Bugün 11 Ağustos 2020 Salı
 • Antalya25 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  476,462
  %-0.36
 • Dolar
  7,2293
  %0.30
 • Euro
  8,4968
  %0.08

Şengül Ayva

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Şengül Ayva

Siyanür Tehlikesi

12 Kasım 2019 Salı 02:31

Siyanür intiharlarının çoğaldığı bu günlerde siyanüre ulaşımın engellenmesini sağlamak öncelilikli işimiz olmalı. İnternetten alımları engellemek ve siyanürün insanlara satışını durdurmak gerekiyor. İstanbul Fatih’te tüm ülkeyi sarsan 4 kardeşin siyanürle intihar etmesi olayında siyanüre ulaşmanın çok kolay olduğunu anlamıştık.

Ama henüz bir tedbir alınmadan Antalya’daki acı haber geldi. Antalya’da dört kişilik Şimşek ailesi evinde ölü bulundu. Ve ölüm nedenleri yine siyanürdü. Kargoyla herhangi bir şey alırmış gibi siparişle gelmişti. Demekki siyanüre ulaşım bu kadar kolay. Ekonominin kötüye gittiği bu günlerde siyanür intiharlarının artacağından korkuyoruz.

Bir an önce siyanürün ulaşılmasının güçleştirilmesi gerekiyor.  Siyanür; Kimyasal anlamda bir karbon ve bu karbona bağlı üç azot atomu içeren bileşiklere verilen isimdir. Siyanürün organik ve inorganik şekilde bulunduğu bilinmektedir. Endüstriyel anlamda üretilip, yine bu alanlarda kullanılan siyanür de oldukça faaldir.

Siyanür, hidrosiyanik asit ve bu asitten türeyen metal tuzlarından meydana gelmektedir. Siyanürün kendisi ve türevleri, zehir maddeleridir. Aslında siyanür tek başına öldürmez insanı. Öldüren akrabalık ilişkilerinin zayıfl aması, komşuluk ilişkilerinin yok olması, peygamber efendimizin sözü olan ‘‘Komşusu açken tok yatan bizden değildir’’ sözünü unutmamız. Öldüren, ekonomik kriz ve işsizlik. Öldüren, çevremizdeki insanların duyarsızlığı.

Öldüren, bir çok yabancı insanlara yetişen Türkiyenin kendi vatandaşına yetişememesi. Normal bir psikolojiye sahip düzgün bir vatandaşı bu hale getiren işsizlik ve insanların borcuna sadık olmayışları Yani bir insanı intihara sürükleyen bir çok etken var. Bu etkenler de intihar nedeni. Ölüm nedeni. Komşuluk bitmiş olabilir.

Ama en azından ne haldeler, aç mı yatıyorlar? Bunları bilmek müslümanların görevi. Bir tas yemeğini komşusuyla paylaşmak çok önemli. Kiraları bu kadar yükseltip insanları mağdur etmek vicdanlara yakışmıyor.

Aslında bu insanların ölümünde bizlerinde etkisi yok mu ? Kendimizi sorgulayalım. Etrafımıza bakalım. Sadaka vermek müslümanın görevidir. Kazandıklarımızdan bir kısmını ihtiyacı olanlara verirsek belki bu bunalıma giren insanları kurtarırız. “Allâh’a güzel bir borç verecek olan kimdir? Artık Allâh, bunu kendisi için kat kat artırır.

Onun için oldukça üstün ve onurlu (kerîm) bir ecir vardır.” (el-Hadîd, 11) Allah sadaka verenlerin kendisine borç verdiklerini geri vereceğini söyler. Öyleyse hem kendiniz için hem başkaları için sadaha verin. Sadaka hem size hem ihtşyacı olana iyi gelecek. Deneyin. Göreceksiniz. 

Bu yazı toplam 67642 defa okunmuştur.
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim