Bugün 16 Nisan 2021 Cuma
 • Antalya20 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  458,151
  %0.74
 • Dolar
  8,0823
  %0.53
 • Euro
  9,6786
  %0.61

Ömer Yetgin / BUGÜNLÜK

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ömer Yetgin / BUGÜNLÜK

Potansiyel var, canlılık yok!

29 Ağustos 2018 Çarşamba 00:03

 

            Antalya’nın yayla ilçelerinden birisi olan Elmalı’da bir süre önce meydana gelen ve hepimizi üzen sel felaketinin yaraları sarılmaya devam ediliyor.

            Bir taraftan selin meydana getirdiği maddi zararın olumsuz etkileri giderilirken, diğer taraftan da Antalya’ya 115. Km. uzaklıktaki yayla ilçelerinden Elmalı’da eski yıllardaki canlılık tekrar yakalanmaya çalışılıyor.

Bu anlamda  ilçe esnafı ticaret ve turizmin geliştirilmesi için belediye ve ilgili kurumların proje oluşturmasını bekliyor.

            Elmalı gerçekten tarihi bir ilçemiz.

            Birçok medeniyetten izler barındıran, özellikle de ilçe merkezindeki müzesi ile adından söz ettiren Elmalı’da sosyal ve kültürel projeler ile fark yaratılabilir.

            Tarihi Elmalı güreşleri ile yaz aylarının sonlarında yakalanan canlılık diğer aylara da yayılmalı.

            Tarihi mekanları, sosyal ve kültürel yaşama dair özgün eserleriyle ünlü Elmalı’da ticaret ve turizmin canlandırılmasına yönelik çalışmalar yapılmalı.

            Antalya’ya 115. Km. uzaklıktaki yayla ilçelerinden Elmalı’da eski yıllardaki canlılık kalmazken, ilçe esnafı ticaret ve turizmin geliştirilmesi için belediye ve ilgili kurumların proje oluşturmasını bekliyor.

            Antalya’ya 65 km. mesafedeki Korkuteli’de neredeyse tüm yıl bir canlılık olduğunu söyleyen Elmalı vatandaşlar aynı canlılığın kendi ilçelerinde de yaratılması gerektiğini söylüyorlar.

            Elmalı’daki tarihi Leblebiciler Çarşısı bile o eski yıllardaki canlılığını ve hareketliliğini kaybetmiş durumda.

            Elmalı yayla bir ilçemiz ve özellikle Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında ticari anlamda canlı olması gereken bir ilçemiz. Ancak özellikle son yıllarda Elmalı eski cazibesini kaybetmeye başladı. Antalya’ya daha yakın diye Korkuteli’yi tercih eden yatırımcılar var. Doğal olarak tatilciler ve yazlıkçılar da Korkuteli’ye rağbet gösteriyor. Elmalı tarihi bir ilçe. Ve birçok yönden zengin potansiyeli var. İlçenin  tarihi Leblebiciler Çarşısı bile artık o eski canlılığını kaybetmeye başladı. Elmalı’da ticareti ve turizmi canlandıracak projelere ihtiyaç var. Tüm kurumlar buna katkı koymalı. Elmalı özgün tarihi ve mimarisiyle ticaret ve turizmden daha fazla gelir elde etmeli.

            Aslında Elmalı’nın sorunu; diğer ilçelerimizin de ortak sorunu.

            Ancak zengin tarihi mirasıyla bu ilçemizdeki potansiyel çok daha etkin kullanılabilir.

                        

Bu yazı toplam 1117 defa okunmuştur.
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim