Bugün 20 Mart 2019 Çarşamba
 • Antalya18 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  229,648
  %-0.17
 • Dolar
  5,4747
  %-0.09
 • Euro
  6,2141
  %-0.06
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Öztürk: “Öğretmenime dokunma”
26 Nisan 2018 Perşembe 17:20

Öztürk: “Öğretmenime dokunma”

Eğitim çalışanlarına yönelik şiddete dikkat çeken Türk Eğitim Sen Antalya 1 Nolu Şube Başkanı Oğuz Öztürk, şiddeti kınayarak “Öğretmenime dokunma” dedi.

Eğitim çalışanlarına yönelik şiddete dikkat çeken Türk Eğitim Sen Antalya 1 Nolu Şube Başkanı Oğuz Öztürk, şiddeti kınayarak “Öğretmenime dokunma” dedi. Şiddeti caydırıcı düzenlemeler yapılması gerektiğini vurgulayan Öztürk, “Şiddeti Önleme Kanunu” hazırlanmasını istedi.

 

Türk Eğitim Sen, Türkiye genelinde yaptığı açıklamalarla eğitim çalışanlarına yönelik şiddete dikkat çekti. Yönetim Kurulu Üyeleriyle birlikte “Öğretmenime dokunma” yazılı kokartla basın açıklaması yapan Türk Eğitim Sen Antalya 1 Nolu Şube Başkanı Oğuz Öztürk, eğitim çalışanlarına yönelik şiddete karşı toplumun bütün kesimlerini ve ülkeyi yönetenleri duyarlı olmaya çağırdı. Öztürk, artan şiddet olaylarına karşı MEB yetkilileri ve hükümetin ivedilikle tedbir alması gerektiğini vurguladı.

sam_1690.jpg

“EĞİTİM ÇALIŞANLARINA ŞİDDETİN SONU GELMİYOR”

2011 yılından 2018 yılına kadar öğretmen cinayetlerine varan eğitim çalışanlarına yönelik 18 şiddet olayını hatırlatan Öztürk, “Eğitim çalışanlarına şiddet haberlerinin sonu gelmiyor. 2012 yılında Rabia Sevilay Durukan, 2014 yılında Mehmet Aktaş ve 2017 yılında da Ayhan Kökmen hayatlarının en verimli döneminde öğrencilerinden, ailelerinden, sevdiklerinden koparıldı. Öğretmenlerimizi bir kez daha saygıyla, minnetle anıyoruz. Onlar eğitim şehitlerimizdir. Maalesef her geçen gün sayıları artıyor” dedi.

“EĞİTİMCİLER SUSTUKÇA SALDIRILAR ARTIYOR”

“Onlarca öğretmenimiz, eğitim çalışanımız her yıl öğrencileri ya da veliler tarafından fiziksel, sözlü, psikolojik şiddete uğruyor. Eğitimciler sustukça saldırılar artıyor” diyen Öztürk, şunları dile getirdi:

“Başta öğretmenler olmak üzere eğitim çalışanlarının hakir görülmesi, horlanması, öğretmenlik mesleğinin küçümsenmesi, etkisiz ve yetkisizleştirilmesi, öğretmenlerin mülakat ile alınması, torpilli yönetici görevlendirmeleri, motivasyonu azaltan uygulamalar, ekonomik, özlük ve sosyal yönden hak gaspları, ülkeyi yönetenlerin öğretmenlerin, eğitim çalışanlarının itibarlarını sarsıcı açıklamaları bugünkü tabloya zemin hazırlamıştır. Ülkeyi yönetenlerin eğitim çalışanlarını tahkir eden açıklamaları hafızalardaki tazeliğini korumaktadır. Başbakanlar, Milli Eğitim Bakanları, siyasiler öğretmenlerin az çalıştıklarını, daha fazla tatil yaptıklarını ve diğer memurlardan fazla kazandığını ifade ettiler. Öğretmenlere şahsiyet kazandırılmaya çalışıldığını söylediler. Öğretmenlere iş için başka kapıları adres gösterdiler.”

“ALO 147 ÖĞRETMENİ ŞİKAYET HATTI HALİNE GELDİ”

Öğretmenleri şikayet hattı haline gelen Alo 147’nin öğretmenlerin itibarını zedelediğini vurgulayan Öztürk, asılsız ihbarlar ile öğretmenlerin lekelendiğini, suçsuz yere şikâyet edilen öğretmenlerin bir kısmının soruşturmaya tabi tutulduğunu, bir kısmının ise ceza aldığını söyledi. 

“PERFORMANS DEĞERLENDİRME SİSTEMİ, PSİKOLOJİK ŞİDDETİN ARACI HALİNE GELECEK”

       Milli Eğitim Bakanlığı tarafından getirilmek istenen öğretmenlere yönelik performans değerlendirme sistemine dikkat çeken Öztürk, “Yanlışlıklar silsilesini barındıran bu uygulama, öğretmenlerin öğrenci ve veli gözünde değerini azaltacak, öğretmenlere yönelik psikolojik şiddetin aracı haline gelecek, öğretmenlerin itibarının tamamen yok olmasına yol açacaktır. Öğretmen not verendir, not verilen değildir. Şayet roller değişirse, not veren öğrenci, değerlendirilen öğretmen olursa, bunu dalga geçme aracı olarak görecektir” ifadelerini kullandı.

“MEB, ÖĞRETMENLERİ DEĞERSİZLEŞTİRİYOR”

Milli Eğitim Bakanlığı’nın eğitimcilere değer veriyor gibi görünse de icraatları ile öğretmenleri toplum nezdinde değersizleştirdiğini söyleyen Öztürk, “En acısı da bugüne kadar Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğretmenlere yönelik şiddete karşı net bir karşı duruşunu göremememizdir. İvedilikle tedbir alın diye bas bas bağırırken, bugün hala okulların güvenlik açısından ne noktada olduğu hepimizin malumu. Okullarımızda güvenlik ya nöbetçi öğretmenler eliyle sağlanmakta, ya da okullarda hiç güvenlik önlemi alınmamaktadır. Okulların önemli bir kısmında güvenlik kamerası dahi yok” diye konuştu.

ŞİDDETİ ÖNLEMENİN YOLLARI…

       Eğitim çalışanlarına yönelik şiddeti artıran unsurlardan birisinin de, şiddeti uygulayan kişilerin cezalandırılmayacakları ya da önemsenecek bir yaptırımla karşılaşmayacakları düşüncesi olduğunu vurgulayan Öztürk, şiddeti önlemeye yönelik çözüm önerilerini ise şöyle sıraladı:

“Eğitim çalışanlarına yönelik şiddete asla hoşgörü gösterilmeyeceği, aksine şiddet suçlarının mutlaka cezalandırılacağı düşüncesinin yerleştirilmesi ve kamu sağlığını bozduğu için de ayrıca cezalandırılacağı düşüncesinin oluşturulması hükme bağlanmalıdır. Eğitim çalışanlarına yönelik şiddetin önüne geçmek amacıyla “Şiddeti Önleme Kanunu” hazırlanmalıdır. Türk Ceza Kanunu’nda eğitim çalışanlarına yönelik şiddeti caydırıcı nitelikte yeni düzenlemeler yapılarak; bu eylemlerin, kamu hizmetini engelleme, vatandaşın eğitim hakkını kullanmayı engelleme ve bunun sonucunda insan hayatının riske atılması gibi suç tipleri başlıkları altında değerlendirileceği yasal düzenlemeler yapılmalı. Cezalar artırılmalı ve verilen cezaların ertelenmemesi sağlanmalıdır. Şiddet olaylarında şikâyet söz konusu olmadan savcılık kamu davası açmalı, eğitim çalışanı devreden çıkmalıdır.”

“PERFORMANS DEĞERLENDİRME SİSTEMİ RAFA KALDIRILMALI”

Öğretmenlerin itibarlarını rencide eden performans değerlendirme sisteminin tamamen rafa kaldırılması gerektiğini de vurgulayan Öztürk, “Yönetici atamalarında kariyer ve liyakat sistemine geçilmeli, mülakatla öğretmen ve yönetici atama sisteminden vazgeçilmeli” dedi.

“147’NİN ŞİKAYET HATTI OLARAK KULLANILMASININ ÖNÜNE GEÇİLMELİ”

       Mobbing aracı haline de gelen Alo 147 hattının şikâyet hattı olarak kullanılmasının önüne geçilmesi gerektiğini de belirten Öztürk, şikâyetlerin etkili bir ön değerlendirmeye tabi tutulmasını, genel ve soyut nitelikte olan, şikâyet sahibinin adı ve adresi belli olmayan veya personelin kusuru bulunmadığı açıkça görülenlerin değerlendirmeye alınmamasını istedi.

“ASILSIZ ŞİKAYETLERE KARŞI DAVA AÇILMIYOR”

147’ye şikayet edilen öğretmenin iftira bile olsa hiçbir kimsenin arkasında durarak karşı dava açamadığına işaret eden Öztürk, sağlıktaki şiddet olaylarına Sağlık İl Müdürlüğü veya Hastane Başhemşiresi tarafından dava açılabildiğine dikkat çekti. Sağlık Bakanlığı’ndaki bu uygulamaya Milli Eğitim Bakanlığı’nda da geçilmesi gerektiğini kaydeden Öztürk, konuyla ilgili sadece İl Valilerinin yetkili olduğunu belirterek, Kasım ayındaki verilere göre Antalya’da 1308 eğitim çalışanının BİMER’e şikayet edildiğini bildirdi. Şikayetlerin tamamına soruşturma açıldığını dile getiren Öztürk, “2 ay boyunca süren soruşturmalar neticesinde hiçbir suçu olmayan öğretmenlerimiz bile huzursuz edildiler. Aslı astarı olmadan şikayet edilenlerin de karşılığında herhangi bir dava açılmadı. Valilik, Milli Eğitim Müdürlüğü’yle görüştük. ‘Biz BİMER’den gelen şikayet dilekçelerini değerlendiriyoruz. Onun dışında karşı dava açmayız’ denildi bize” diye konuştu. 

“TEDBİR ALINMAZSA DAHA RADİKAL EYLEMLERİ HAYATA GEÇİRECEĞİZ”

“Türk Eğitim-Sen olarak, eğitim çalışanlarına şiddette karşı 7’den 70’e herkesi, ülkeyi yönetenleri ve yetkilileri duyarlı olmaya çağırıyoruz” diyen Öztürk, sözlerini şöyle noktaladı:

“MEB yetkililerini ve Hükümeti ivedilikle tedbir almaya çağırıyoruz. Zaman eğitim çalışanlarının aleyhine işliyor. Daha fazla eğitim çalışanı şiddete uğramadan, öldürülmeden önce harekete geçilmesi elzemdir. Daha fazla can kaybetmeye tahammülümüz yok. Bu düzen böyle gitmeyecektir. Eğer sosyal bir yara haline gelen öğretmene şiddet hadiseleri için gerekli tedbirler alınmaz ise önümüzdeki süreçte iş bırakma eylemi de dahil olmak üzere daha radikal demokratik eylemleri hayata geçireceğimizin bilinmesini istiyoruz.” HABER: YUSUF KATRAĞ

Bu haber toplam 58977 defa okunmuştur
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim