Bugün 17 Ağustos 2019 Cumartesi
 • Antalya30 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  271,249
  %-0.54
 • Dolar
  5,5633
  %0.14
 • Euro
  6,1703
  %0.05

Aysel Öner

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Aysel Öner

Sınav kaygısı nasıl yenilir

31 Ocak 2019 Perşembe 07:24
Zamanımızın hastalıklarından birisi de sınav kaygısı. Öğrenciler lise, üniversite ve büyük bir çoğunluk KPSS sınavlarına giriyor. Hepsinin ortak sorunu sınav kaygısı. Genel olarak çok önemsenmese de önüne geçilmediği takdirde farklı sonuçlar doğurabiliyor. Sınav kaygısı; öncesinde öğrenilen bilginin sınav sırasında etkili bir biçimde kullanılmasına engel olan ve başarının düşmesine yol açan yoğun kaygı olarak tanımlanıyor.
 
Sınava hazırlanan bireyin sınava yüklediği anlamlar, sınavla ilgili zihinde oluşturulan imaj, sınav sonrası duruma ilişkin atıfl ar ve sınav sonrası elde edilecek kazanımlara verilen önem sınav kaygısı oluşumu üzerinde etkili. Uzmanlara göre kaygı aslında bir motivasyon kaynağı olabilir. Sınav kaygısını yenmek iyi bir şey olmayabilir. Kaygıyı minimum seviyede tutmak düşünceleri organize etmede, dikkat toplamada yardımcı olur, olumsuz düşünmeyi ve panik yapmayı engeller. Sınav sırasındaki kontrol duygusu başarmaya yardım ederek, gerçek performansı ortaya çıkarır.
 
Bir şeylerden kaygı duyulduğu için değil başarmak için kaygı duyulduğunda başarı elde edilebilir. Burada sınava hazırlanan bireye yardımcı olacak olan ailesidir. Her şeyden önce ailenin sınav kaygısını azaltması gerekir. Aile çok yoğun kaygı çekiyorsa ve ciddi bir şekilde öğrenciye hissettiriyorsa, öğrenci başarısızlıkla karşılaşmaktan çok aileye karşı zor durumda kalmamayı düşünmeye başlar. Ailenin isteklerini yerine getirmeye çalışır. 
 
Sınav kaygısı acaba ne kadar sınavla ilişkili ne kadar aile ile ilişkili. Ailenin çok da üzerinde durmaması gerekir. Aile ne kadar üzerinde durursa sınavın ciddi olduğundan çok, öğrenci ailesinin istediği için başarması zorunda olduğu bir sınav gibi görecektir. Öğrenci sınav ile boğuşurken normalde yapabileceği şeyi de yapamayabilir. Aile sınavı yaşamın bir parçası olarak algılayabilirse öğrenci de bu algıyı paylaşır ve gerçek performansını daha iyi gösterir. Kişi sınavdan önce, çalışma alışkanlıklarını değiştirmemeli ve zamanı iyi kullanmalıdır.
 
Beslenmesine ve uykuya çok dikkat etmeli, sınava yönelik çalışmaları son güne, son geceye bırakmamalı. Birey kaygı ile nasıl başa çıkabilir? Düşünce ve inançları sorgulayarak, gerçekçi olmayan düşünme alışkanlıklarını farklı bir gözle yeniden değerlendirmeli. Nefes alma, gevşeme egzersizleri yapabilir. Kaygıyı bastırmaya değil, onu kabul etme ve tanımaya çalışmalı. Düşünceleri durdurma, dikkatini başka noktalara odaklama, düşünceleri durdurma, dikkatini başka noktalara odaklama teknikleri kullanılabilecek kaygı ile başa çıkma yolları arasında. Öğrenci sadece sınava çalışması gereken bir birey değildir. Sosyal hayatı olan, spor yapan, arkadaşlarıyla eğlenen kişidir. Sadece sınavlar dersler değil eğlenmek, zihni boşaltmak, rahatlamak gerektiği de unutulmamalı.
Bu yazı toplam 17731 defa okunmuştur.
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim