Bugün 17 Aralık 2018 Pazartesi
 • Antalya11 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  213,868
  %0.09
 • Dolar
  5,3738
  %0.65
 • Euro
  6,0725
  %0.16
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Pazarımıza dokunmayın”
15 Şubat 2018 Perşembe 15:30

“Pazarımıza dokunmayın”

Antalya Semt Pazarcılar Odası Başkanı İsmail Öz, Antalya’nın ilk pazarlarından Cuma Pazarı’nın Muratpaşa Belediyesi tarafından bölünerek Üçgen ve Çaybaşı mahallelerine taşınmak istenmesine tepki gösterdi. Pazarın ticari, kültürel ve turistik boyutlarına d

Antalya Semt Pazarcılar Odası Başkanı İsmail Öz, Antalya’nın ilk pazarlarından Cuma Pazarı’nın Muratpaşa Belediyesi tarafından bölünerek Üçgen ve Çaybaşı mahallelerine taşınmak istenmesine tepki gösterdi. Pazarın ticari, kültürel ve turistik boyutlarına değinen Öz, “Pazarımıza dokunmayın” dedi.

 

Antalya Semt Pazarcılar Odası Başkanı İsmail Öz, Muratpaşa Belediyesi’nin 3 Temmuz 2017 tarihindeki meclis toplantısında alınan kararla her hafta Muratpaşa Camii yanında kurulan Cuma Pazarı’nın bölünerek 820 metre uzaklıkta bulunan Üçgen Mahallesi’ndeki boş okul alanına ve 1860 metre uzaklıktaki Çaybaşı Mahallesi’ndeki boş resmi alana taşınmak istenmesine tepki gösterdi. Bugün sabah bir gurup pazarcıyla oda toplantı salonunda basın açıklaması yapan Öz, kendilerine taşınma gerekçesi sunulmadığını belirterek pazarın taşınmamasını istedi. Verdiği rakamlarla pazarın üreticiye, esnafa ve vatandaşlara olan faydasından bahseden Öz, pazarcı esnaftan 23 Şubat tarihine kadar başvuruların tamamlanmasının istendiğini bildirdi. Pazarın taşınacağı alanların Pazar alanı değil, birinin okul, diğerinin resmi alan olduğuna dikkat çeken Öz, belediyeden gelen yazıda ‘Söz konusu alanlara asıl amacı gerçekleşinceye kadar geçici olarak taşınacaktır’ dendiğini belirterek, “Pazar taşındıktan sonra Milli Eğitim oraya okul yaptırmak isterse ne olacak?” sorusunu yöneltti.

“ANTALYA’NIN EN ESKİ PAZARI”

Muratpaşa Camisi’nin Batı kısmında her hafta sokak pazarı olarak kurulan Cuma Pazarı’nın, Antalya’nın en eski pazarlarından olduğuna işaret eden Öz, pazarın hem pazarcı hem de çevresinde bulunan yerleşik esnafa, üreticiye, halka, belediyeye ve devlete katkı sağladığını söyledi. Çevresinde bulunan 6 mahalleye hizmet verecek başka bir Pazar yerinin bulunmadığına dikkat çeken Öz, Antalya’ya gelen yerli ve yabancı turistlerin tek uğrak yeri olduğunu dile getirdi.

YILLIK YAKLAŞIK 35 MİLYON LİRALIK CİRO

Pazarın ticari getirilerini anlatan Öz, 352 adet sebze meyve esnafının, 123 adet tuhafiye, züccaciye ve kuruyemiş esnafının, 66 adet peynir, balık esnafının ve 200 adet köylü üreticinin geçimini bu pazardan sağladığına işaret etti. Öz, 352 sebze ve meyveci esnafın yıllık yaklaşık 18 milyon liralık ciro ile, 123 adet tuhafiyeci, züccaciyeci, kuruyemişçi gibi esnafın da yıllık yaklaşık 10 milyon liralık ciroyla, 66 adet balıkçı esnafın yıllık yaklaşık 7 milyon liralık ciroyla ve üreticilerin kendi ürünlerini satarak ülke ekonomisine katkıda bulunduğunu vurguladı. Burada hizmet veren esnafın rüsüm, KDV, stopaj, işgaliye, vergi ve benzeri yasal zorunlulukları yerine getirerek ekonomiye katkı sağladığını vurgulayan Öz, merkezi bir konumda olmasından dolayı herkesin rahatlıkla ulaşabildiğini hatırlattı. Pazarın kaldırılması halinde oradaki vatandaşların AVM’lere yöneleceğine dikkat çekti.

“ANKET YAPILSIN YÜZDE 95 KALDIRILMASIN DER”

Pazarın kaldırılmasını üreticinin, esnafın, pazarcının ve halkın da istemeyeceğini vurgulayan Öz, “Yerel yönetimler 100 sene sonrayı görmek zordadır. Orada istemeyen çok az bir kesim vardır. Çıksa çıksa 100 kişi orada Pazar kurulmamasını ister. 100 kişi karşı çıkıyor diye, halka, üreticiye menfaat sağlayan ve ekonomik dengeyi kurabilen bir yeri kaldıramazsınız. Anket yapılsın oradaki esnaf da yüzde 95 kalkmasın diyecek. Çünkü, hepsi o pazardan besleniyor. Esnafından, halkından, pazarcısından tutun hiçbirisi pazarın kaldırılmasını istemeyecektir. Bizim pazarımız 1 gün, dokunmayın” dedi.      

“DÜZENLENDİĞİ ZAMAN EN DÜŞÜK YERDE 10 METRE ARAÇ GEÇİŞ YERİ KALIYOR”

Mevcut Pazar yerinden çekilmiş fotoğrafları gösteren Öz, Pazar yerinin Cuma günlerinin haricinde araçlarla işgal altında olduğunu söyledi. Yapılacak kaldırım ve cadde düzenlemesiyle tezgah ebatlarının makul seviyeye indirilerek hiçbir apartman girişi ile dükkan önünün kapatılmayacağını kaydeden Öz, alanın yaya ve araç trafiğini engellemeyecek ve yönetmeliğe de uygun şekilde düzenlenebileceğini ifade etti. Öz, “Pazar düzenlendiği zaman en düşük yerde 10 metre araç geçiş yeri kalıyor. Ambulans, itfaiye geldiği zaman girsin” ifadelerini kullandı.  

samiiiiiiiii_0245.jpg

“MİMARİ PROJEYLE DÜNYANIN EN GÜZEL NOSTALJİ PAZARI YAPALIM”

Pazar yönetmeliğine göre sokak pazarlarının kurulabildiğine işaret eden Öz, trafiği engellemeyecek, tuvaleti, suyu, kamerası, zabıta odası, altyapısı hijyen olacak şekilde pazarların kurulmasında sakınca olmadığını söyledi. Esnaflar olarak her türlü fedakarlığa hazır olduklarını kaydeden Öz, şunları dile getirdi:

“Oranın dar sokaklardaki trafiğin açılması açısından tezgah boylarının geniş alanlara yetecek kadar metreye düşürülerek, kontrollü bir şekilde nostaljik pazara uygun yapı ve malzemelerle pazarcının ve belediyemizin ele ele vererek finansını sağladığı bir Pazar haline getirilmesi gerektiği esnaf, üretici ve halkımız için gerekli olduğu açıktır. Biz elimizi taşın altına koyacağız. Orayı düzenleyelim, güzelleştirelim. Siz para harcamayın. Beraber mimari proje yarışması yapalım. En güzel projeyle Cuma pazarını dünyanın en güzel nostalji pazarı yapalım. Proje olgunlaşsın, parasını da esnaf olarak biz karşılayalım. 4 metre yerimizi 3 metreye düşürelim. Her türlü fedakarlığa hazırız. Yeter ki pazarımıza dokunmayın. Etiler, Yıldız, Yüksek Alan, Kırcami, Meydan pazarları gibi pazarlarımız taşındığı konum itibari ile işlevselliği yarı yarıya kaybolmuş ve hizmet değerleri düşmüştür. İmar planında pazar yeri statüsü olmayan yerlere geçici Pazar olarak kurulan bu pazarların devamlılığı da bulunmamaktadır. Cuma pazarının da böyle olmaması adına buranın sadece Pazar niteliğinde değil, binlerce kişiye onlarca fabrikanın verdiği iş gücü ve istihdamı sağlayan bir oluşum olarak değerlendirilmelidir” diye konuştu.       

ZİRAAT ODASI BAŞKANI NAZİF ALP’E ÇATTI

Konuşmasının sonunda Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp’e çatan Öz, “Orada 200 tane üretici var. Ziraat Odası Başkanı yok ortada. Orada senede 18 bin üreticinin satış yaptığı yeri belediye yok ediyor. Neredesin Ziraat Odası Başkanı? Kongrelerde, genel kurullarda geziyor. Ne yapacaksın sen esnafın genel kurullarını. 500 tane benim esnafım mağdur oluyorsa, 500 tane de senin üreticin mağdur oluyor. Ben deli oğlan mıyım? Hem üreticinin, hem esnafın hakkını savunuyorum. Fırtına çıktı mı oraya gidiyor. Allah’ın işine karışma kardeşim. Sen kulun yaptığı işlere bak. Senin üreticinin önüne geçen kişilere bak. Muhtarlar Derneği Başkanı, Ziraat Odası Başkanı, bilmem neyin komisyon başkanı. Pazar kalkıyor kardeş. Gel, sende benim yanımda olsana” ifadelerini kullandı. HABER: YUSUF KATRAĞ

sam_0249.jpg

Bu haber toplam 10600 defa okunmuştur
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim