Bugün 22 Ocak 2019 Salı
 • Antalya13 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  220,304
  %0.91
 • Dolar
  5,3414
  %0.20
 • Euro
  6,0616
  %0.01
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Selendi’de Öğrencilere Sigaranın Zararları Anlatıldı
07 Şubat 2018 Çarşamba 17:28

Selendi’de Öğrencilere Sigaranın Zararları Anlatıldı

Manisa'nın Selendi ilçesinde, 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü nedeniyle Toplum Sağlığı Merkezi tarafından öğrencilere yönelik düzenlenen seminerde,...

Manisa'nın Selendi ilçesinde, 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü nedeniyle Toplum Sağlığı Merkezi tarafından öğrencilere yönelik düzenlenen seminerde, öğrencilere sigaranın zararları anlatıldı.

Selendi Toplum Sağlığı Merkezi Doktoru Ahmet Cihat Eroğlu tarafından sunulan seminerde, sigaranın neden olduğu hastalıklar hakkında geniş bilgiler verilirken, kanserden korunmanın yolları anlatıldı. Seminer görsel olarak da sinevizyon gösterimi ile desteklendi.

Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi Toplantı salonunda gerçekleşen seminerde konuşan Dr. Ahmet Cihat Eroğlu, her yıl Türkiye'de binlerce kişinin sigaradan dolayı hayatını kaybettiğini belirterek, "Türkiye'de ve dünya üzerinde yaşayan insanların sağlığını tehdit eden en önemli etkenlerden biri sigara kullanımıdır. Önemli bir halk sağlığı sorunu olan sigara kullanımı aynı zamanda birey ve ülke ekonomisini olumsuz yönde etkileyen bir alışkanlıktır. "9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü" adı altında tertip edilen etkinliklerin amacı; sigara kullanma alışkanlığı olan insanların sigaranın zararları konusundaki bilgilerini artırmak suretiyle, insanların sigara kullanma alışkanlığından uzaklaşmasına sebep olacak birtakım davranış değişikliklerine sebep olmaktır. Başka bir ifade ile "9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü" adı altında tertip edilen etkinliklerin amacı, sigaranın zararları konusunda toplumsal farkındalık oluşturmaktır. Sigara içildiği anda vücut olumsuz yönde etkilenmeye başlar, nabız sayısı yükselir, kişi daha hızlı nefes alıp vermeye başlar, kan dolaşımı yavaşlar. Sigara, içinde yaklaşık 3 bin 700 zehirli madde barındıran bir karışımdır. Bunların büyük bir bölümü kanserojendir. Bu maddelerin en zararları karbonmonoksit, hidrojen siyanid ve amonyaktır ve bu zehirli kimyasal maddeler, bir nefes sigarayla kan dolaşımına karışır. Bunun sonucunda zaman içinde birtakım akciğer ve diğer organlarla ilgili rahatsızlıkları başlar. Sigara kullanan kişiler daha sık grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara maruz kalırlar. Sigaranın sebep olduğu en önemli ölüm sebebi akciğer kanseridir, bunu kalp hastalıkları ve diğer kanser türleri takip etmektedir. Akciğer kanseri günümüzde en sık ölüm nedeni olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu hastalığın en büyük nedeni ise yüzde 90 oranla sigara kullanımıdır. Sigara başta akciğer kanseri olmak üzere damarlarda tıkanma sonucu kalp krizi, larinks kanseri gibi aklımıza gelebilecek her türlü hastalık için risk faktörü oluşturmaktadır. Ayrıca ciltte erken yaşlanma, kötü görünüm, çevreye karşı kötü koku oluşumu gibi olumsuz sonuçları da doğurmaktadır. Erken yaşta sigara kullanımına başlamak kişinin ömrünü 20-25 yıla kadar kısaltmaktadır" dedi.

Türkiye'de sigara nedenli ölüm sayısının yılda 100 bin kişi olduğunu kaydeden Dr. Eroğlu şunları söyledi: "Önlenebilir en önemli hastalık ve ölüm etkeni sigaradır. Halkımız bunun farkına varmalı sigara kullanımı mevcut kişiler bunu bir an önce sonlandırmalı, kullanmayan vatandaşlarımız ise sigaranın bulunduğu ortamlardan olabildiğince uzak durmalıdırlar."

Dünya Sağlık Örgütü tarafından sigara ile mücadele kapsamında 1987 yılından bu yana 9 Şubat tarihinin "Dünya Sigarayı Bırakma Günü" olarak anıldığını kaydeden Dr. Eroğlu, "İlçemizde de aynı tema ile birtakım aktiviteler düzenlenecektir. Sigara kullanma alışkanlığından kurtulabilmek için sağlık çalışanlarının desteğine de çok ihtiyaç duyulabilir. Bu durumda en yakın sağlık kurum ve kuruluşlarımıza müracaat edilerek veya Bakanlığımızın "Alo 171 Sigara Bırakma Hattı" aranarak destek istenmelidir" şeklinde konuştu.

Seminere çevre sağlık teknisyeni Mustafa Örs ve veri hazırlama memuru Coşkun Argaç, okul idarecileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Selendi’de Öğrencilere Sigaranın Zararları Anlatıldı

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 784 defa okunmuştur
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim