüzdeki 5 yılda çocuklarınızın eğitimine her şeyden çok öncelik verin. İmkânı olanlar güvenilir, tecrübeli ve donanımlı eğitimcilerin açtığı nitelikli özel okulları tercih etsin. Nasıl ki doktor olmayan birine sağlığınızı emanet etmiyorsanız eğitimci olmayanlara da çocuğunuzu emanet etmeyin. Çocuklarınızı dil bilen, kendisini ifade eden, doğayı seven, teknolojiye hâkim fakat esir olmayan bireyler olarak yetiştirin. Bütün bunlar gerçekleştiğinde şartlar ne olursa olsun çocuğunuz başarılı olacaktır."

FOTOĞRAFLI

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 1065 defa okunmuştur
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim