Bugün 17 Temmuz 2018 Salı
 • Antalya28 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  193,389
  %-0.27
 • Dolar
  4,8352
  %-0.20
 • Euro
  5,6600
  %0.08

Ayşegül Alpat

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ayşegül Alpat

Prenses’in Zamansız Stili

05 Eylül 2017 Salı 02:45

 Lady Di…

Güçlü, zaman zaman hataları da olan, ama geniş kitlelerce saygı duyulan ve her zaman başkalarının aracılığı ile anlatılmış genç bir kadının hayat hikayesi…

Güzel prensesin siyah elbiseler içindeki kusursuz görüntülerini kim unutabilir. Ya da akıllarda yerini koruyan David&Emanuel Elizabeth tasarımı gelinliği. Royal wedding denen kavramın tam anlamıyla hakkını veren bir tören ve aradan geçen o kadar yıla, gelen onca prensese rağmen hala unutulmayan bir seramoni.

31 Ağustos 1997 yılında geçirdiği trafik kazasıyla hayatını kaybeden Prenses Diana: “Onun Moda Hikayesi” adlı sergi vesilesiyle ölümsüz stili yeniden moda dünyasının gündemine yerleşti. Ve yokluğunun ardından tam 20 yıl geçmiş olmasına rağmen dünya kadınlarına  ilham vermeye devam ediyor.

 O yıllara özgü, kendine has tarzı, giydiği her kıyafeti taşıyan Prenses, bugün yaşasaydı nasıl olurdu bilinmez ama  fotoğraflarına baktıkça keşke o talihsiz kaza yaşanmasaydı diyoruz...

Tıpkı düğünü gibi cenaze töreni de milyonlarca insan tarafından izlenen, gelmiş geçmiş en ünlü Galler Prensesi Lady Diana’nın stilini böylesine ikonik kılan nedir?

Lady Di’nin kadınlara miras bıraktığı en önemli değer: Zarafet. Hayatının genelini bu kelime üzerine kurduğunu söyleyebiliriz. Katıldığı her resepsiyonda, basına fotoğraf verdiği her ortamda, sarayda veya çocuklarıyla parkta vakit geçirirken bile, doğal zarafetini hiçbir zaman kaybetmedi Lady Diana.

Milyonların kalbini kazanmak için kusursuz bir stil yeterli değil elbette. Lady Diana'nın ikonik stilini yıldızlaştıran başka bir özelliği de samimiyeti.

İçten bir tebessümü kimseden esirgemeyen prenses, yıkılmayan zarafet kalesini dürüstlüğü ve doğallığıyla inşa etti.

Taktığı taç, mücevherler, yüzükler bir yana, Lady Diana'nın göz kamaştıran en kıymetli aksesuarı duyarlılığı oldu. 

Afrika'da çocuklarla, New York'ta Rahibe Teresa'yla, nerede olursa olsun yaşlılara ve çocuklara duyduğu saygı ve sevgi her yerde kendini hissettirdi.

Maskülen çizgileri de denediği oldu Lady Diana'nın ama o feminen ve dişi ayrıntılardan asla vazgeçmedi.

Lady Diana, bugün yaşıyor olsaydı günümüz dünya şartlarında 50 bin dolarlık bir paltoyla İtalya'ya ayak basmazdı. Her zaman bulunduğu yerin değerlerini göz önünde bulunduran prensesin hassasiyeti, deneysel bir stil keşfetmesindeki en büyük etken. Diana'nın çoğu mücevherinin imitasyon olduğu ve sırf basının malzeme iştahını gidermek için taktığı da artık sır değil.

Aksesuar konusunda son derece başarılı olan Lady Diana'nın, güneş gözlüğü koleksiyonu bir stil dersi niteliginde. Her zaman kıyafetine uygun bir güneş gözlüğü tercih eden prensesin bu stil özelliğini bir kenara not alın.

Lady Diana için stil bir bütün. Nasıl plaja hasır şapkası, güneş gözlüğü, mayosu ve şalıyla kusursuz ve tam bir şekilde ayak bastıysa, kayak yaparken de her ayrıntıyı düşünürmüş. 

Özetle, Diana'nın stil sözlüğünde yarım olan hiçbir şey yok. Her şey tam, her şey tamam!

Onun gibi bir prensesi sanırım yalnızca İngiltere halkı değil tüm dünya özleyecek!

Huzur ve mutluluğun saklandığı sonbahar mevsimini sanat, moda, gezi, keyif dolu yaşamanız dileklerimle gelecek köşe yazımda görüşmek üzere.

Çağdaş Pratik öneriler: Feminen ve kırılgan tanıdığımız pembenin 18. Yüzyıl’ın maskülen rengi. Hatta mahkeme görevlilerinin uzun ceketlerinin pembe olduğunu biliyor muydunuz? Sade olun. Sadelik en yüksek gelişmişlik düzeyidir. Dinlenmeyi, üretmekten yana kullanın. Hınzır ve iç gıcıklayıcı hikayesiyle Tutku oyunu 8 Eylül de vizyonda. Seyretmeyi unutmayın. İstanbul 15. Sanat Bienali’ni ziyaret edin. Her zaman ve her konuda  kendi cevaplarınızı kendiniz bulun. Yaşadığınız her anı özel kılın.

 Ayşegül ALPAT

aysegulalpat@gmail.com

 

 

 

Bu yazı toplam 500 defa okunmuştur.
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim